Davlatimizning ijtimoiy siyosati har bir mahallaga kirib borish va aholi talabini manzilli hal etishga qaratilgan. Qarshi tumanidagi Yangi Batosh mahallasida ham infratuzilma izchil rivojlantirilmoqda. 2021 yilda tashkil topgan mahalla bo‘lgani bois bu yerda maktab yo‘q edi. 500 dan ortiq o‘g‘il-qiz 10 kilometr masofadagi maktabga qatnardi.
Yaqinda bu yerda yangi maktab qurib bitkazildi. Prezidentimiz mahallaga tashrifi chog‘ida uni kirib ko‘rdi.
Maktab 660 o‘rinli. O‘ttizdan ortiq sinfxonalar, kutubxona, faollar zali, oshxona, STEM laboratoriyasi, kompyuter xonasi va kasbga yo‘naltirish xonalari mavjud. Ochiq va yopiq sport maydonchalari, yo‘l harakati xavfsizligi yo‘laklari tashkil etilgan.
Ma’lumki, mamlakatimizda yoshlarni kamida ikkita chet tili va bitta zamonaviy hunarga o‘rgatish maktab ta’limidagi asosiy yo‘nalish sifatida belgilangan. Yangi maktabda ham bunga sharoit yaratilgan. Maxsus jihozlangan xonalarda o‘quvchilar tikuvchilik, zargarlik, pazandachilik, sartaroshlik, elektrsozlik, kompyuter va mobil telefonlarga xizmat ko‘rsatish, robototexnika bo‘yicha kasb sirlarini o‘rganadi.
Davlatimiz rahbari o‘quvchilar bilan muloqotda bo‘ldi.
– Shunday sharoit yaratayapmizki, o‘quvchilar maktabdan chet tillarini va hunar o‘rganib chiqadi. 11-sinf hayot yo‘li sinfi bo‘ladi. Agar har bir yosh shunday o‘qib, jamiyatda o‘z o‘rnini topsa, O‘zbekistonimizga mustahkam zamin bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident shu yerda qashqadaryolik o‘qituvchilar bilan suhbatlashdi.
– Har bir islohotda, qaror qabul qilishda o‘qituvchilar ko‘z oldimda bo‘ladi, – dedi davlat rahbari. – Sir emas, ilgari bolalar uch oylab paxtaga chiqarilardi. Birgina Qashqadaryoda 155 ming o‘quvchi o‘rni yetishmasdi. Buning uchun viloyatga 1 trillion mablag‘ ajratildi. 215 ta maktab qurildi. Bugun Qashqadaryo maktablar soni bo‘yicha respublikada birinchi o‘rinda. O‘qituvchilarning oylik maoshlari ham oshirildi. Albatta, bularni yana davom ettiramiz. Lekin asosiysi – sifat bo‘lishi kerak. Bu avvalo o‘qituvchilarning bilimiga, dunyoqarashiga, fidoyiligiga bog‘liq.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Кашкадарьинскую область.
Социальная политика нашей страны направлена на осуществление преобразований в каждой махалле и адресное обеспечение запросов населения. Последовательно развивается инфраструктура и в махалле Янги Батош Каршинского района. Махалля была образована в 2021 году и в ней не было школы. Более 500 мальчиков и девочек посещали школу, расположенную в 10 километрах от махалли.
Недавно здесь завершилось строительство новой школы. В ходе посещения махалли со школой ознакомился Президент.
Образовательное учреждение рассчитано на 660 учащихся. Здесь более тридцати классов, библиотека, зал совещаний, столовая, лаборатория STEM, компьютерный класс и комнаты профориентации. Организованы открытые и крытые спортивные площадки, полосы безопасности дорожного движения.
Основным направлением деятельности системы школьного образования в нашей стране определено обучение молодежи как минимум двум иностранным языкам и одной современной профессии. В новой школе созданы условия для этого. В специально оборудованных кабинетах учащиеся изучают швейное, ювелирное, кулинарное, парикмахерское дело, электротехнику, обслуживание компьютеров и мобильных телефонов, робототехнику.
Глава нашего государства пообщался с учащимися.
— Мы создаем такие условия, чтобы ученики по окончании школы знали иностранные языки и профессию. 11-й класс будет классом, дающим путевку в жизнь. Если каждый учащийся достигнет этой цели и найдет свое место в обществе, фундамент Узбекистана будет прочным, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь Президент побеседовал с кашкадарьинскими учителями.
— При осуществлении каждой реформы, при принятии решений образ учителей всегда стоит перед моими глазами, — сказал глава государства. — Не секрет, прежде детей на три месяца вывозили на хлопок. В одной только Кашкадарье не хватало 155 тысяч ученических мест. Поэтому региону был выделен 1 триллион сумов. Построено 215 школ. Сегодня Кашкадарья занимает первое место в республике по количеству школ. Увеличена и заработная плата учителей. Естественно, мы будем продолжать эту работу. Но самое главное — должно быть качество. Это зависит в первую очередь от знаний, кругозора, самоотверженности учителей.