O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev 21-22 dekabr kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ldi.
O‘zbekiston Markaziy Osiyo mamlakatlari, jumladan, Qozog‘iston bilan o‘zaro ishonch va yaxshi qo‘shnichilikka asoslangan munosabatlarni rivojlantirish yo‘lidan bormoqda. Xalqlarimiz nafaqat yaqin qo‘shni, balki qardosh sifatida ko‘p qirrali hamkorlikning barcha masalalari bo‘yicha azaldan bir-birlarini tushunib, qo‘llab-quvvatlab kelgan. Mamlakatlarimiz yaxshi qo‘shni va o‘zaro manfaatli hamkor sifatida taraqqiyot yo‘lidan yelkama-yelka bormoqda.
Tashrifning asosiy tadbirlari 22 dekabr kuni bo‘lib o‘tdi.
Shu kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan birgalikda Toshkent shahridagi Shayx Xovandi Tohur va To‘labiy maqbaralarini ziyorat qildi.
Shayx Xovandi Tohur XIV asrda yashagan olim va so‘fiy, Ahmad Yassaviy ta’limotining davomchisi bo‘lgan. Insonlarni ilm-ma’rifatga, yetakchilarni tinchlik-ahillikka chorlagan valiy zot sifatida xalq xotirasida qolgan.
Shayx maqbarasi atrofi aziz qadamjoga aylangan. Xususan, XVII asrda bu yerga To‘labiy dafn etilgan. Qaldirg‘ochbiy deb ham ataladigan bu inson qozoq elining bosh qozilaridan hamda “Jeti Jarg‘i” qonunlar to‘plamining tuzuvchilaridan biri bo‘lgan.
Yonma-yon joylashgan bu maqbaralar o‘zbek va qozoq xalqlari azaldan birga yashagani, qardoshu hamfikr bo‘lganining yana bir dalolatidir.
Qozog‘iston rahbari maqbaralar tarixi bilan tanishdi, obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Qur’on tilovat etilib, duo o‘qildi.
Qosim-Jomart Toqayev qardosh xalqlarimizning umumiy tarixiy-madaniy merosini asrab-avaylashga qaratilayotgan e’tibor uchun O‘zbekiston Prezidenti va xalqiga minnatdorlik bildirdi.
Toshkent shahridagi Xalqaro kongress markazida Qozog‘iston Respublikasi Prezidentini rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Qosim-Jomart Toqayev shohsupaga ko‘tarildilar. O‘zbekiston va Qozog‘iston davlat madhiyalari yangradi.
Faxriy qorovul bo‘linmasi boshlig‘i raport bergach, davlat rahbarlari qorovul safi oldidan o‘tib, o‘zbek harbiy xizmatchilarini qutladilar va O‘zbekiston Respublikasi davlat bayrog‘iga ehtirom ko‘rsatdilar.
Prezidentlar rasmiy delegatsiyalar a’zolarini bir-biriga tanishtirdi.
So‘ng davlat rahbarlarining tor doiradagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston rahbari qozog‘istonlik hamkasbi va ko‘p millatli Qozog‘iston xalqini 16 dekabr kuni nishonlangan Mustaqillik kuni bilan samimiy tabrikladi.
Yetakchilar ushbu muzokaralar O‘zbekiston – Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari rivojiga yangi kuchli sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirdilar.
Davlatimiz rahbari Qozog‘iston O‘zbekistonning eng yaqin va ishonchli hamkori ekanini ta’kidladi.
– O‘zbek va qozoq xalqlari – nafaqat yaqin qo‘shni, balki mushtarak tarixiy meros, madaniy va ma’naviy qadriyatlar bilan bog‘langan qardoshlardir. Bu bizning bebaho boyligimiz, biz uni qadrlaymiz va qadrlashda davom etamiz. Bizning taqdirimiz bir, kelajagimiz ham umumiy, men bunga ishonaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, energetika, qishloq xo‘jaligi, suv va boshqa sohalardagi munosabatlarni tubdan kengaytirish masalalari muzokaralarning asosiy mavzusi bo‘ldi.
Keyingi olti yilda hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida sezilarli muvaffaqiyatlarga erishilgani ta’kidlandi. Ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari, hududlari o‘rtasidagi muloqotlar muntazamlik kasb etgan.
Mintaqaviy va xalqaro kun tartibi yuzasidan fikr almashildi, Markaziy Osiyoning barqaror taraqqiyotini ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni bundan buyon ham davom ettirishga intilish qat’iy ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev muzokaralarni ikki mamlakat delegatsiyalari ishtirokida kengaytirilgan tarkibda davom ettirdilar.
Davlatimiz rahbari ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli O‘zbekiston – Qozog‘iston hamkorligining barcha yo‘nalishlarida salmoqli natijalarga erishilayotganini ta’kidladi.
– Xalqlarimiz tarixi va taqdiri chambarchas bog‘liq, biz etu tirnoq bo‘lib ketganmiz, dolzarb masalalarni birgalikda hal qilayapmiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz shu kunlarda O‘zbekiston bo‘ylab qozoq xalqining buyuk farzandi, shoir va mutafakkir Abay Qo‘nonboyevning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bunday tadbirlar xalqlarimiz bir-birining shonli tarixi va bugungi hayotiga katta qiziqish bilan qarayotganini tasdiqlab, do‘stlik aloqalarini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
– Bugun ikkita tarixiy hujjatni imzolaymiz. Qardosh xalqlarimizning tub manfaatlariga javob beradigan hamda O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlari tarixida yangi bosqich boshlaydigan Ittifoqchilik to‘g‘risidagi shartnomani alohida qayd etmoqchiman. Ittifoqchilik – davlatlararo hamkorlikning eng yuqori darajasi, o‘zaro ishonch belgisi. Shu bilan umumiy kelajagimizni birgalikda qurishga intilishimizni tasdiqlayapmiz. Davlat chegaralarini demarkatsiya qilish to‘g‘risidagi shartnoma aloqalarimiz mustahkamligidan dalolat beradi, mintaqada tinchlik va xavfsizlik maqsadlariga xizmat qiladi. Chegaralarimiz doimo do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik hududi bo‘lgan va shunday bo‘lib qoladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qozog‘iston Prezidenti ikki tomonlama munosabatlarning bugungi yuksak darajasini mamnuniyat bilan qayd etdi.
– Mushtarak tarixga, xalqlarimizning qardoshlik rishtalariga tayanib, Qozog‘iston va O‘zbekiston mustahkam, uyg‘un munosabatlarni yo‘lga qo‘ydilar, – dedi Qosim-Jomart Toqayev.
Qozog‘iston yetakchisi imzolanadigan shartnomalar yangi ufqlar ochishi hamda ikki mamlakatning yanada yaqinlashishga mushtarak intilishlarini to‘liq ifoda etishini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyevga bunyodkorona siyosati va Qozog‘iston – O‘zbekiston munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shayotgan ulkan hissasi uchun minnatdorlik bildirdi. Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini ta’kidlab, ushbu islohot O‘zbekiston taraqqiyoti uchun mustahkam poydevor bo‘lishiga ishonch bildirdi.
Ikki tomonlama hamkorlikning o‘zagi iqtisodiyot ekani, ikki mamlakatning ulkan salohiyatidan foydalanishga e’tiborni kuchaytirish lozimligi ta’kidlandi.
Xususan, oxirgi besh yilda o‘zaro savdo hajmi ikki barobardan ziyodga ortdi, joriy yil yakunida esa besh milliard dollarga yaqinlashadi. Talab yuqori bo‘lgan mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berishni ko‘paytirish orqali yaqin yillarda tovar ayirboshlashni karrasiga oshirish maqsadida Bosh vazirlar o‘rinbosarlari boshchiligida ishchi guruh tuzish va qo‘shma tashqi savdo kompaniyasini tashkil etishga kelishib olindi.
Kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi. Endi energetika, avtomobilsozlik, kimyo, elektrotexnika, qurilish, logistika va boshqa sohalarda yirik loyihalarga start berilishi mamnuniyat bilan qayd etildi.
– Hozirda loyihasi ishlab chiqilayotgan Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazi yangi loyihalarni shakllantirish uchun muhim maydon bo‘lishiga ishonaman, – dedi davlatimiz rahbari.
Hududlar o‘rtasidagi hamkorlikning ulkan salohiyatidan maksimal darajada foydalanish zarurligi ta’kidlandi. Jumladan, kuni kecha o‘tgan biznes-forumda yangi investitsiya bitimlari va savdo shartnomalarning salmoqli to‘plami imzolandi.
Yana bir muhim yo‘nalish – energetika. Davlat rahbarlari energetika quvvatlarini modernizatsiya qilish va qurish, geologiya qidiruvi va tabiiy gazni chuqur qayta ishlash bo‘yicha loyihalarni ilgari surishga kelishib oldilar.
Tranzit salohiyatidan foydalanish va uni oshirish hamkorlikning muhim sohalaridan biri sifatida qayd etildi.
– Bugun biz yuk tashishlarning barqaror o‘sishiga erishdik, ikki tomonlama va tranzit tashishlar uchun qulay sharoitlar yaratishga kelishdik. Yuk tashish hajmini bir necha barobar oshirish maqsadida transport infratuzilmasini kengaytirishga qaratilgan loyihalarni tezlashtirishga ahdlashib oldik, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentlar parlamentlararo muloqotlar va madaniy-gumanitar almashinuvlarni yanada mustahkamlash va kengaytirish muhimligini ta’kidladilar.
– Oliy darajadagi barcha kelishuvlar ijrosini monitoring qilish uchun Parlamentlararo kengash imkoniyatlaridan foydalanish zarur, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Prezidentimiz Ostona shahri markazida buyuk o‘zbek shoiri, davlat arbobi Alisher Navoiy haykalini o‘rnatish haqida qaror qabul qilingani uchun minnatdorlik bildirdi.
– Bu umumiy tariximiz va madaniyatimizga katta ehtiromning yorqin tasdig‘i, qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalari abadiyligi ramzidir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bilan birga, davlatimiz rahbari umumiy madaniy-tarixiy merosimizni o‘rganish va ommalashtirish bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, shu maqsadda televideniye, radio va veb-saytdan iborat qo‘shma axborot resursini tashkil etish, buyuk yozuvchi va shoirlarimiz asarlarini nashr qilishni taklif etdi.
Muzokaralar yakunida ikki davlat hukumatlariga erishilgan barcha kelishuvlar ijrosini qat’iy nazoratga olish va tegishli “yo‘l xaritasi”ni kelishish topshirildi.
O‘zbekiston – Qozog‘iston sammiti yakunida ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev tarixiy hujjatlar – Ittifoqchilik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida shartnoma va O‘zbekiston – Qozog‘iston davlat chegarasini demarkatsiya qilish to‘g‘risida shartnomani imzoladilar.
Bundan tashqari, ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari, yirik kompaniyalari darajasida ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga qaratilgan 15 ta hujjat qabul qilindi.
“Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazini tashkil etish to‘g‘risida, Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida, Oliy ta’lim va oliy ta’limdan keyingi ta’lim sohasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi bitimlar, 2000 yil 7 iyuldagi Fuqarolarning o‘zaro kelib-ketish shartlari to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida bayonnoma shular jumlasidan.
Shuningdek, strategik islohotlar, elektron savdoni rivojlantirish, o‘rmon xo‘jaligi, davlat xizmati sohalarida memorandumlar, Toshkent va Turkiston, Navoiy va Qizilo‘rda, Jizzax va Turkiston viloyatlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishga oid “yo‘l xarita”lari, energetika, kimyo sanoati, transport va logistikada loyihalar amalga oshirish bo‘yicha bitimlar qabul qilindi.
Tashrif doirasida jami 8 milliard dollarlik savdo va investitsiya shartnomalari imzolandi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazdilar.
Qardosh o‘zbek va qozoq xalqlari ko‘p asrlik do‘stlik rishtalari bilan chambarchas bog‘langani ta’kidlandi.
– Umumiy tariximiz, madaniy va ma’naviy qadriyatlarimiz, an’ana va urf-odatlarimiz bizni birlashtirib turadi. Qozog‘iston O‘zbekiston uchun eng yaqin, ishonchli va davr sinovidan o‘tgan hamkordir. bugungi murakkab zamonda o‘zaro munosabatlarimiz davlatlararo hamkorlikning namunasi bo‘la oladi, deb hech mubolag‘asiz aytishimiz mumkin, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz bo‘lib o‘tgan muzokaralar O‘zbekiston va Qozog‘iston ikki tomonlama munosabatlarni har tomonlama rivojlantirish va boyitish, ularga sifat jihatidan yangi amaliy mazmun berishga tayyorligini yana bir bor tasdiqlaganini ta’kidladi.
Qardosh xalqlarimizning tub manfaatlariga to‘liq javob beruvchi Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomaning imzolangani tashrifning eng muhim natijasi bo‘ldi.
Bundan tashqari, davlat rahbarlari darajasidagi Davlatlararo kengash tuzilmoqda.
– Bu bilan bir-birimizni faol qo‘llab-quvvatlashga, zamon xatarlari oldida yelkama-yelka qat’iy turishga tayyorligimizni tasdiqladik, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qabul qilingan navbatdagi muhim hujjat – birodar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi chegaralarning huquqiy rasmiylashtirilishini to‘liq yakuniga yetkazgan O‘zbekiston – Qozog‘iston davlat chegarasini demarkatsiya qilish to‘g‘risida shartnoma.
– Bu chinakam tarixiy voqea. Hech shubhasiz, chegaralarimiz doimo haqiqiy do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik hududi bo‘lgan va shunday bo‘lib qoladi, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Faol siyosiy muloqot tufayli barcha sohalarda katta muvaffaqiyatlarga erishilgani, keng ko‘lamli hamkorlik jadal sur’at bilan rivojlanib borayotgani alohida qayd etildi.
Keyingi yillarda o‘zaro savdo hajmi ikki barobar oshgani va besh milliard dollarga yaqinlashgani buning tasdig‘idir.
– Biz uchinchi mamlakatlarning qimmat importi o‘rnini ishlab chiqaruvchilarimiz mahsulotlari bilan to‘ldirish orqali bu ko‘rsatkichlarni yaqin orada karrasiga oshirishni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘ydik, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu munosabat bilan Bosh vazirlar o‘rinbosarlari boshchiligidagi ishchi guruhni shakllantirish va o‘rnini bosish rejalashtirilayotgan mahsulotlarni tizimli yetkazib berish uchun qo‘shma tashqi savdo kompaniyasini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi.
An’anaviy ravishda bir-birini to‘ldirib turgan tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
– Biz, shuningdek, o‘zaro manfaatli yangi loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish uchun muhim maydon bo‘ladigan Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazini barpo etishga kirishamiz, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Muzokaralar chog‘ida energetika sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Energetika ob’ektlarini qurish va modernizatsiya qilish, geologiya-qidiruv ishlarini bajarish, tabiiy gazni chuqur qayta ishlash borasida yangi loyihalar amalga oshirilishi ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar. Shu maqsadda ikki mamlakat hududlarida turli qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va mahalliy bozorlarga yetkazib berishga kelishib olindi.
Kun tartibida transport va logistika masalalari muhim o‘rin egalladi. Transport-tranzit salohiyatini yanada oshirish, yangi temir va avtomobil yo‘llarini qurish loyihalarini faollashtirish bo‘yicha aniq choralar belgilab olindi.
Davlat rahbarlari transchegaraviy suv resurslaridan hurmat va ishonch ruhida birgalikda foydalanish borasidagi hamkorlikni davom ettirish hamda Orol fojiasining oqibatlarini yumshatish bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Parlamentlarning roli ortib borayotganini hisobga olib, qonun chiqaruvchi hokimiyat organlari o‘rtasidagi aloqalar faollashtiriladi. Kelgusi yilda Toshkentda Parlamentlararo kengashning birinchi majlisi bo‘lib o‘tadi.
Prezidentimiz muzokaralarda madaniy-gumanitar hamkorlikni chuqurlashtirishga katta e’tibor qaratilganini ta’kidladi.
Joriy yilda mamlakatlarimiz diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini keng nishonladi. Oktyabr oyida Olmaotada “Orol durdonasi” ko‘rgazmasi, noyabrda Ostonada O‘zbekiston madaniyati kunlari, dekabr oyida esa Yoshlar kongressi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Shu kunlarda O‘zbekistonda qozoq xalqining ardoqli farzandi Abay Qo‘nonboyevga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tmoqda.
– Abayning o‘lmas merosi bugun ham mintaqamiz xalqlari uchun, ayniqsa, yosh avlodni milliy va umuminsoniy qadriyatlar ruhida tarbiyalashda katta ahamiyatga ega, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Kelgusi yilda ham madaniyat kunlari, qo‘shma kinofestivallar, taniqli san’atkorlarning ijod kechalarini o‘tkazishga kelishib olindi. Bu qardosh xalqlarimizning yanada yaqin bo‘lishiga, umumiy tarixiy ildizlarimizni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston va Qozog‘iston bugungi kunda global o‘zgarishlar markaziga aylanib borayotgan mintaqamizda taraqqiyot va ravnaqni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirishini ta’kidladi.
– Markaziy Osiyoda ko‘p qirrali va uzoq muddatli hamkorlikni mustahkamlash umumiy barqaror taraqqiyotning kafolatidir, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlarini muntazam o‘tkazib borish muhimligi alohida qayd etildi.
O‘tkazilgan muzokaralarda nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida mamlakatlarimiz ilgari surayotgan tashabbuslarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlash amaliyotini davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Umumiy manfaatlar mavjudligini hisobga olib, tomonlar BMT, MDH, SHHT, TDT, IHT, OHICHK doirasida hamda “Markaziy Osiyo plyus” formatidagi hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.
– Qozog‘iston Respublikasi Prezidentining mamlakatimizga davlat tashrifi davomida ikki tomonlama munosabatlar sifat jihatidan yangi – strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga ko‘tarilgani bizni juda xursand qiladi. Munosabatlarimizni har tomonlama mustahkamlash va rivojlantirish uchun barcha sa’y-harakat va imkoniyatlarni yo‘naltiramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev yirik qo‘shma investitsiya va sanoat loyihalarini boshlash bo‘yicha tantanali marosimda ishtirok etdilar.
Loyihalar orasida Navoiy viloyatida kompleks va fosforli mineral o‘g‘itlarini ishlab chiqarishni tashkil etish, Toshkent viloyatida logistika markazini barpo etish, Toshkent shahrida uy-joy va tijorat infratuzilmasini qurish, Qozog‘istonning Qo‘stanoy shahrida avtomobillar va Qarag‘andi viloyatida maishiy texnika ishlab chiqarishni alohida qayd etish mumkin.
Prezidentlar loyihalarga start berib, ular nafaqat o‘zaro savdo hajmini oshirishga xizmat qilishi, balki zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlarini, eng muhimi, minglab yangi ish o‘rinlarini yaratishiga ishonch bildirdilar.
Shavkat Mirziyoyev va Qosim-Jomart Toqayev buyuk qozoq shoiri Abay Qo‘nonboyev merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazma doirasidagi ekspozitsiya bilan ham tanishdi.
Abay qozoq xalqining asriy orzularini, adolat, insonparvarlik va qardoshlik g‘oyalarini tarannum etgan. Uning she’riy asarlari va noyob “Nasihatlar” kitobiga jamlangan hikmatli so‘zlarini o‘qib, XIX asr oxirlarida qozoq dashtlaridagi turmush haqida aniq tasavvurga ega bo‘lish mumkin.
Davlat rahbarlari Qozog‘iston muzeylaridan keltirilgan noyob eksponatlar, jumladan, Abay Qo‘nonboyev hayoti va ijodiga oid tarixiy ashyolar, fotosuratlar, kitoblar bilan tanishdilar.
Abayning uch torli do‘mbirasi, Qo‘nonboyning do‘ppisi, qo‘lyozmalari, adib va uning oilasi tasvirlangan fotosuratlar tomoshabinlarda qiziqish uyg‘otdi.
Prezidentlar ko‘rgazma bilan tanishib, mamlakatlarimiz madaniy hayotidagi ushbu muhim tadbirni tayyorlashga hissa qo‘shganlarga minnatdorlik bildirdilar. Bunday tadbirlar do‘stlik rishtalarimizni mustahkamlashga xizmat qilib, o‘zbek xalqida qardosh qozoq xalqining tarixiga qiziqish g‘oyat balandligidan dalolat berishi ta’kidlandi.
Umuman, oliy darajadagi muzokaralar kun tartibining kengligi va erishilgan kelishuvlarning ahamiyati bo‘yicha ikki tomonlama munosabatlarda yangi sahifa ochgan tarixiy voqea bo‘ldi.
Qardosh Qozog‘iston yetakchisining davlat tashrifi yakunlandi. “Toshkent” xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev kuzatib qo‘ydi.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев 21-22 декабря посетил нашу страну с государственным визитом.
Узбекистан идет по пути развития отношений со странами Центральной Азии, в частности с Казахстаном, основанных на взаимном доверии и добрососедстве. Наши народы как близкие братские народы издревле понимали и поддерживали друг друга во всех вопросах многогранного сотрудничества. Наши страны как добрые соседи и взаимно заинтересованные партнеры плечом к плечу идут по пути развития.
Основные мероприятия визита прошли 22 декабря.
В этот день Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев и Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетили расположенные в Ташкенте мавзолеи Шайха Хованди Тахура и Толебия.
Ученый и суфий Шайх Хованди Тахур, живший в XIV веке, был продолжателем учения Ходжи Ахмеда Ясави. Осуществляя научно-просветительскую и общественную деятельность, он остался в памяти народа как один из мудрейших людей.
Со временем вокруг мавзолея появились усыпальницы и других ярких исторических личностей. В частности, в XVII веке здесь был погребен Толебий, один из самых почитаемых сыновей казахского народа, также известный как Калдыргач-бий. Он был одним из великих биев (судей) и автором свода законов «Жеты Жаргы».
Расположенные рядом эти мавзолеи являются очередным свидетельством многовековых братских уз, общности истории и ценностей узбекского и казахского народов.
В Международном конгресс-центре в Ташкенте состоялась торжественная церемония официальной встречи Президента Республики Казахстан.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев поднялись на специальный подиум. Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Казахстана.
Командир подразделения Почетного караула отдал рапорт, после чего главы двух государств обошли строй и поприветствовали военнослужащих караула, отдали дань уважения Государственному флагу Республики Узбекистан.
Президенты представили друг другу членов официальных делегаций.
Затем состоялись переговоры глав государств в узком формате.
В начале встречи глава Узбекистана искренне поздравил своего казахстанского коллегу и многонациональный народ Казахстана с Днем независимости, который отмечается в стране 16 декабря.
Лидеры выразили уверенность, что переговоры на высшем уровне, несомненно, придадут новый мощный импульс развитию многогранных узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Глава нашего государства отметил, что Казахстан является самым близким и надежным партнером Узбекистана.
— Узбеки и казахи – не просто близкие соседи, а братья, связанные общим историческим наследием, культурными и духовными ценностями. Это наше бесценное богатство, и мы им дорожим и будем дорожить. Я уверен, у нас единая судьба и общее будущее, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Ключевыми темами переговоров стали вопросы кардинального расширения отношений в политической, торгово-экономической, энергетической, транспортно-логистической, сельскохозяйственной, водной и других сферах.
Отмечалось, что за последние шесть лет удалось достичь существенного прогресса по всем направлениям сотрудничества. На регулярной основе осуществляются контакты между правительствами, министерствами и ведомствами, а также регионами двух стран.
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями по региональной и международной повестке, обсуждены вопросы обеспечения стабильного развития Центральной Азии.
Глава нашей страны подчеркнул значительный прогресс по всем направлениям многопланового и взаимовыгодного узбекско-казахстанского сотрудничества.
— Наша история и судьбы народов тесно переплетены, мы давно породнились, вместе решаем насущные вопросы, — заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны с большим удовлетворением отметил, что в настоящее время по всему Узбекистану проходят мероприятия, посвященные жизни и творчеству великого сына казахского народа, поэта и мыслителя Абая Кунанбаева.
— Сегодня подписываем два исторических документа. Особо отмечу Договор о союзничестве, который отвечает исконным интересам обоих братских народов и знаменует собой новый этап в истории узбекско-казахстанских отношений. Союзничество – это самый высокий и доверительный уровень межгосударственного партнерства. Тем самым мы подтвердили, что намерены строить общее будущее. Договор о демаркации государственной границы свидетельствует о прочности наших связей, служит делу мира и безопасности в регионе. Наша граница всегда была и остается границей дружбы и добрососедства, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Он подчеркнул, что подписываемые договоры открывают новые горизонты и в полной мере отражают обоюдное стремление двух стран к дальнейшему сближению.
Лидер Казахстана выразил признательность Шавкату Мирзиёеву за его созидательную политику и огромный вклад в упрочнение отношений двух стран. Он также высказался в поддержку реализуемой по его инициативе конституционной реформы и уверенность в том, что она заложит прочный фундамент для развития Узбекистана.
Так, за последние пять лет объем взаимной торговли вырос более чем вдвое, а по итогам этого года приблизится к пяти миллиардам долларов. В целях кратного увеличения объемов товарооборота в ближайшие годы за счет увеличения взаимных поставок востребованной продукции достигнута договоренность сформировать рабочую группу во главе с вице-премьерами и создать совместную внешнеторговую компанию.
Особое внимание уделено продвижению проектов кооперации. С удовлетворением отмечено, что теперь будет дан старт крупным проектам в энергетике, автомобилестроении, химической, электротехнической отраслях, строительстве, логистике и других.
Отмечена необходимость максимального использования огромного потенциала межрегионального сотрудничества. Так, по итогам прошедшего бизнес-форума подписан солидный пакет новых инвестиционных соглашений и торговых контрактов.
Другим важным направлением обозначена энергетика. Главы государств условились продвигать проекты по модернизации и строительству энергетических мощностей, геологоразведке и глубокой переработке природного газа.
Одной из ключевых сфер взаимодействия определено использование и повышение транзитного потенциала.
— Сегодня мы вышли на стабильный рост грузоперевозок, договорились взаимно создавать благоприятные условия для двусторонних и транзитных перевозок. В целях кратного увеличения объемов перевозимых грузов условились ускорить проекты, направленные на расширение транспортной инфраструктуры, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Президенты отметили важность дальнейшего укрепления и расширения межпарламентских контактов и культурно-гуманитарных обменов.
— Необходимо использовать возможности Межпарламентского совета для мониторинга выполнения всех договоренностей на высшем уровне, — заявил лидер Узбекистана.
Президент нашей страны выразил признательность за решение об установлении в центре Астаны памятника великому узбекскому поэту, государственному деятелю Алишеру Навои.
В завершение переговоров правительствам двух стран поручено взять под строгий контроль реализацию всех достигнутых договоренностей и согласовать соответствующую «дорожную карту».
По итогам узбекско-казахстанского саммита состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Кроме того, на уровне правительств, министерств и ведомств, крупных компаний двух стран подписано 15 документов, предусматривающих дальнейшее наращивание многопланового сотрудничества.
Приняты меморандумы в сфере стратегических реформ, развития электронной торговли, лесного хозяйства, государственной службы, «дорожные карты» по расширению сотрудничества между Ташкентской и Туркестанской, Навоийской и Кызылор­динской, Джизакской и Туркестан­ской областями, а также соглашения о реализации проектов в области энергетики, химической промышленности, транспорта и логистики.
— Нас сближают общие история, культурные и духовные ценности, традиции и обычаи. Для Узбекистана Казахстан самый близкий, надежный и испытанный временем партнер. В нынешнее непростое время мы, без преувеличения, можем охарактеризовать наши отношения как образец межгосударственного сотрудничества, — заявил лидер нашего государства.
Президент Узбекистана отметил, что переговоры еще раз подтвердили готовность Узбекистана и Казахстана всесторонне развивать и обогащать двусторонние отношения, наполнять их качественно новым практическим содержанием.
Кроме того, создается Межгосударственный совет на уровне глав государств.
— Этим шагом мы подтвердили готовность активно поддерживать друг друга, твердо стоять плечом к плечу перед вызовами современности, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
— Это действительно историческое событие. Нет сомнений, наша граница всегда была и останется границей истинной дружбы и добрососедства, — отметил Президент Узбекистана.
Подтверждением этого является то, что в последние годы объемы взаимной торговли выросли в два раза, приблизившись к отметке в пять миллиардов долларов.
— Мы поставили перед собой задачу в ближайшее время кратно увеличить эти показатели путем замещения дорогого импорта из третьих стран продукцией наших производителей, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим достигнута договоренность о формировании рабочей группы во главе с заместителями премьер-министров и создании совместной внешнеторговой компании для организации системных поставок замещаемой продукции.
— Мы также приступим к строительству Международного центра промышленной кооперации, который будет служить важной площадкой для подготовки и практической реализации новых взаимовыгодных проектов, — отметил Президент Узбекистана.
Главы государств также обменялись мнениями по вопросам дальнейшего расширения взаимодействия в сфере обеспечения продовольственной безопасности. В этих целях достигнуты договоренности по выращиванию на территориях двух стран различной сельскохозяйственной продукции и ее поставке на рынки друг друга.
Важное место в повестке дня заняли вопросы транспорта и логистики. Определены конкретные меры по существенному наращиванию транспортно-транзитного потенциала, активизации проектов по строительству новых автомобильных дорог и железнодорожных путей.
С учетом возрастающей роли парламентов будет активизировано сотрудничество между законодательными органами власти. В следующем году в Ташкенте состоится первое заседание Межпарламентского совета.
Президент Узбекистана особо подчеркнул, что на прошедших переговорах большое внимание уделено углублению партнерства в культурно-гуманитарной сфере.
В этом году страны широко отметили 30-летие установления дипломатических отношений. Успешно проведены в октябре в Алматы выставка «Жемчужина Арала», в ноябре в Астане – Дни культуры Узбекистана, а в декабре – молодежный конгресс.
В эти дни в Узбекистане проходят мероприятия, посвященные выдающемуся сыну казахского народа Абаю Кунанбаеву.
Достигнута договоренность в следующем году провести Дни культуры, совместные кинофестивали, творческие вечера известных деятелей искусств. Это будет служить еще большему сближению двух братских народов, подтверждая общие исторические корни.
— Укрепление многопланового и долгосрочного сотрудничества в Центральной Азии является гарантией общего устойчивого развития, — подчеркнул лидер Узбекистана.
Отдельно подчеркнута важность регулярного проведения консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
С учетом наличия общих интересов стороны договорились расширять сотрудничество в рамках ООН, СНГ, ШОС, ОТГ, ОЭС, СВМДА, а также форматах «Центральная Азия +».
— Нас особо радует, что в ходе сегодняшнего государственного визита Президента Республики Казахстан в нашу страну двусторонние отношения подняты на качественно новый уровень – стратегического партнерства и союзничества. Мы приложим все усилия и возможности для дальнейшего всемерного укрепления и развития наших отношений, — заявил Шавкат Мирзиёев.
По завершении переговоров Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев приняли участие в торжественной церемонии запуска крупных совместных инвестиционных проектов.
Среди них – производство комплексных и фосфорных минеральных удобрений в Навоийской области, создание центра логистики в Ташкентской области, возведение жилой и коммерческой инфраструктуры в Ташкенте, выпуск автомобилей в Костанае и бытовой техники в Карагандинской области Казахстана.
Дав старт этим важным проектам, Президенты выразили уверенность, что они послужат не только увеличению объемов взаимной торговли, но и запуску современных производственных мощностей, самое главное – созданию тысячи новых рабочих мест.
Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев ознакомились с экспозицией выставки, посвященной наследию великого казахского поэта и мыслителя – Абая Кунанбаева.
Особый интерес вызвали трехструнная домбра – талисман Абая, тюбетейка, рукописи поэта, сохранившиеся фотографии Кунанбая и его семьи.
Главы государств, осмотрев экспозицию, выразили благодарность всем, кто внес вклад в подготовку этого важного в культурной жизни двух стран события. Подчеркнуто, что такие мероприятия укрепляют наши дружественные связи и ярко демонстрируют неиссякаемый интерес узбекского народа к истории братского Казахстана.
В целом прошедшие переговоры глав государств по широкому охвату повестки дня и важности достигнутых договоренностей стали историческим событием, открывшим новую страницу в двусторонних отношениях.
Государственной визит лидера братского Казахстана завершился. В международном аэропорту Ташкента высокого гостя проводил Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев.