Prezident Shavkat Mirziyoyev Davlatobod tumanida joylashgan “Yangi O‘zbekiston yoshlar ziyo maskani” kutubxonasini borib ko‘rdi.
Bu majmua 2021 yil foydalanishga topshirilgan edi. bugungi kunda 70 mingta kitob fondiga ega. Kutubxona jahondagi yirik elektron kutubxonalar tarmog‘iga ulangan. Bu orqali xorijiy adabiyotlardan ham erkin va bepul foydalanishi mumkin.
Tashrif buyuruvchilar maxsus ID-karta oladi. Barcha jarayonlar elektron tarzda bajariladi.
Birinchi qavatda 12 yoshgacha bo‘lgan bolalar hamda ko‘zi ojiz insonlarga mo‘ljallangan alohida o‘qish zali tashkil etilgan. Kichkintoylarning ijodiy tasavvurlarini boyitadigan jihozlar qo‘yilgan. Ikkinchi va uchinchi qavatlarda umumiy o‘quv zallari, yerto‘lada arxiv joylashgan. Shuningdek, bu yerda yoshlar axborot texnologiyalarini o‘rganishi mumkin.
Davlatimiz rahbari shu yerda namanganlik yoshlar bilan muloqot qildi.
– Namangan buyuk allomalar, usta tadbirkorlar yurti. Bugun ham yoshlar iqtisodiyot, san’at, sport sohalarida katta yutuqlarga erishmoqda. Bularni eshitib, ko‘rib, xursand bo‘laman. Yoshlarimiz uchun yanada ko‘proq imkoniyatlar tashkil qilishni o‘ylayman, – dedi Prezident.
Viloyatda yigit-qizlar uchun ko‘p dasturlar amalga oshirilmoqda. O‘tgan yili uyushmagan yoshlar o‘rtasida tadbirkorlikni rivojlantirish uchun 140 milliard so‘m mablag‘ berilib, 6 mingdan ziyod yosh o‘z yo‘lini topdi.
Shuningdek, 2,5 ming gektar ekin maydonlarini ajratish natijasida 20 ming yoshlar bandligi ta’minlandi. Sharoiti og‘ir qariyb 5 ming yoshga kontrakt pullari to‘lab berildi.
Muloqotda bu imkoniyatlarni davom ettirishga qaratilgan loyihalar va tashabbuslar haqida so‘z bordi.
– Xabaringiz bor, bu yilni yurtimizda “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili” deb e’lon qildik. Maktabda ikkita xorijiy til va bitta kasb o‘rganish talabini qo‘yyapmiz. Mana bunday ziyo maskanlari, sport majmualari qurilyapti. Bularning hammasi birlashib, hayot maktabiga aylanishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu bois bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash va kasb-hunarga o‘rgatishga qaratilgan “Hayot maktabi” dasturi amalga oshiriladi. Bu borada Namangan viloyati tajribasi yaratiladi.
Ilmiy izlanishlarni qo‘llab-quvvatlash, sportni ommalashtirish, ko‘ngilochar tadbirlar tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev vodiy viloyatlariga uch kunlik safarini yakunlab, Toshkent shahriga qaytib keldi.

Этот комплекс был введен в эксплуатацию в 2021 году. Сегодня его фонд насчитывает 70 тысяч книг. Библиотека подключена к крупнейшей в мире сети электронных библиотек. Благодаря этому читатели имеют свободный и бесплатный доступ к зарубежной литературе.
Посетителям оформляются специальные ID-кары. Все процессы осуществляются в электронном виде.
На первом этаже есть отдельный читальный зал для детей до 12 лет и незрячих лиц. Установлено оборудование для развития творческого воображения у детей. На втором и третьем этажах расположены общие учебные залы, а в подвале — архив. Также созданы условия для обучения молодежи информационным технологиям.
Здесь глава государства побеседовал с наманганской молодежью.
— Наманган – край великих ученых, мастеров и предпринимателей. И сегодня молодежь делает большие успехи в сферах экономики, искусства и спорта. Когда слышу об этих достижения, очень радуюсь, думаю о том, как создать больше возможностей для нашей молодежи, — сказал Президент.
В области реализуется множество молодежных программ. В прошлом году на развитие предпринимательства среди неорганизованной молодежи было выделено 140 миллиардов сумов, 6,5 тысячи молодых людей нашли свой путь в жизни.
Также 20 тысяч молодых людей были трудоустроены в результате выделения 2,5 тысячи гектаров посевных земель. 4,7 тысячам молодых людей, находящихся в тяжелом положении, оплачены контракты на обучение в размере 12,4 миллиарда сумов.
В ходе беседы говорилось о проектах и инициативах, направленных на расширение этих возможностей.
— Как вы знаете, этот год мы объявили в нашей стране Годом заботы о человеке и качественного образования. Продвигаем правило, что в школе должны обучать не менее двум иностранным языкам и одной профессии. Строятся такие вот просветительские учреждения, спортивные школы. Все это должно работать комплексно и выступать школой жизни, — сказал глава государства.
Будет реализована программа «Школа жизни», направленная на трудоустройство и профессиональную подготовку выпускников. В этой сфере будет создан опыт Наманганской области.
В ходе встречи даны указания по поддержке научных изысканий, популяризации спорта, организации развлекательных мероприятий.
На этом трехдневная поездка Президента Шавката Мирзиёева в области долины завершилась, он вернулся в город Ташкент.