O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5 may kuni qo‘shma Hukumatlararo komissiya hamraisi, Fransiya tashqi savdo, iqtisodiy jozibadorlik masalalari va xorijdagi fransuz fuqarolarining ishlari bo‘yicha vazir-delegati Olive Besht boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Mamlakatimizda Fransiyaning yetakchi kompaniya va tashkilotlari ishtirokidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va moliyaviy hamkorlikning aniq loyihalarini ilgari surish va jadallashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida vazir Olive Besht Fransiya Prezidenti Emmanuel Makronning samimiy salomi va shaxsiy maktubini yetkazdi.
Davlatimiz rahbari bugun kunning birinchi yarmida Toshkent shahrida o‘tgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi hamda “Medef” harakati ishbilarmonlar missiyasi joriy yil aprel oyida mamlakatimizga amalga oshirgan tashrifning samarali natijalarini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
“Yashil” iqtisodiyot, qazib chiqarish tarmog‘i, turizm infratuzilmasi va kommunal tarmoqlarni modernizatsiya qilish, boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan strategik loyihalar izchil borayotgani qayd etildi.
Fransiya kompaniyalarida shaharsozlik, transport, to‘qimachilik sanoati, yangi turdagi qurilish materiallarini ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishga qiziqishi ortib bormoqda.
O‘zbekiston yetakchisi O‘zbekiston-Fransiya savdo palatasini ta’sis etish va ishbilarmonlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashning samarali tizimini joriy etish borasidagi rejalarni qo‘llab-quvvatladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 мая принял делегацию Франции во главе с сопредседателем совместной Межправительственной комиссии, министром-делегатом по вопросам внешней торговли, экономической привлекательности и делам французских граждан за рубежом Оливье Бештом.
Были рассмотрены вопросы продвижения и ускорения конкретных проектов торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества с участием ведущих французских компаний и организаций в нашей стране.
В начале встречи министр Оливье Бешт передал теплые приветствия и личное послание Президента Франции Эммануэля Макрона.
Глава нашего государства с большим удовлетворением отметил продуктивные итоги заседания Межправительственной комиссии, проведённой сегодня в первой половине дня в городе Ташкенте, и деловой миссии Движения «Медеф» в нашу страну в апреле этого года.
Подчеркнут прогресс по стратегическим проектам, осуществляемым в области «зеленой» энергетики, добывающей отрасли, модернизации туристической инфраструктуры и коммунальных сетей, в других приоритетных направлениях.
Растет интерес французских компаний к реализации проектов в области градостроительства, транспорта, текстильной промышленности, производства новых видов строительных материалов.
Лидер Узбекистана приветствовал планы по учреждению узбекско-французской Торговой палаты и внедрению эффективной системы поддержки деловых инициатив.