Iqtisodiy islohotlar mamlakat ravnaqi va aholi farovonligiga xizmat qiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, yirik loyihalar bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 13-aprel kuni Sirdaryo viloyatida bo‘ldi.
Mustaqillik yillarida viloyat har tomonlama rivojlandi, shahar va qishloqlar obod bo‘lib, aholi farovonligi oshdi. Hududda amalga oshirilayotgan izchil islohotlar samarasida qurilish, qishloq xo‘jaligi tarmoqlarida, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, ijtimoiy sohalarni rivojlantirishda salmoqli natijalarga erishilmoqda.
Prezidentimiz o‘tgan yil 17 may kuni viloyatga tashrif buyurib, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish jarayoni bilan tanishgan edi. O‘tgan vaqt mobaynida viloyatda ulkan ishlar amalga oshirildi. Viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish Dasturi doirasida 2017-yil yakuniga ko‘ra, umumiy qiymati 507 milliard 200 million so‘m investitsiyalar o‘zlashtirilishi hisobidan 1 ming 108 loyiha doirasida yangi quvvatlar ishga tushirilib, 6 ming 200 ish o‘rni yaratildi.
Davlatimiz rahbari bu galgi tashrifi davomida viloyatni yanada rivojlantirishga qaratilgan qator loyihalarning amalga oshirilishi, berilgan topshiriqlar ijrosi bilan tanishdi.
Shavkat Mirziyoyev dastlab Sirdaryo viloyati Mirzaobod tumanidagi “Bek klaster” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi qo‘shma korxona tomonidan tashkil etilgan zamonaviy gidroponik issiqxonada bo‘ldi, ishchilar bilan muloqot qildi.
Prezidentimizning Sirdaryo viloyatiga o‘tgan yilgi tashrifi chog‘ida “Bek klaster” korxonasini tashkil etish loyihasi taqdim etilgan edi. Ushbu loyiha ma’qullanib, davlatimiz rahbarining tegishli qarori qabul qilindi. Qisqa vaqtda korxona tashkil etilib, unga viloyatdan 18 ming gektar yer ajratildi. Ushbu yerlarda paxta, g‘alla va boshqa donli ekinlar parvarishlanmoqda. Zamonaviy texnikalar xarid qilingan.
Mazkur ko‘p tarmoqli klaster tomonidan Mirzaobod tumanida 100 gektar maydonda Janubiy Koreya texnologiyasi asosida zamonaviy gidroponik issiqxona barpo qilinayotir. Bu yerda yiliga 50 million dollarlik mahsulot yetishtirish va uni 100 foiz eksportga yo‘naltirish mo‘ljallanmoqda.
Ayni paytda “Bek klaster” qo‘shma korxonasi qoshida o‘simlik mahsulotlarini yetishtirish, qayta ishlash va tekshirish ilmiy-amaliy markazi faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Bu yerda tuproq tahlili, o‘simliklar biotexnologiyasi va himoyasi, seleksiya va paxta urug‘chiligi, poliz va sabzavot urug‘chiligi, o‘simliklar genetikasi laboratoriyalari ochiladi. Asosiy maqsad qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashdan iborat. Ushbu loyihalar amalga oshirilishi natijasida minglab yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari issiqxona konstruksiyalari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, meva-sabzavotchilik bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash, klaster qoshida tashkil etiladigan ilmiy-amaliy markaz faoliyatini takomillashtirish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
– Qishloq xo‘jaligiga ilmiy yondashmay qo‘yganimiz sababli, ayrim ekinlardan kutilgan hosil ololmayapmiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Shu jihatdan “Bek klaster” korxonasi qoshida ish boshlaydigan ilmiy-amaliy markaz faoliyatini qo‘llab-quvvatlaymiz. Bunday markazlarni boshqa klasterlarda ham tashkil etish kerak. Biz nafaqat sifatli mahsulot yetishtirish, uning xaridorini topishni ham o‘ylashimiz lozim. Bugungi zamon shiddati shuni talab qiladi.
Prezidentimiz qishloq xo‘jaligi texnikalarini ham ko‘zdan kechirdi. “Social web solution” korxonasi mutaxassislari tomonidan yaratilgan AKT dasturiga alohida e’tibor qaratdi. Bu dastur elektron savdoni kengaytirish, internet orqali ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish borasida aholiga ko‘plab qulayliklar yaratadi. Dastur tashabbuskorlarini qo‘llab-quvvatlash, undan foydalanishni kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Shu yerda viloyatda baliqchilik, chorvachilik, ipakchilik va ko‘nchilikni rivojlantirish, 2018-2019 yillarga mo‘ljallangan irrigatsiya va melioratsiya davlat dasturi, sholi yetishtirish, lalmi va tomorqa yerlardan samarali foydalanish, irrigatsiya-melioratsiya tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilishga qaratilgan loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar va xorijlik investorlar bilan muloqot qildi, loyihalar samaradorligini oshirish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Shundan so‘ng M-34 «Toshkent – Dushanbe» avtomobil yo‘lining 117-146 kilometrlaridagi Toshkent ko‘chasida amalga oshirilayotgan obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi. Ushbu yo‘lning ikki kilometrida namuna sifatida qurilish va obodonlashtirish ishlari olib borilgan. Maxsus piyodalar yo‘lakchasi, velosipedda harakatlanish uchun alohida yo‘lak tashkil etilgan hamda zamonaviy energiya tejamkor tungi yoritgichlar o‘rnatilib, ko‘cha bo‘ylab manzarali daraxt ko‘chatlari ekilgan.
Toshkent ko‘chasi bo‘ylab vokzal, avtobus bekatlari, masjid, sayyohlik markazi, madaniyat va maishiy xizmat ko‘rsatish markazi, bozor, diagnostika markazi kabi ijtimoiy soha obyektlari barpo etiladi. Mazkur ko‘cha 2018-2019 yillarda qurilib, foydalanishga topshiriladi.
– Yo‘l bo‘yidagi infratuzilma obyektlari qurilishiga alohida e’tibor qaratish zarur. Ularning bir-biriga hamohang bo‘lishi, umumiy konsepsiya kasb etishi maqsadga muvofiq, – dedi Prezident. – Yo‘l qurilishida shoshma-shosharlik qilish kerak emas. Bu borada sifat asosiy ko‘rsatkich bo‘lmog‘i lozim. Yo‘l bo‘yidagi temir to‘siqlar yo‘lovchilarga aslo xalaqit bermasligi kerak.
Loyiha to‘liq ishga tushirilgach, piyodalar va haydovchilarga qulay shart-sharoitlar yaratiladi, shuningdek, kelgusida zamonaviy talablarga asosan Toshkent ko‘chasi misolida viloyatning barcha ko‘chalari qayta ta’mirlanadi.
Prezidentimiz Guliston shahridagi suv sporti turlariga ixtisoslashtirilgan bolalar va o‘smirlar sport maktabida qurilgan yopiq suzish havzasini borib ko‘rdi.
Sport maskanidagi 25×11 hamda 6×12,5 o‘lchamdagi suzish havzalari, balandlikdan suvga sakrash sport turi uchun alohida zal qurilgan bo‘lib, hovuzning hajmi 12×10 metr va yosh sportchilar suvga sakrashi uchun ularga moslab 1,3 va 5 metr balandlikda tramplinlar o‘rnatilgan. Tomoshabinlar uchun 250 o‘rindiq mavjud. Kuniga 250 kishini qabul qilish quvvatiga ega majmua barcha jihozlar bilan ta’minlangan, tibbiyot xonalari, trenajyor, oshxona va boshqa xonalarda sportchilar muntazam shug‘ullanishi mumkin. Bundan tashqari, suvni tozalash, isitish uskunalari ham o‘rnatilgan. Ayni paytda bu yerda suzish bo‘yicha tashkil etilgan 15 o‘quv-mashg‘ulot guruhiga 176 yosh jalb qilingan.
Yopiq suzish havzasining havo aylanish tizimini yaxshilash, shug‘ullanuvchilar uchun yanada qulay sharoit yaratish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari Guliston shahrida tashkil etilgan Alisher Navoiy nomidagi Bilimdonlar maskanida bo‘ldi.
Shaharning Islom Karimov ko‘chasidagi mavjud xiyobon qayta rekonstruksiya qilinib, ushbu yangi maskan ish boshladi. Barcha sharoitlar yaratilgan majmuada 1 ta kitob do‘koni, 1 ta gul do‘koni hamda kitobxonlar uchun maxsus ayvonlar barpo etilgan.
Prezidentimiz mazkur ayvonda viloyat ijodkor ziyolilari, ijtimoiy soha, yoshlar vakillari bilan uchrashdi. Unda mamlakatimiz va xalqaro ahamiyatga molik masalalar xususida so‘z yuritildi.
– Oddiy odamlarning roziligiga erishish uchun hali juda ko‘p ishlar qilishimiz kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Mamlakatimizning barcha hududlarida bo‘lgani kabi Sirdaryo viloyatida ham yangi korxonalar qurishimiz zarur. Bu aholi bandligini ta’minlash, daromadini oshirishda muhim asos bo‘ladi.
Uchrashuvda so‘zga chiqqanlar mamlakatimizda ijodkorlarni qo‘llab-quvvatlash, yoshlarning bilim va malakasini oshirish yo‘lida qabul qilinayotgan muhim hujjatlar uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirdi.
Bilimdonlar maskani viloyat yoshlarini vatanparvarlik va milliy qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalash, jismonan va ma’nan barkamol ulg‘aytirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari Sirdaryo tumanidagi “Sirdaryo mega lyuks” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi O‘zbekiston – Rossiya qo‘shma korxonasida qadoqlash mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi.
Prezidentimiz korxonaning ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirdi. Taklif etilayotgan loyihalar, istiqboldagi rejalar bilan qiziqdi.
2012-yili tashkil etilgan qo‘shma korxonada polipropilen granulasidan kimyo, qurilish, to‘qimachlik, oziq-ovqat va nooziq-ovqat, farmatsevtika, qishloq xo‘jalik mahsulotlarini qayta ishlash sanoati, xomashyo va materiallar eksporti bilan shug‘ullanuvchi savdo kompaniyalari uchun turli o‘lchamdagi qadoqlash mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda.
Dastlab 75 ishchi bilan faoliyat boshlagan va atigi bir turdagi qoplar ishlab chiqarilgan korxonada ayni paytda mahsulot turi 17 taga, ishchi-xizmatchilar soni 650 kishiga yetdi. Mahsulotlarning 35-40 foizi Rossiya, Belarus, Ukraina, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Afg‘oniston, Boltiqbo‘yi davlatlariga eksport qilinmoqda.
Korxonada 2018-2023 yillarda qiymati 100 million AQSh dollari bo‘lgan yettita istiqbolli loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Polipropilendan qadoqlash mahsulotlari, eksport bilan shug‘ullanuvchi kompaniyalar uchun yumshoq konteynerlar, qadoqlash mahsulotlari ishlab chiqarish uchun plyonkalar, chetdan import qilinayotgan yordamchi xom ashyo va materiallar ishlab chiqarish kabi loyihalar shular jumlasidandir. Bu loyihalarning amalga oshirilishi natijasida 2 ming 500 kishi ish bilan ta’minlanadi. Quvvatlar to‘liq ish boshlagach, yiliga 125 million dollarlik mahsulot eksport qilinib, 80 million dollarlik import o‘rnini bosadigan mahsulot ishlab chiqariladi. Mazkur mahsulotlarga hozirning o‘zida MDH, Yevropa Ittifoqi, Lotin Amerikasi mamlakatlaridan takliflar tushmoqda.
Davlatimiz rahbariga ushbu loyihalar haqida ma’lumot berildi. Qayd etilishicha, ishga tushiriladigan yangi tarmoqlarga Rossiya, AQSh, Germaniya, Italiya, Avstriya kabi davlatlardagi yetakchi kompaniyalarning zamonaviy texnologik uskunalari o‘rnatiladi. Ushbu quvvatlar korxona yonida barpo etilayotgan texnoparkda joylashtiriladi.
Prezidentimiz yangi mahsulotlarning xaridorgirligi, eksport geografiyasi bilan qiziqdi. Ishlab chiqarishga innovatsion texnologiyalarni keng joriy etish orqali tashqi bozorda O‘zbekiston mahsulotlarining mavqeini oshirish bo‘yicha zarur ko‘rsatma va tavsiyalar berdi.
“Sirdaryo mega lyuks” qo‘shma korxonasi hududida viloyatda ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi va sanoatni rivojlantirish bo‘yicha loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
Viloyatning geografik joylashuvi hududning sanoat, logistika imkoniyatlarini kengaytirish, xorijiy investitsiyalarni jalb etish, chet ellik hamkorlar bilan aloqalarni mustahkamlashda katta qulaylik yaratadi. Viloyatda xorijiy kompaniyalar ishtirokida 90 korxona faoliyat yuritmoqda. Ular tomonidan zamonaviy logistika markazlari tashkil etish, Led lampochkalari, lift va eskalatorlar, qurilish uchun metall konstruksiyalar ishlab chiqarish, charm, meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash va qadoqlash, farmatsevtika sohalarida qator loyihalar amalga oshirilmoqda.
2018-2019 yillarda viloyatga jalb qilinadigan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar samarasida kimyo, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat, yengil sanoat va boshqa tarmoqlarda qator istiqbolli loyihalar hayotga tatbiq etiladi. Ushbu yo‘nalishdagi 203 loyiha amalga oshirilishi natijasida 14,6 ming ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari “Ideal asr” korxonasining bosim ostida ishlaydigan uskuna va maxsus texnikalarini ko‘zdan kechirdi. Mazkur sig‘imlar suyultirilgan gazni saqlash va tashishga mo‘ljallangan bo‘lib, chekka hududlar aholisini tabiiy gaz bilan ta’minlashda katta qulaylik yaratadi.
Prezidentimiz mazkur sig‘imlarni ko‘p qavatli uylar, savdo markazlari qurish loyihalariga kiritish zarurligini, bu katta iqtisodiy tejamkorlik keltirishini ta’kidladi.
Guliston shahrida joylashgan “Modern lift systems” MChJda eng zamonaviy va energiya tejamkor texnologik uskunalar bilan jihozlangan lift va eskalator ishlab chiqarish rejalashtirilmoqda. Ushbu loyiha, avvalo, viloyatlarda qurilayotgan ko‘p qavatli uylarni lift bilan ta’minlash imkonini beradi. Yiliga 500 dona lift va 300 dona eskalator ishlab chiqarish quvvatiga ega korxona mahsulotlarining bir qismi ichki bozor talablarini qondirsa, 35 foizi eksportga yo‘naltiriladi.
“Yangiyer” kichik sanoat zonasi hududida “Bahromjon Nur savdo” xususiy korxonasi 2010-yili tashkil etilgan. Asosan lok-bo‘yoq va quruq suvoq materiallari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonada yangi mahsulot turlarini o‘zlashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Joriy yildan korxonada 30 turdagi krossovkalar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Bugungi kunda korxonada 163 ishchi mehnat qilmoqda.
Shu paytgacha krossovkalar asosan chetdan keltirilardi. “Bahromjon Nur savdo” xususiy korxonasining mahsulotlari import o‘rnini qoplash va eksport qilish imkonini beradi.
– Men ikkita ishchi o‘rni yaratgan tadbirkorni yelkamda ko‘tarishga tayyorman, degan edim. Mana shunday korxonalarni tashkil etib, 100-200 ishchi o‘rni yaratayotgan yurtdoshlarimiz mamlakatimizga katta foyda keltiradi, ichki bozorimizni egallaydi. Ushbu loyihani kengaytirish, mahsulotga ketayotgan materiallarni to‘liq o‘zimizda ishlab chiqarishga erishish kerak. Buning uchun tadbirkorga ko‘mak berish, zarur mablag‘ bilan ta’minlash lozim, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz “Crocus Uz compozite” korxonasida mahalliy xom ashyo, ya’ni shisha paxta, kvars qumi va efir moyidan ishlab chiqarilayotgan lotok va quvurlarning afzalligiga alohida e’tibor qaratdi. Ushbu mahsulotlar betonga qaraganda ancha chidamli, kamxarj va uzoq muddat foydalanish mumkin.
– Bunday mahsulotlar nafaqat Sirdaryo viloyati, balki butun mamlakatimiz uchun juda foydali, – dedi davlatimiz rahbari. – Suv isrofgarchiligini kamaytirish, qishloq xo‘jaligida daromadni oshirishda bunday innovatsion yondashuvlarning ahamiyati katta. Ushbu mahsulotlarni fermer va dehqonlarga keng targ‘ib etish kerak.
Boyovut tumanida “Maker International Uzbekistan” korxonasi tomonidan gulijavhar (barxatets) guli yetishtirish hisobiga tabiiy dori ekstraktini olish yo‘lga qo‘yiladi. Buning uchun 1000 gektar yer ajratish rejalashtirilgan. Ushbu maydonda 30 ming tonna gul yetishtirish, undan 300 tonna ekstrakt olish mumkin. Gul poyasi chorva uchun ozuqa bo‘ladi.
Loyiha ishga tushirilishi natijasida yiliga 10 million dollarlik dori vositalari ishlab chiqariladi, 200 kishi doimiy, 1000 dan ziyod kishi mavsumiy ish bilan ta’minlanadi. Loyihaning afzalligi, tabiiy dori ekstraktining bozori bor. Xitoydan tashqari AQSh, Ispaniya, Meksika va Yevropa davlatlariga eksport qilish rejalashtirilgan. Bu yurtimizga valyuta tushumini ko‘paytirishga xizmat qiladi.
Gulijavharning bir gektaridan 5 ming dollargacha foyda olish mumkin. Ushbu o‘simlikdan olingan ekstrakt immun tizimini mustahkamlaydi, qon bosimini pasaytiruvchi xususiyatga ega. Bundan tashqari, viruslarga qarshi kurashuvchan bo‘lgani bois juda ham foydali. Korxona tashabbuskorlari yarim tayyor mahsulot bilan cheklanib qolmay, kelgusida tayyor dori vositalari ishlab chiqarishni maqsad qilgan.
Prezidentimiz gulijavhar o‘simligi ekiladigan maydonlarni 2 ming gektarga kengaytirish, kelgusi yillarda boshqa viloyatlar hisobiga 5 ming gektarga yetkazish va eksport hajmini ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Taqdimot chog‘ida davlatimiz rahbariga Sirdaryo viloyatidagi “Peng Sheng” majmuasi tarkibidagi “AWP” qo‘shma korxonasida suv jihozlari, jezdan dastaklar, fitinglar, katta hajmdagi keramik plitalar, eshik qulflari ishlab chiqarish kabi qator yangi loyihalar namoyish etildi.
Shavkat Mirziyoyev ko‘proq yangi ish o‘rinlari tashkil etish, mahalliy xom ashyo asosida mahsulot ishlab chiqarishga ko‘proq xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shu kuni Sayxunobod tumanidagi 8-bolalar musiqa va san’at maktabida viloyat faollari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Videselektor shaklida o‘tgan yig‘ilishda viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, ta’lim, tibbiyot sohalaridagi o‘zgarishlar, aholi bandligini ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Sirdaryo viloyatiga tashrifi yakuniga yetdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с осуществляемой на местах созидательной работой, ходом социально-экономических реформ, крупными проектами, а также диалога с народом 13 апреля посетил Сырдарьинскую область.
В годы независимости область всесторонне развивается, благоустраиваются города и села, выросло благополучие населения. В результате последовательных реформ, проводимых в области, ощутимые успехи достигаются в строительстве, сельском хозяйстве, развитии малого бизнеса и частного предпринимательства, социальной сфере.
17 мая прошлого года Президент во время поездки в регион ознакомился с ходом социально-экономического развития. За истекшее время здесь проведена масштабная работа. По итогам выполнения программы социально-экономического развития области в 2017 году за счет освоения инвестиций на общую сумму 507 миллиардов 200 миллионов сумов в рамках 1 108 проектов были введены в эксплуатацию новые мощности, создано 6,2 тысячи рабочих мест.
В ходе нынешней поездки Президент ознакомился с рядом проектов, направленных на развитие области, ходом исполнения поручений, данных во время прошлого визита.
Президент ознакомился с современной теплицей, организованной по методу гидропоники совместным предприятием в форме общества с ограниченной ответственностью «Бек кластер» Мирзаабадского района. Состоялась беседа с работниками теплицы.
Проект предприятия «Бек кластер» был представлен в прошлом году в рамках поездки Президента в область. Проект получил одобрение, было принято соответствующее постановление главы нашего государства. За минувший короткий период предприятие начало свою деятельность на 18 тысячах гектаров площадей, выделенных в Сырдарьинской области. Здесь выращиваются хлопчатник, пшеница и другие зерновые культуры. Закуплена современная техника.
Многопрофильный кластер вберет в себя и современные гидропонные теплицы, организуемые по южнокорейской технологии на 100 гектарах площадей в Мирзаабадском районе. Здесь намечено заготавливать и экспортировать ежегодно продукцию на 50 миллионов долларов.
Вместе с тем при совместном предприятии планируется организовать научно-практический центр по выращиванию, переработке и исследованию растений. Здесь будут действовать лаборатории по анализу состояния почв, биотехнологиям и защите растений, селекции и семеноводству хлопчатника, семеноводству бахчевых и овощных культур, генетике растений. Центр будет нацелен на увеличение производства сельхозпродукции, обеспечение продовольственной безопасности страны. Самое главное, что в результате реализации этих проектов будут созданы тысячи рабочих мест.
Глава государства дал указания по локализации производства конструкций теплиц, подготовке специалистов по плодоовощеводству, совершенствованию деятельности организуемого при кластере научно-практического центра.
– Из-за того, что мы перестали применять научные подходы в сельском хозяйстве, нам не удается достигать ожидаемой урожайности некоторых культур, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Поэтому мы поддерживаем деятельность научно-практического центра, который начнет работу при предприятии “Бек кластер”. Такие центры необходимо организовать и в других кластерах. Уже сегодня необходимо заняться поиском покупателей продукции. Этого требует от нас нынешнее стремительное время.
Президент также осмотрел сельскохозяйственную технику. Внимание главы государства привлекла информационная программа, созданная специалистами предприятия “Social web solution”. Эта программа нацелена на расширение электронной торговли, создание населению удобств при получении социальных услуг через интернет. Глава государства отметил необходимость поддержки разработчиков программы и расширения доступа пользователей к ней.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию в области рыбоводства, животноводства, шелководства и дубильного производства, государственной программы ирригационных и мелиоративных работ на 2018-2019 годы, выращиванию риса, эффективному использованию богарных и приусадебных земель, строительству и реконструкции ирригационно-мелиорационных сетей.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с предпринимателями и иностранными инвесторами, дал ответственным лицам поручения по повышению эффективности проектов.
Затем Президент ознакомился с ходом благоустройства улицы Ташкент, расположенной на 117-146-километровом отрезке автомагистрали М-34 «Ташкент – Душанбе». В настоящее время завершены работы на показательном двухкилометровом участке улицы Ташкент. Организованы отдельные пешеходные переходы и велосипедные дорожки, установлены современные энергосберегающие средства освещения дороги, по обочинам высажены декоративные деревья.
Вдоль улицы будут возведены вокзал, автобусные остановки, мечеть, туристический центр, пункты бытового обслуживания и прочие объекты социальной сферы. Улицу намечено сдать в эксплуатацию в 2018-2019 годах.
– Необходимо уделить особое внимание строительству объектов придорожной инфраструктуры. Они должны взаимно дополнять друг друга, строиться на основе общей концепции, – сказал Президент. – При дорожном строительстве спешка недопустима, главное – качество.
Полная реализация проекта позволит создать удобства для пешеходов и водителей. По образцу улицы Ташкент будут реконструированы все дороги области.
Глава нашего государства осмотрел также крытый плавательный бассейн в специализированной детско-юношеской школе водных видов спорта в Гулистане.
Комплекс состоит из бассейнов площадью 25х11 и 6х12,5 метра, плавательного и для прыжков в воду, отдельного зала прыжковых дисциплин с бассейном площадью 12х10 метров и трамплинами высотой 1, 3 и 5 метров. Зал вмещает 250 зрителей. Комплекс, способный принимать в день 250 человек, оснащен всем необходимым инвентарем, действуют медпункт, столовая, тренажерный зал. Установлено современное оборудование для очистки и подогрева воды. В настоящее время здесь в 15 группах тренируются 176 мальчиков и девочек.
Президент дал ответственным лицам поручения по дальнейшему совершенствованию деятельности комплекса.
Глава государства посетил организованный в Гулистане Центр знатоков имени Алишера Навои.
Центр начал свою работу на территории реконструированной аллеи на улице Ислама Каримова. Здесь созданы необходимые условия для содержательного досуга, открыты книжный и цветочный магазины, специальные павильоны для читателей.
Глава нашего государства встретился здесь с представителями творческой интеллигенции, социальной сферы, молодежью области. Говорили о происходящих в нашей стране преобразованиях, событиях за рубежом.
– Нам предстоит многое сделать, чтобы народ был нами доволен, – сказал Президент. – Как и во всех регионах страны, новые предприятия необходимо создавать и в Сырдарьинской области, что послужит обеспечению занятости и увеличению доходов населения.
Выступившие на встрече выразили благодарность Президенту за принимаемые важные решения по поддержке творческих деятелей, повышению знаний и квалификации молодежи.
Центр знатоков станет важным фундаментом для воспитания молодого поколения гармонично развитыми личностями, в духе патриотизма, уважения национальных традиций и ценностей.
Президент нашей страны посетил узбекско-российское совместное предприятие в форме общества с ограниченной ответственностью “Сирдарё мега люкс” в Сырдарьинском районе, где ознакомился с проектами по выпуску упаковочной продукции.
Глава нашего государства ознакомился с технологическим процессом на предприятии, поинтересовался текущими проектами и планами на будущее.
На совместном предприятии, организованном в 2012 году, из полипропиленовых гранул изготавливается упаковочная продукция для химической, текстильной, пищевой, фармацевтической промышленности, строительной индустрии, сферы переработки сельхозпродукции, торговых компаний, занимающихся экспортом сырья и материалов.
Предприятие с первоначальным персоналом в 75 человек, производившее лишь продукцию одного вида, в настоящее время выпускает 17 видов продукции и обеспечивает работой уже 650 человек. Часть продукции поставляется в Россию, Беларусь, Украину, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Афганистан и страны Прибалтики.
Предприятие намерено реализовать в период 2018-2023 годов 7 перспективных проектов стоимостью 100 миллионов долларов. В их числе — организация производства полипропиленовой упаковки, мягких контейнеров для экспортеров, пленки для производства упаковочной продукции, локализация вспомогательного сырья и материалов, ввозимых из-за рубежа. В результате осуществления этих проектов работу получат 2,5 тысячи человек. Выйдя на полную мощность, предприятие начнет экспортировать в год продукцию на 125 миллионов долларов и выпускать импортозамещающие товары на 80 миллионов долларов. Уже сейчас поступают предложения о закупке продукции из стран СНГ, Европейского Союза и Латинской Америки.
Главе государства было подробно рассказано о проектах. Отмечалось, что новые мощности будут оснащены современным технологическим оборудованием производства России, США, Германии, Италии, Австрии и других стран. Производство будет размещено в технопарке, строящемся рядом с предприятием.
Президент поинтересовался востребованностью, географией экспорта новых видов продукции. Дал указания и рекомендации по продвижению товаров Узбекистана на внешнем рынке за счет широкого внедрения инновационных технологий в производство.
На территории СП “Сирдарё мега люкс” состоялась выставка промышленных товаров, производимых в области, а также проектов, направленных на развитие промышленности региона.
Географическое расположение области удобно для полного задействования промышленного и логистического потенциала региона, привлечения иностранных инвестиций, укрепления связей с зарубежными партнерами. С участием последних в области действует 90 предприятий. Ими реализуется ряд таких проектов, как организация современных центров логистики, выпуска LED-ламп, лифтов и эскалаторов, металлоконструкций, переработки кожи, плодоовощной продукции, фармацевтических производств.
В 2018-2019 годах за счет привлечения в регион прямых иностранных инвестиций предусматривается реализовать ряд перспективных проектов в химической, пищевой, легкой промышленности, сельском хозяйстве и других отраслях. В результате осуществления 203 проектов будет создано 14,6 тысячи рабочих мест.
Глава государства осмотрел емкости под давлением и спецтехнику производства предприятия “Идеал аср”. Эти емкости предназначены для хранения и транспортировки сжиженного газа, удобны для обеспечения газом жителей отдаленных населенных пунктов.
Президент отметил необходимость предусматривать установку таких емкостей в проектах строительства многоэтажного жилья, торговых центров, что даст высокий экономический эффект.
ООО “Modern lift systems”, действующее в Гулистане, планирует организовать производство энергосберегающих лифтов и эскалаторов. Данный проект позволит обеспечить лифтами многоквартирные дома, строящиеся в стране. 35 процентов продукции предприятия, способного собирать в год 500 лифтов и 300 эскалаторов, будет поставляться за рубеж.
Частное предприятие «Бахромжон Нур савдо» начало свою деятельность в 2010 году на территории малой промышленной зоны «Янгиер». Предприятие, выпускающее в основном лакокрасочную продукцию и сухие смеси, осваивает новые виды продукции. В текущем году на предприятии начато производство 30 видов кроссовок. Сегодня здесь трудятся 163 работника.
До настоящего времени кроссовки в основном ввозились в нашу страну из-за рубежа. Продукция частного предприятия позволит заместить импорт и наладить экспорт.
– Я и прежде говорил, что готов всячески поддерживать предпринимателя, создавшего хотя бы два рабочих места. Наши соотечественники, открывающие подобные предприятия на 100-200 рабочих мест, приносят большую пользу стране и вместе с тем занимают прочные позиции на рынке. Необходимо расширить этот проект, наладить производство необходимых материалов целиком в нашей стране. Для этого следует помогать предпринимателям, выделять необходимые средства, — сказал глава государства.
Отдельное внимание Президент уделил лоткам и трубам, производимым предприятием “Crocus Uz compozite” из местного сырья. Продукция на основе стекловолокна, кварцевого песка и эфирных масел намного прочнее, дешевле и долговечнее бетона.
– Эта продукция придется кстати не только Сырдарьинской области, но и стране в целом. Инновационные подходы очень важны для снижения потерь воды, повышения эффективности в сельском хозяйстве. Необходимо широко продвигать эту продукцию среди фермеров и дехкан, — сказал глава государства.
Предприятием “Maker International Uzbekistan” Баяутского района будет налажено получение натурального лечебного экстракта из бархатцев. Под проект намечено выделить тысячу гектаров площадей, где будет выращиваться 30 тысяч тонн этого цветка. Этого объема достаточно для получения 300 тонн экстракта. Стебли растений станут кормом для скота.
Результатом реализации проекта станет производство лекарственных средств на сумму 10 миллионов долларов ежегодно. Постоянную работу получат 200, сезонную — более 1000 человек. Перспективными рынками для этого продукта являются Китай, США, Испания, Мексика, страны Европы.
С каждого гектара плантации бархатцев можно получить прибыль до 5 тысяч долларов. Экстракт растения укрепляет иммунную систему, обладает понижающими артериальное давление, противовирусными свойствами. Инициаторы предприятия намерены не ограничиваться получением полуфабриката, а наладить также производство готовых лекарств.
Президент нашей страны поручил расширить площадь плантаций бархатцев на 2 тысячи гектаров, довести общую их площадь до 5 тысяч гектаров за счет других областей и нарастить объемы экспорта.
В ходе презентации главе нашего государства рассказали также о проекте производства сантехники, вентилей из латуни, фитингов, керамических плит, дверных замков на совместном предприятии “AWP”, входящем в состав комплекса “Peng Sheng” в Сырдарьинской области.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по созданию еще большего количества рабочих мест, привлечению дополнительных иностранных инвестиций для производства продукции из местного сырья.
В этот же день в детской школе музыки и искусства №8 Сайхунабадского района состоялось совещание с участием актива области. На совещании, прошедшем в формате видеоселектора, обсуждены вопросы развития экономики области, совершенствования сфер образования и здравоохранения, обеспечения занятости населения.