Sizga Jahon banki va Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasida oʻzaro ishonchga asoslangan muloqot va konstruktiv sheriklik yoʻlga qoʻyilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.
Sizning shu yil may oyida Vashingtonga tashrifingiz davomida boʻlib oʻtgan samarali uchrashuvdan buyon biz oʻzaro hamkorlikning koʻplab yoʻnalishlari boʻyicha sezilarli muvaffaqiyatlarga erishdik.
Jahon banki guruhi ekspertlari Oʻzbekiston hukumatiga eng muhim masalalar, jumladan, energetika tarmogʻini isloh qilish, soliq va savdo siyosatini takomillashtirish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy etish, maktabgacha taʻlimni rivojlantirish, Iqtisodiy kengashni tashkil etish va boshqa sohalar boʻyicha koʻmaklashish maqsadida mamlakatingizga muntazam ravishda tashrif buyurmoqda.
Yaqin hamkorlik amalga oshirilmoqda va umumiy qiymati qariyb 1 milliard dollarlik 8 ta qoʻshimcha loyiha tayyorlanmoqda. Bu loyihalar iqtisodiyotni rivojlantirish boʻyicha yangi loyihalarni hamda qishloq joylarda aholining hayot darajasi va sifatini oshirishga qaratilgan “Obod qishloq” dasturini qoʻllab-quvvatlashni ham qamrab oladi.
Men Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan oʻzgarishlarning surʻati, miqyosi va koʻlamidan hanuz chuqur taassurotdaman. Inson kapitalini rivojlantirish boʻyicha loyihamizning dastlabki bosqichlaridaOʻzbekistonning ishtirok etishiga imkoniyat yaratilgani uchun ham Sizga samimiy minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz. Bizning bu boradagi ishlarimizga davlat rahbari sifatida Siz ham qoʻshilasiz, deb umid qilaman.
Oʻzbekistonga taklif qilganingiz uchun Sizdan gʻoyat minnatdorman va yaqin fursatda mamlakatingizga kelishdan umidvorman.

Президент Всемирного банка отправил благодарственное послание главе нашего государства
Позвольте выразить вам искреннюю признательность за доверительный диалог и конструктивное партнерство, установившиеся между Всемирным банком и Республикой Узбекистан.
За период после нашей плодотворной встречи в ходе вашего визита в Вашингтон в мае этого года мы добились заметного прогресса по многим направлениям взаимодействия.
Эксперты Группы Всемирного банка регулярно посещают Узбекистан для оказания содействия правительству по наиболее важным вопросам, в том числе в области реформирования энергетического сектора, совершенствования налоговой и торговой политики, внедрения механизмов государственно-частного партнерства, развития дошкольного образования, создания Экономического совета и других.
Осуществляется тесное сотрудничество и ведется подготовка 8 дополнительных проектов на общую сумму порядка 1 миллиарда долларов, включая поддержку новых проектов развития экономики и программы «Обод кишлок», направленной на повышение уровня и качества жизни населения в сельской местности.
Я до сих пор нахожусь под глубоким впечатлением от темпов, масштабов и глубины преобразований в Узбекистане. Хотел бы также выразить искреннюю благодарность за возможность участия Узбекистана на первых этапах реализации нашего проекта по развитию «Человеческого капитала». Надеюсь, что вы сможете лично присоединиться к нам в качестве лидера в этом направлении.