Mamlakatimiz mustaqilligining 27 yilligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga xorijiy davlatlar va hukumatlar rahbarlaridan samimiy qutlovlar kelmoqda. Ularda davlatimiz rahbariga baxt-saodat va muvaffaqiyatlar, Oʻzbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik, ravnaq va farovonlik tilab, ezgu istaklar izhor etilgan.
Muhtaram Prezident, aziz qardoshim!
Oʻzbekistonning Milliy kuni munosabati bilan Siz Janobi Oliylarini va butun oʻzbek xalqini shaxsan oʻz nomimdan va xalqim nomidan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Qardoshimiz va doʻstimiz deb bilganimiz Oʻzbekistonning Siz, aziz qardoshimning oqilona va uzoqni koʻzlab yuritayotgan siyosati tufayli erishayotgan yutuqlarini butun dunyo kabi biz ham yuqori baholagan holda kuzatyapmiz. Oʻzbekistonning yanada gullab-yashnashi yoʻlida gʻayrat va fidokorlik bilan qilayotgan saʼy-harakatlaringizni bundan buyon ham qoʻllab-quvvatlashda davom etamiz.
Mamlakatlarimiz oʻrtasidagi mustahkam hamkorlik va strategik sheriklik birgalikdagi saʼy-harakatimiz bilan xalqlarimiz manfaati yoʻlida yanada kuchayishiga ishonchim komil. Sizning oqilona rahnamoligingizda doʻst va qardosh Oʻzbekiston qoʻlga kiritayotgan ulkan yutuqlarga shohid boʻlayotganimdan baxtiyorman.
Fursatdan foydalanib, Oʻzbekiston bilan munosabatlarimiz kelgusida yanada rivojlanishiga ishonchimni tasdiqlagan holda, Siz Janobi Oliylariga sihat-salomatlik, baxt-saodat, qardosh oʻzbek xalqiga omonlik va farovonlik tilab qolaman.
Tojikiston xalqi nomidan va shaxsan oʻz nomimdan Sizni va Siz orqali butun qardosh Oʻzbekiston xalqini Oʻzbekiston Respublikasining milliy bayrami – Mustaqillik kuni munosabati bilan chin yurakdan muborakbod etish va eng ezgu tilaklarimni bildirish menga katta mamnuniyat bagʻishlaydi.
Siz uzoqni koʻzlab yuritayotgan siyosat hamda mamlakat hayotining iqtisodiy, siyosiy va ijtimoiy sohalaridagi muhim yangilanishlar bugun oʻz samaralarini berib, Oʻzbekistonning jahon hamjamiyatidagi obroʻsini muttasil yuksaltirmoqda.
Ushbu muvaffaqiyatlar yaqin qoʻshni sifatida Oʻzbekiston bilan koʻplab doʻstlik rishtalari orqali bogʻlangan Tojikistonni ham quvontirmoqda.
Xalqlarimizni madaniy-maʼnaviy yaqinlik, oʻzaro manfaatlarni hurmat qilish, tinch va totuv yashashga intilish, koʻp asrlik doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilikka asoslangan bebaho tajriba bogʻlab turadi.
Oʻzbekiston bilan munosabatlar Tojikiston tashqi siyosatining asosiy ustuvor yoʻnalishi boʻlib kelgan va shunday boʻlib qoladi.
Biz Tojikiston bilan Oʻzbekiston oʻrtasidagi koʻp qirrali sheriklikning ezgu va konstruktiv muhitidan, shuningdek, hamkorligimiz xalqlarimiz va butun mintaqaning tub manfaatlari yoʻlida izchil rivojlanib borayotganidan gʻoyat mamnunmiz.
Biz, hurmatli Shavkat Miromonovich, Sizning bu yoʻldagi shaxsiy hissangizni yuksak qadrlaymiz.
Yaqinda goʻzal mamlakatingizga davlat tashrifi davomida Siz bilan boʻlib oʻtgan samarali uchrashuvlarimizni, tarixiy hujjat – Strategik sheriklik toʻgʻrisidagi shartnoma imzolaganimizni alohida mamnuniyat bilan yodga olaman.
Ishonchim komil, ushbu tashrif doirasida imzolangan hujjatlar, shuningdek, iqtisodiyotning strategik tarmoqlarida qator keng miqyosli qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan kelishuvlarning roʻyobga chiqishi mamlakatlarimizning uzoq muddatli istiqbolga moʻljallangan samarali hamkorligiga yangi va kuchli surʼat bagʻishlaydi.
Fursatdan foydalanib, bundan buyon ham Siz bilan birgalikda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi azaliy doʻstlik anʼanalari va oʻzaro manfaatli hamkorlikni yangi bosqichda rivojlantirishga barcha kuchlarni yoʻnaltirishga tayyor ekanimni bildiraman.
Birgalikdagi saʼy-harakatlarimiz tufayli mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar bundan buyon ham Tojikiston va Oʻzbekiston xalqlari farovonligi yoʻlida yanada mustahkamlanib borishiga ishonaman.
Ushbu qutlugʻ bayram kunlarida Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, mustahkam sogʻlik, mamlakat ravnaqi yoʻlidagi rejalaringiz va intilishlaringiz roʻyobida katta zafarlar, qardosh Oʻzbekiston xalqiga esa tinchlik, baxt-saodat va farovonlik tilashga ijozat bergaysiz.
Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti shayx Xalifa bin Zoid Ol Nahayon
Birlashgan Arab Amirliklari Qurolli Kuchlari Oliy bosh Qoʻmondoni oʻrinbosari shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon

На имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от глав иностранных государств и правительств поступают искренние поздравления в связи с 27-летием независимости нашей страны. В них выражаются наилучшие пожелания успехов главе нашего государства, мира и спокойствия, процветания и благополучия народу Узбекистана.
Уважаемый Президент, дорогой брат!
От себя лично и от имени турецкого народа от всего сердца поздравляю Вас, Ваше Превосходительство, и весь народ Узбекистана в связи с национальным праздником – Днем независимости.
Мы, как и весь мир, с большим интересом наблюдаем за успехами, которые дружественный и братский Узбекистан достигает под Вашим мудрым и дальновидным руководством. Мы и впредь продолжим поддерживать Ваши активные и самоотверженные усилия во имя дальнейшего процветания Узбекистана.
Уверен, что наши общие действия по укреплению сотрудничества и стратегического партнерства еще более усилятся во благо наших народов. Мне доставляет огромное удовольствие быть свидетелем больших успехов Узбекистана под Вашим мудрым руководством.
Пользуясь случаем, вновь подтверждая уверенность в дальнейшем развитии двусторонних отношений, желаю Вам, Ваше Превосходительство, крепкого здоровья, счастья и успехов, а братскому народу Узбекистана — благополучия и процветания.
59e56ac4-f419-df0a-f779-849c76230c69.jpg
Мне доставляет огромное удовольствие от имени таджикского народа и от себя лично направить Вам и в Вашем лице всему братскому народу Узбекистана свои сердечные поздравления и теплые пожелания по случаю годовщины национального праздника Республики Узбекистан – Дня независимости.
Хочу подчеркнуть, что проводимые Вами дальновидная политика и жизненно важные преобразования в экономике, общественно-политической и социальной сферах страны уже сегодня дают положительные результаты и неуклонно повышают международный авторитет Узбекистана на мировой арене.
Таджикистан, как ближайший сосед Узбекистана, с которым его связывают тысячи дружественных нитей, с неподдельным восхищением радуется этим достижениям.
Народы наших стран объединяет бесценный опыт многовековой дружбы и добрососедства, основанный на культурно-духовной близости, уважении интересов друг друга и стремлении к миру и согласию.
Для Таджикистана отношения с Узбекистаном всегда были и остаются основным приоритетом его внешней политики.
Мы глубоко удовлетворены доброй и конструктивной атмосферой таджикско-узбекского многопланового партнерства, и, конечно же, его динамичным развитием, отвечающим коренным интересам двух народов и региона в целом.
Мы высоко ценим и Ваш, уважаемый Шавкат Миромонович, личный вклад в этот процесс.
С особой теплотой вспоминаю наши с Вами недавние результативные встречи во время моего государственного визита в Вашу прекрасную страну, в ходе которого был подписан исторический двусторонний документ – Договор о стратегическом партнерстве.
Убежден, что практическая реализация подписанных в рамках этого визита документов, так же как и намерений относительно совместной реализации ряда масштабных проектов в стратегических отраслях экономики, придаст новый мощный импульс плодотворному взаимодействию двух стран, ориентированному на долгосрочную перспективу.
Пользуясь возможностью, хочу выразить свою готовность вместе с Вами и в дальнейшем прилагать все необходимые усилия во имя приумножения исторических традиций дружбы и взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами на качественно новой основе.
Выражаю уверенность в том, что благодаря нашим совместным усилиям взаимоотношения двух стран будут и впредь крепнуть и углубляться на благо народов Таджикистана и Узбекистана.
В этот светлый и праздничный день позвольте пожелать Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья и больших успехов в реализации Ваших планов и устремлений, направленных на процветание страны, а братскому народу Узбекистана – мира, счастья и благополучия.
Президент Объединенных Арабских Эмиратов шейх Халифа бин Зайд Аль Нахайян
Заместитель Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Объединенных Арабских Эмиратов шейх Мухаммад бин Зайд Аль Нахайян
Заместитель Премьер-министра, министр внутренних дел Объединенных Арабских Эмиратов шейх Сейф бин Зайд Аль Нахайян
Президент Государства Палестина, Председатель Исполнительного комитета Организации освобождения Палестины Махмуд Аббас