Hurmatli Gurbanguli Myalikguliyevich!
Sizni aloqalarimiz tarixidagi muhim sana – O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganining 30 yilligi bilan samimiy tabriklab, eng ezgu tilaklarimni yo‘llashdan bag‘oyat xursandman.
Davlatlarimizning yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro yaqin hamkorlik rishtalari asrlar davomida yonma-yon tinch va totuv yashab kelayotgan, ildizlari mushtarak va qon-qardosh bo‘lgan xalqlarimizning umumiy farovonligi va ravnaqiga, shuningdek, mintaqamiz tinchligi va barqarorligi uchun muhim poydevor bo‘lib xizmat qilib kelmoqda.
Shu o‘rinda do‘st mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni har tomonlama kengaytirishda, o‘zaro hurmat va ishonchga asoslangan strategik sheriklikni misli ko‘rilmagan darajada yuksaltirishda Siz, Janobi Oliylarining qo‘shib kelayotgan ulkan hissangiz borligini alohida ta’kidlashni istar edim.
Siz bilan o‘rtamizda qaror topgan doimiy ochiq va ishonchli muloqotlar, davlatlararo munosabatlarimizni tartibga soluvchi samarali mexanizmlarning yaratilgani barcha ustuvor yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kuchaytirish uchun mustahkam zamin bo‘lib xizmat qilmoqda.
Sizning uzoqni ko‘zlagan, oqilona ichki va tashqi siyosatingiz natijasida bugungi kunda Turkmaniston barcha jabhalarda katta yutuq va marralarga erishmoqda, aholining farovonligi muttasil oshib, mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘-e’tibori yuksalib bormoqda.
O‘tgan yilning 11 noyabrida Samarqandda bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitida Sizning shaxsan ishtirokingiz va “Turkiy dunyoning oliy ordeni” bilan taqdirlanganingiz anjumanning ahamiyatini yanada oshirishga beqiyos hissa qo‘shish barobarida, qardosh o‘zbek va turkman xalqlarining do‘stona aloqalari naqadar yuqori darajada ekanini dunyoga yana bir karra namoyish etdi.
Sizning yurtingiz va elingiz ravnaqi uchun qilayotgan ulug‘vor va tarixiy ishlaringiz, uzoq istiqbolga yo‘naltirilgan strategiya va dasturlaringiz, olib borgan ko‘lamdor islohotlaringiz natijasida yaqinda betaraf Turkmanistonning Xalq hokimiyati Oliy vakillik organi – Xalq Maslahatining raisi etib tasdiqlandingiz va Turkman xalqining milliy lideri maqomiga sazovor bo‘ldingiz.
Hech shubhasiz, azaliy qardoshlik, boqiy do‘stlik va bir-birini qo‘llab-quvvatlash tamoyillariga asoslangan uzoq muddatli hamda keng qamrovli sherikligimiz bundan keyin ham izchil davom etadi, deb qat’iy ishonaman.

Его Превосходительству Господину Гурбангулы Бердымухамедову, Национальному Лидеру туркменского народа, Председателю Халк Маслахаты Туркменистана
Мой дорогой друг!
Безмерно рад выразить Вам мои искренние поздравления и наилучшие пожелания по случаю знаменательной датой в истории наших связей – 30-летием установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Туркменистаном.
Добрососедство и тесное сотрудничество наших стран служат важной основой для общего благополучия и процветания наших народов, веками живущих бок о бок в мире и согласии, имеющих общие корни и родственные связи, а также для мира и стабильности в нашем регионе.
Хочу подчеркнуть, что Вы, Ваше Превосходительство, внесли огромный вклад во всестороннее расширение сотрудничества между нашими дружественными странами, достижение беспрецедентного уровня стратегического партнерства, основанного на взаимном уважении и доверии.
Установившиеся между нами традиционно открытые и доверительные контакты, создание эффективных механизмов, упорядочивающих наши межгосударственные отношения, служат прочной основой для дальнейшего укрепления взаимовыгодного сотрудничества по всем приоритетным направлениям.
Благодаря Вашей дальновидной, взвешенной внутренней и внешней политике сегодня Туркменистан добивается больших успехов и рубежей во всех сферах, постоянно растет благосостояние населения, повышается авторитет страны на международной арене.
Ваше личное участие в саммите Организации тюркских государств, состоявшемся в Самарканде 11 ноября прошлого года, а также награждение «Высшим орденом Тюркского мира» наряду с внесением неоценимого вклада в повышение авторитета конференции, вновь продемонстрировали миру высокий уровень дружбы между братскими узбекским и туркменским народами.
В результате Ваших грандиозных и исторических усилий во имя развития своей страны и народа, долгосрочных стратегий и программ, реализованных широкомасштабных реформ Вы недавно были утверждены Председателем Высшего представительного органа народной власти – Халк Маслахаты Туркменистана и Вам присвоен статус Национального Лидера туркменского народа.
Я твердо уверен, что наше долгосрочное и всеобъемлющее партнерство, основанное на принципах вечного братства, дружбы и взаимной поддержки, без сомнений, будет последовательно продолжаться и впредь.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, долгих лет жизни, семейного счастья, больших успехов в Вашей почетной деятельности, а братскому туркменскому народу — мира, долговечного развития и процветания.