Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Bo‘z tumanida yengil sanoat sohasidagi loyihalar bilan tanishdi.
“O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati va tijorat banklari hamkorligida Andijon viloyatida 2017-2018-yillarda 19 loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ularning samarasida tarmoqning eksport salohiyati 2,8 barobar oshadi, qariyb 9 ming 850 ish o‘rni yaratiladi.
Ushbu loyihalarning 8 tasi Milliy bankning moliyaviy ko‘magida Andijon shahri, Andijon, Paxtaobod, Shahrixon, Bo‘z, Baliqchi tumanlarida amalga oshiriladi. Mazkur loyihalar 4,3 million dollarlik mahsulot eksport qilish, 1 ming 325 kishini ish bilan ta’minlash imkonini beradi.
Xo‘jaobod tumanidagi «Nil Granit» mas’uliyati cheklangan jamiyati «Samo» brendi ostida yiliga 5 million dona tayyor kiyim ishlab chiqarmoqda. 480 kishi mehnat qilayotgan korxona mahsulotlari Rossiya, Ukraina, Moldova, Qozog‘iston, Qirg‘iziston kabi mamlakatlarga eksport qilinmoqda.
Korxonada ip-kalava va mato bo‘yash, tayyor mato ishlab chiqarish va ularga bezak berishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Buning samarasida eksport hajmini 25 million dollarga yetkazish, qo‘shimcha 1 ming 180 ish o‘rni yaratish mo‘ljallangan.
«Oltin mato teks» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan Andijon shahrida tashkil etiladigan korxona ham sohadagi istiqbolli loyihalardan biridir. Korxonada Yaponiya, Belgiya, Turkiyadan keltiriladigan uskunalar asosida tayyor kiyim-kechaklar, trikotaj mato, ip-kalava ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
«Vodiy sanoat faxri» va «Sayyora favvorasi» mas’uliyati cheklangan jamiyatlarida ham ishlab chiqarishni kengaytirish, mahsulotlarni dunyo bozoriga chiqarish, aholini ish bilan ta’minlashga qaratilgan istiqbolli loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Prezidentimiz mazkur loyihalarning tashabbuskori bo‘lgan tadbirkorlar bilan suhbatlashdi. Bozor talablaridan kelib chiqqan holda mahsulot tayyorlash, zamonaviy texnologiya va tendensiyalardan keng foydalanish, aniq hisob-kitob bilan ish yuritish bo‘yicha tavsiyalar berdi.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился в Бозском районе с проектами, реализуемыми в сфере легкой промышленности.
Сегодня в Андижанской области действуют 20 крупных предприятий легкой промышленности. В области перерабатывается 82 процента выращенного в регионе хлопкового волокна.
В 2017-2018 годах акционерным обществом «Узбекенгилсаноат» и коммерческими банками намечено совместно реализовать 19 проектов в Андижанской области. В результате экспортный потенциал отрасли увеличится в 2,8 раза, будет создано почти 9 850 рабочих мест.
Восемь из них будут реализованы при финансовом содействии Национального банка внешнеэкономической деятельности в городе Андижане, Андижанском, Пахтаабадском, Шахриханском, Бозском и Балыкчинском районах. Проекты позволят наладить экспорт продукции на 4,3 миллиона долларов и обеспечить занятость 1 325 человек.
Действующее в Ходжаабадском районе ООО «Нил Гранит» изготавливает в год 5 миллионов единиц готовой одежды под брендом «Samo». Продукция предприятия, на котором трудятся 480 человек, экспортируется в Россию, Украину, Молдову, Казахстан, Кыргызстан и другие страны.
На предприятии планируется наладить изготовление, покраску и отделку пряжи и тканей. В результате объем экспорта предприятия возрастет до 25 миллионов долларов в год, будет создано дополнительно 1 180 рабочих мест.
Перспективным является и проект ООО «Олтин мато текс» по организации в Андижане предприятия, которое будет производить готовую одежду, трикотажные изделия и пряжу с использованием оборудования из Японии, Бельгии и Турции.
В ООО «Водий саноат фахри» и «Сайёра фаввораси» намечено реализовать перспективные проекты, направленные на расширение производства, выведение продукции на внешние рынки, обеспечение занятости населения.
Президент нашей страны побеседовал с предпринимателями — инициаторами данных проектов. Дал им рекомендации по выпуску продукции на основе требований рынка, широкому использованию современных технологий, организации работы с точным расчетом.