O‘zbekiston 1995-yil BMTning Giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish to‘g‘risidagi konvensiyasiga qo‘shilgan.
1999-yil O‘zbekiston Respublikasining “Giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar to‘g‘risida”gi qonuni qabul qilingan.
Mamlakatimizda bo‘lib turgan BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, BMTning Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi ijrochi direktori Yuriy Fedotov O‘zbekiston Milliy axborot agentligi muxbiriga quyidagilarni gapirib berdi:
– Avvalo, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildiraman.
Bu juda muhim uchrashuv bo‘ldi. Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston va BMTning Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini chuqur tahlil qilib berdi. Bundan biz mamnunmiz.
O‘zbekiston mintaqa va xalqaro tuzilmalar doirasida giyohvandlikka qarshi kurashishga salmoqli hissa qo‘shmoqda. Bu Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida imzolangan giyohvand moddalar bilan bog‘liq muammolarga qarshi kurashish bo‘yicha anglashuv memorandumi misolida ham o‘z ifodasini topmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan bugungi uchrashuv yakunlaridan kelib chiqqan holda hamkorligimizni yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha hujjatlar tayyorlash, ya’ni “yo‘l xaritasi”ni belgilab olish, muhokama qilingan taklif va g‘oyalarni izchil amalga oshirishga kelishib oldik.

В нашей стране осуществляются комплексные меры по борьбе против незаконного оборота наркотиков, предотвращению распространения наркотических средств, развитию международного сотрудничества в этом направлении.
Узбекистан в 1995 году присоединился к Конвенции ООН о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ.
В 1999 году принят Закон Республики Узбекистан “О наркотических средствах и психотропных веществах”.
Находящийся с визитом в нашей стране заместитель Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, исполнительный директор Управления ООН по наркотикам и преступности Юрий Федотов сказал корреспонденту Национального информационного агентства Узбекистана:
– Прежде всего, выражаю глубокую признательность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за теплый прием.
Это была очень важная встреча. Президент Шавкат Мирзиёев глубоко проанализировал нынешнее состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Управлением ООН по наркотикам и преступности.
Узбекистан в рамках региональных и международных структур вносит весомый вклад в борьбу против наркотиков. Это также находит свое отражение на примере меморандума о взаимопонимании по борьбе с проблемами, связанными с наркотическими веществами, подписанного между странами Центральной Азии.
По итогам сегодняшней встречи с Президентом Шавкатом Мирзиёевым мы достигли договоренности о подготовке дополнительных документов по дальнейшему развитию нашего сотрудничества, то есть определению «дорожной карты», последовательной реализации обсужденных предложений и идей.