Ilgari bu tumanda sanoat umuman yo‘q edi. Qishloq xo‘jaligidagi yangilanishlar, klaster tizimi natijasida bu yerda ham sanoat paydo bo‘ldi. Hozir birgina paxtadan ip, kalava, mato, tayyor kiyimlar, chigitdan yog‘, sovun, ozuqa va boshqa o‘nlab mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
“Buxara Azteks” ana shunday zamonaviy korxonalardan. Bu yerda paxta yetishtirish va uni chuqur qayta ishlashning to‘liq zanjiri yo‘lga qo‘yilgan. Shu bois mahalliylashtirish darajasi 100 foizga yetgan.
Loyihaning qiymati 8,7 million dollar. Uskunalar Yaponiya, Germaniya va Turkiyadan keltirib o‘rnatilgan. Ming nafardan ortiq kishi ish bilan ta’minlangan.
Korxonada yiliga 16 million dona tayyor tikuvchilik mahsulotlari ishlab chiqariladi. Ularning 50 foizini xorijga eksport qilish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari korxonada tayyorlanayotgan mahsulotlar sifatini ko‘zdan kechirdi, ishchilar bilan muloqot qildi.
Yana bir muhim jihati, korxona tomiga quyosh panellari o‘rnatilgan. Prezident bu kabi zamonaviy korxonalarni ko‘paytirish, aholi bandligini ta’minlash yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatma berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью швейного предприятия «Бухара Азтекс» в Шафирканском районе.
Раньше в этом районе не было промышленных мощностей. В результате преобразований в сельском хозяйстве здесь также появилась кластерная система, пришла промышленность. Сейчас из одного только хлопчатника здесь производят пряжу, ткани, готовую одежду, хлопковое масло, мыло, корма и десятки других продуктов.
«Бухара Азтекс» — одно из таких современных предприятий. Здесь налажен полный цикл выращивания и глубокой переработки хлопка. Степень локализации достигла 100 процентов.
Стоимость проекта составляет 8,7 миллиона долларов. Установлено оборудование из Японии, Германии и Турции. Работой обеспечены более тысячи человек.
Предприятие выпускает 16 миллионов готовых швейных изделий в год, 50 процентов этого объема намечено поставлять на внешний рынок.
Глава нашего государства оценил качество выпускаемой на предприятии продукции, побеседовал с работниками.
Примечательно, что на крыше предприятия установлены солнечные панели. Президент указал ответственным лицам на необходимость увеличения подобных современных предприятий и обеспечения занятости населения.