Prezident Shavkat Mirziyoyev 27 noyabr kuni xorijiy investitsiyalarni jalb qilish holati va kelgusi yilgi rejalar muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
O‘tgan 10 oyda mamlakatimizga 26 milliard dollardan ziyod xorijiy investitsiya kiritilgan. Bu – o‘tgan yilga nisbatan 1,7 barobar ko‘p. Shundan qariyb 24 milliard dollari to‘g‘ridan to‘g‘ri sarmoyalardir.
Kiritilgan investitsiyalar hisobiga 6 ming 300 ta korxona ishga tushgan, ular 30 trillion so‘mlik qo‘shilgan qiymat yaratgan, eksport 305 million dollarga oshgan. Eng muhimi, bularning natijasida 163 mingta yuqori daromadli ish o‘rni ochilgan.
Noyabr-dekabr oylarida yana 8,6 milliard dollar investitsiya kelishi kutilmoqda.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda investitsiyalarning jalb etilishi hamda loyihalarning bajarilishi har bir hudud va tarmoq kesimida atroflicha tahlil qilindi.
Sakkizta tuman va shaharda investitsiya ko‘rsatkichlari past bo‘lgan. Ayrim tarmoqlarda o‘tgan yilga nisbatan kamaygan. Xalqaro moliya institutlari bilan amalga oshirilayotgan ba’zi loyihalar sust bormoqda. Xususan, 17 ta loyihada loyiha hujjatlarini ishlab chiqish va tender jarayonlari kechikkan.
Yig‘ilishda mutasaddilar yil yakunigacha kutilayotgan natijalar va 2025 yilga mo‘ljallangan rejalar yuzasidan axborot berdi.
Prezident hududlarning investitsiyaviy faolligini yanada oshirish, bu boradagi yondashuvlarni tubdan o‘zgartirish shartligini ko‘rsatib o‘tdi. Masalan, Yevropa taraqqiyot va tiklanish banki mamlakatimiz biznes muhitidagi ijobiy o‘zgarishlarni, iqtisodiyotimizning o‘sish sur’atlarini hisobga olib, xususiy sektor ishtirokidagi loyihalarni ham moliyalashtirishga tayyorligini bildirgan.
Hududlar bunday imkoniyatlardan unumli foydalanishi, mustaqil mablag‘lar ham jalb etishi kerak. Shu bilan birga, investitsiyalarning nafaqat hajmini, balki sifatini ham oshirish zarur. Ya’ni, jalb qilingan har bir dollar sanoatni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish, eksport salohiyatini oshirishga xizmat qilishi lozim.
Yig‘ilishda xalqaro moliyaviy institutlar va xorijiy davlatlardan mablag‘ jalb etish hajmlari va yo‘nalishlarini yana bir bor ko‘rib chiqish vazifasi qo‘yildi. 2025 yil uchun loyihalarni tarmoq va hududlar kesimida, shu jumladan, davlat-xususiy sheriklik va xususiy sarmoyalar yo‘nalishida aniq belgilab olish muhimligi ta’kidlandi.

Критически проанализированы результаты в сфере инвестиций
Президент Шавкат Мирзиёев 27 ноября провел совещание по обсуждению текущего состояния привлечения иностранных инвестиций и планов на следующий год.
За последние 10 месяцев в нашу страну привлечено более 26 миллиардов долларов иностранных инвестиций, что в 1,7 раза превышает показатель прошлого года. Из этой суммы около 24 миллиардов долларов составляют прямые инвестиции.
Эти средства позволили запустить 6,3 тысячи новых предприятий, создать добавленную стоимость на сумму 30 триллионов сумов и увеличить экспорт на 305 миллионов долларов. Особенно важно, что благодаря инвестициям создано 163 тысячи высокооплачиваемых рабочих мест.
До конца года ожидается привлечение ещё 8,6 миллиарда долларов инвестиций.
На совещании, прошедшем в критическом духе, всесторонне проанализированы результаты по привлечению инвестиций и реализации проектов в разрезе регионов и отраслей.
Так, в восьми районах и городах показатели инвестиций остаются низкими, а в некоторых секторах наблюдается снижение по сравнению с прошлым годом. Реализация ряда проектов, осуществляемых совместно с международными финансовыми институтами, продвигается медленно. В частности, по 17 проектам затягиваются разработка проектной документации и проведение тендеров.
Ответственные лица представили информацию о прогнозируемых результатах до конца года и планах на 2025 год.
Президент отметил, что необходимо повысить инвестиционную активность регионов и кардинально изменить подходы к работе в этой сфере. Например, Европейский банк реконструкции и развития, учитывая позитивные изменения в деловой среде страны и темпы роста экономики, выразил готовность финансировать проекты с участием частного сектора.
Подчеркнуто, что регионы должны эффективно использовать такие возможности и независимо привлекать финансовые ресурсы. Необходимо также не только наращивать объемы, но и повышать качество инвестиций. То есть, каждый привлеченный доллар должен служить развитию промышленности, созданию новых рабочих мест, росту экспортного потенциала.
На совещании дано поручение еще раз пересмотреть объемы и направления привлечения средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций. Поставлена задача определить на 2025 год конкретные проекты, в том числе на основе государственно-частного партнерства и с участием частных инвестиций, в разрезе отраслей и регионов.