Тошкент давлат аграр университети фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Сўнгги йилларда қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳудудларни ривожлантириш истиқболларини ҳисобга олган ҳолда юқори малакали кадрлар тайёрлаш, соҳага халқаро таълим стандартлари ва ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш юзасидан қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Амалга оширилган ислоҳотлар ўқув-тарбиявий жараён сифатини ошириш, уни инновацион мазмун билан тўлдириш, талабаларда мустақил равишда янги билимларни эгаллаш кўникмасини шакллантиришга имкон яратди.
Шу билан бирга, фан, таълим ва ишлаб чиқаришнинг узвий интеграцияси, кадрлар тайёрлашда аграр соҳа тармоқлари билан яқин ҳамкорликни кучайтириш, илмий-тадқиқот натижаларини тарғиб ва жорий қилиш тизимини тубдан такомиллаштириш талаб этилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 17 апрелдаги ПФ–5708-сон “Қишлоқ хўжалиги соҳасида давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонининг ижросини таъминлаш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги соҳаси ва тармоқларида малакали кадрлар тайёрлаш сифатини тубдан яхшилаш, фан, таълим ва ишлаб чиқаришнинг самарали интеграциясини таъминлаш мақсадида:
1. Тошкент давлат аграр университети (кейинги ўринларда – Университет) ва унинг филиалларида қишлоқ хўжалиги таълими ва илм-фанини янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
қишлоқ хўжалигида инновацион ресурстежамкор технологияларни қўллаш, “ақлли қишлоқ хўжалиги” (Smart agriculture) ва рақамлаштирилган агротехнологияларнижорий қилиш бўйича замонавий билимларга эга бўлган кадрлар тайёрлаш;
ўқув-лаборатория базасини модернизациялаш, фан дастурларида соҳа бўйича замонавий ишлаб чиқариш жараёнлари, юқори унумли ва ресурстежамкор илғор технологиялар соҳасидаги билимларни шакллантиришга қаратилган вазифаларни акс эттириш;
хорижий илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасаларидапрофессор-ўқитувчилар, илмий ва илмий-педагог кадрларнингмалакасини ошириш ва стажировкаларини ташкил этиш;
илмий-тадқиқот институтлари, манфаатдор вазирлик, идора ва ташкилотлар ҳамкорлигида фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотлар олиб бориш ҳамда уларнинг натижаларини ишлаб чиқаришга кенг жорий этиш;
Университет ва унинг филиаллари ахборот-маслаҳат марказлари (extension center)орқали қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришидаги тизимли муаммоларни аниқлаш ҳамда уларни бартараф этиш бўйича “ахборот – маслаҳат маркази – кафедра – қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиси” тизимини жорий этиш;
профессор-ўқитувчилар, илмий-тадқиқотчилар ва талабаларнингинновацион технологияларни яратиш ҳамда жорий этиш борасидаги ташаббускорлиги ва моддий манфаатдорлигини ошириш;
ўқув машғулотлари, малакавий амалиётларни ўтишда талабаларни инновацион ва янгича фикрлашга йўналтирадиган янги ўқитиш технологиялари ҳамда интерфаол услубларни, шу жумладан, талабаларнинг мустақил изланишини таъминловчи механизмларни кенг жорий этиш;
қишлоқ хўжалиги ва унинг тармоқлари учун кадрлар тайёрлашнинг узвий тизимини яратиш, бириктирилган академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари таълим дастурларининг узлуксизлиги ва изчиллигини таъминлаш.
Тошкент давлат аграр университети ва унинг филиаллари фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича “йўл харитаси” 1-иловага мувофиқ;
Тошкент давлат аграр университети ва унинг филиалларида 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб ташкил этиладиган янги бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари рўйхати 2-иловага мувофиқ;
Тошкент давлат аграр университети ва унинг филиалларидаги таълим йўналишлари, мутахассисликларига бириктирилаётган илмий-тадқиқот муассасалари рўйхати 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Қишлоқ хўжалиги соҳасида фан, таълим ва ишлаб чиқаришни интеграциялаш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгаш таркиби 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин ҳамда унинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
маъмурий бўйсунишидан қатъий назар қишлоқ хўжалиги соҳаси ҳамда унинг тармоқлари бўйича изланишлар олиб бораётган, кадрлар тайёрловчи илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасаларининг ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш;
қишлоқ хўжалиги соҳаси мутахассисларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишни ташкил этиш;
қишлоқ хўжалиги соҳасидаги талаб ва илғор хорижий тажрибалар асосида олий ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларида Давлат таълим стандартлари, ўқув режа ва дастурлари тизимли равишда такомиллаштирилишини таъминлаш.
Белгилансинки, Университет қишлоқ хўжалиги соҳасида юқори малакали илмий-педагог кадрлар ва мутахассисларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича таянч олий таълим муассасаси ҳамда Қишлоқ хўжалиги соҳасида фан, таълим ва ишлаб чиқаришни интеграциялаш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг ишчи органи ҳисобланади.
4. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва Инновацион ривожланиш вазирлигининг 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб:
тажриба-синов тариқасида Университетнинг 5411500 –Ўсимликлар ва қишлоқ хўжалик маҳсулотлари карантини бакалавриат таълим йўналишида таълимнинг кредит тизимини босқичма-босқич жорий этиш;
Университетнинг 2-босқич талабалари орасидан саралаб олинган иқтидорли талабалар учун таълимнинг алоҳида дастурлари асосида ўқитиладиган махсус гуруҳлар ташкил этиш. Бунда давлат таълим стандартлари, малака талаблари, ўқув режалари ва фан дастурлари хорижий мутахассисларни жалб қилган ҳолда ишлаб чиқилади;
қишлоқ хўжалигида агротехник тадбирларнинг мавсумийлигини инобатга олиб, диссертацияларда икки йиллик илмий-амалий дала тажрибаси натижаларининг қамраб олинишини таъминлаш мақсадида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги магистратура мутахассисликлари ўқув жараёнини январь ойидан бошлаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Бунда таълимнинг кредит тизимида талабалар учун ҳафтада беш кунлик ўқиш ҳамда ҳафтанинг шанба куни мустақил ўзлаштириш куни деб белгилансин.
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан унинг асосланган таклифлари асосида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликларининг ишлаб чиқилган Давлат таълим стандартлари, малака талаблари, ўқув режалари ва фан дастурларини тасдиқлаш ҳамда ўқув жараёнига босқичма-босқич жорий этиш Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан келишилган ҳолда амалга оширилади;
Университет ва унинг филиаллари профессор-ўқитувчилари ўқув, илмий-тадқиқот, маънавий-маърифий, ташкилий-методик ишлардан ташқари вазирлик ҳамда идораларнинг бошқа ишларига жалб этилмайди, шартнома доирасида кўрсатиладиган хизматлар бундан мустасно.
6. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
а) Тошкент давлат аграр университети ва Нукус, Андижон, Термиз филиаллари тузилмасини қайта кўриб чиқиб, тасдиқланишини таъминласин;
б) Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Самарқанд вилояти ҳокимлиги билан биргаликда икки
ой муддатда Тошкент давлат аграр университетининг Самарқанд филиалини ташкил этиш бўйича ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
в) Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда:
Университет қошидаги Қибрай академик лицейи ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги тизимига ўтказилаётган қишлоқ хўжалиги касб-ҳунар коллежлари негизида олий таълим тизими билан интеграциялашган олий мактаблар ташкил этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
2020 йил 1 августга қадар олий мактабларни тамомлаган битирувчилар учун бакалавриатнинг 3 йиллик махсус таълим дастурларини ишлаб чиқсин ва амалиётга жорий этсин;
г) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
Университет ва унинг филиаллари талабаларининг малакавий амалиётлари етакчи корхона, ташкилот ва қишлоқ хўжалиги кластерларида сифатли ўтказилишини таъминласин ва мониторингини олиб борсин;
икки ой муддатда агросаноат мажмуи таркибидаги корхона, ташкилот ва муассасаларни раҳбар кадрлар билан таъминлаш мақсадида Университетда “Агробизнес ва бошқарув” йўналишида захира кадрлар тайёрлашни йўлга қўйиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
бир ой муддатда Университет ва унинг филиалларида кириш учун белгиланган қабул чегарасидан кам балл тўплаган абитуриентлар учун оширилган тўлов-контракт миқдорини икки бараварга камайтириш тўғрисида Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича Давлат комиссиясига таклиф киритсин.
7. Белгилаб қўйилсинки, олий мактабда:
ўрта махсус, касб-ҳунар таълими даражасида кундузги, кечки ва сиртқи таълим шаклларида кадрлар тайёрланади ва олий таълимнинг бакалавриат таълим йўналишлари билан интеграциялашган кичик бакалаврлар (Associate degree) тайёрлаш бўйича таълим дастурлари амалиётга жорий этилади;
кичик бакалавр (Associate degree) таълим дастурларини тамомлаган битирувчилар 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб мос бакалавриат таълим йўналишлари бўйича кириш синовларисиз суҳбат ўтказиш орқали бакалаврлар тайёрлашнинг махсус уч йиллик дастури бўйича ва ўқиш тугаганидан сўнг тақсимотга мувофиқ уч йил давомида узлуксиз ишлаб бериш мажбуриятини олган ҳолда Университет ва унинг филиалларига ўқишга кириш ҳуқуқига эга бўлади;
фаолиятни молиялаштиришнинг асосий манбалари этиб Ўзбекистон Республикаси давлат бюджети, вазирлик, идоралар, йирик иш берувчилар ҳамда буюртмачиларнинг бюджетдан ташқари маблағлари, халқаро молия институтларининг маблағлари ва ўқувчиларни тўлов-контракт асосида ўқитишдан тушадиган маблағлар ҳисобланади;
якуний давлат аттестациясидан муваффақиятли ўтган битирувчиларга давлат намунасидаги диплом ва тегишли касблар бўйича белгиланган тартибда разрядлар берилади;
ўқувчиларни қабул қилиш параметрлари Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан келишилган ҳолда тасдиқланади.
8. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг давлат-хусусий шериклик шартлари асосида, ташаббускорлар маблағлари ҳисобига Университет ва унинг филиалларида “Кичик инновацион корхона”ларни тажриба-синов тариқасида ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
9. Университет:
хорижий давлатларнинг етакчи олий таълим муассасаларида синовдан ўтган тажрибаларни ўрганган ҳолда 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб университетда раҳбар кадрлар ҳамда профессор-ўқитувчилар фаолияти самарадорлигининг баҳолаш тизимини жорий этсин;
уч ой муддатда Университетни 2025 йилга қадар дунёнинг нуфузли1000 та олий таълим муассасалари рўйхати (QS рейтинг тизими)га киритиш бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Қишлоқ хўжалиги вазирлигига тақдим этсин;
бир ой муддатда Университет ва унинг филиаллари уставлари тасдиқланишини ва белгиланган тартибда давлат рўйхатидан ўтказилишини таъминласин;
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда университетнинг 5411500 – Ўсимликлар ва қишлоқ хўжалик маҳсулотлари карантини таълим йўналишида таълимнинг кредит тизимини жорий қилиш тўғрисидаги низомни ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда тасдиқланишини таъминласин;
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Молия вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Адлия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатдатажриба-синов тариқасида Агробиология факультетини Тошкент давлат аграр университети таркибида мустақил фаолият юритадиган юридик шахс сифатида ташкил этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
Университет ва унинг филиаллари ҳузурида ташкил этиладиган “Кичик инновацион корхона”лар ўртасида тузиладиган шартноманинг намунавий шаклини ишлаб чиқсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш масалалари бўйича маслаҳатчиси А.Д.Вахабов зиммасига – қарордаги вазифаларнинг ижроси ва мониторинги олиб борилишини таъминлаш, маъмурий бўйсунишидан қатъий назар илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасаларининг ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш;
Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев, Университет ректори Б.А.Сулаймонов зиммасига – қарор ижросини бевосита таъминлаш, университетга замонавий таълимнинг кредит тизимини татбиқ этиш, илмий изланишлар натижаларини тижоратлаштириш, фан-таълим ва ишлаб чиқаришни узвий интеграциялаш, давлат-хусусий шериклик шартлари асосида тажриба-синов тариқасида “Кичик инновацион корхона”ларни ташкил этиш;
Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев, Олий ва ўрта махсус таълим вазири И.У.Мажидов зиммасига – таълимнинг кредит тизимидаги ва Университетнинг 2-босқич талабалари орасидан саралаб олинган иқтидорли талабалар учун таълимнинг алоҳида дастурларини ишлаб чиқиш ҳамда Университет қошидаги Қибрай академик лицейи ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги тизимига ўтказилаётган қишлоқ хўжалиги касб-ҳунар коллежлари негизида олий мактаб ташкил этиш чора-тадбирларини кўриш бўйича жавобгарлик юклансин.
11. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Адлия вазирлиги, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Ташкентского государственного аграрного университета
В последние годы реализуется ряд мероприятий по подготовке высококвалифицированных кадров, широкому внедрению в отрасль сельского хозяйства международных образовательных стандартов и информационно-коммуникационных технологий с учетом перспектив развития регионов.
Проводимые реформы создали возможность для повышения качества учебно-воспитательного процесса, наполнения его инновационным содержанием, формирования у студентов навыков самостоятельного приобретения новых знаний.
Вместе с тем требуется коренное совершенствование взаимной интеграции науки, образования и производства, усиления тесного сотрудничества с отраслями аграрного сектора в подготовке кадров, системы пропаганды и внедрения результатов научных исследований.
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2019 года № УП–5708 «О мерах по совершенствованию системы государственного управления в сфере сельского хозяйства», коренного улучшения качества подготовки квалифицированных кадров в отрасли и сферах сельского хозяйства, обеспечения эффективной интеграции науки, образования и производства:
1. Определить следующие приоритетные направления дальнейшего развития сельскохозяйственного образования и науки в Ташкентском государственном аграрном университете (далее – Университет) и его филиалах:
подготовку кадров, обладающих современными знаниями поприменению в сельском хозяйстве инновационных ресурсосберегающих технологий, внедрению «умного сельского хозяйства» (Smart agriculture) и цифровых агротехнологий;
модернизацию учебно-лабораторной базы, отражение в учебных программах заданий, направленных на привитие знаний в сфере современных производственных процессов, высокоэффективных и ресурсосберегающих передовых технологий;
организацию повышения квалификации и стажировокпрофессоров-преподавателей, научных и научно-педагогических кадров в зарубежных научно-исследовательских и высших образовательных учреждениях;
проведение и широкое внедрение в производство результатов фундаментальных, прикладных и инновационных исследований в сотрудничестве с научно-исследовательскими институтами, заинтересованными министерствами, ведомствами и организациями;
внедрение системы «информационно-консультационный центр– кафедра – сельскохозяйственный производитель», позволяющей выявлять и устранять системные проблемы в сельскохозяйственном производстве через информационно-консультационные центры (extension center) Университета и его филиалов;
повышение инициативности и материальной заинтересованностипрофессоров-преподавателей, научных соискателей и студентов по созданию и внедрению инновационных технологий;
широкое внедрение новых технологий обучения и интерактивных методов на учебных занятиях и при прохождении квалификационной практики, прививающих студентам инновационное мышление, в том числе механизмов, обеспечивающих самостоятельные изыскания студентов;
создание взаимосвязанной системы подготовки кадров для сельского хозяйства и его отраслей, обеспечение непрерывности и преемственности образовательных программ академических лицеев и профессиональных колледжей.
​2.Утвердить:
«Дорожную карту» по дальнейшему совершенствованию деятельности Ташкентского государственного аграрного университета и его филиалов согласно приложению №1;
Перечень новых направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры в Ташкентском государственном аграрном университете и его филиалах, организуемых с 2020/2021 учебного года согласно приложению №2;
Перечень научно-исследовательских учреждений, закрепляемых за направлениями образования и специальностями Ташкентского государственного аграрного университета и его филиалов согласно приложению №3.
3.Утвердить состав Координационного совета по интеграции науки, образования и производства в отрасли сельского хозяйства согласно приложению №4 с определением его следующих основных задач:
обеспечение взаимодействия научно-исследовательских и высших образовательных учреждений, проводящих исследования и подготовку кадров для отраслей и сфер сельского хозяйства, независимо от их административной подчиненности;
организация переподготовки и повышения квалификации специалистов отрасли сельского хозяйства;
обеспечение совершенствования на системной основе государственных образовательных стандартов, учебных планов и программ в учреждениях высшего и среднего специального, профессионального образования на основе потребностей сельского хозяйства и передового зарубежного опыта.
Установить, что Университет является опорным высшим образовательным учреждением по подготовке высококвалифицированных научно-педагогических кадров и специалистов в отрасли сельского хозяйства и повышению их квалификации, а также рабочим органом Координационного совета по интеграции науки, образования и производства в отрасли сельского хозяйства.
4.Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, предусматривающие начиная с 2019/2020 учебного года:
поэтапное внедрение, в порядке эксперимента, кредитной системы по направлению обучения бакалавриата Университета 5411500 – Карантин растений и сельскохозяйственной продукции;
организацию специальных групп для обучения по специальным программам одаренных студентов, отобранных среди студентов 2-го курса Университета. При этом Государственные образовательные стандарты, квалификационные требования, учебные планы и программы по предметам разрабатываются с привлечением зарубежных специалистов;
начало с января учебного процесса для специальностей магистратуры в отрасли сельского хозяйства с целью обеспечения охвата в диссертациях результатов двухлетнего научно-практического полевого опыта с учетом сезонности агротехнических мероприятий в сельском хозяйстве.
При этом установить для студентов кредитной системы образованияпятидневное обучение в неделю, а также субботу как день самостоятельной подготовки.
5.Установить, что:
утверждение и поэтапное внедрение Министерством сельского хозяйства в учебный процесс государственных образовательных стандартов, квалификационных требований, учебных планов и предметных программ направлений обучения бакалавриата и специальностей магистратуры отрасли сельского хозяйства на основе его обоснованных предложений осуществляются по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
профессора-преподаватели Университета и его филиалов не привлекаются к другой работе министерств и ведомств, кроме учебной, научно-исследовательской, духовно-просветительской и организационно-методической деятельности за исключением услуг, оказываемых в рамках договоров.
6. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан:
а) обеспечить пересмотр и утверждение структур Ташкентского государственного аграрного университета и его Нукусского, Андижанского, Термезского филиалов;
б) совместно с Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством экономики и промышленности и хокимиятом Самаркандской области в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения о создании Самаркандского филиала Ташкентского государственного аграрного университета;
в) совместно с Министерством высшего и среднего специального образования:
внести в Кабинет Министров предложение о создании высших школ на базе Кибрайского академического лицея при Университете и сельскохозяйственных профессиональных колледжей, передаваемых Министерству сельского хозяйства, интегрированных с системой высшего образования;
в срок до 1 августа 2020 года разработать и внедрить на практике трехлетние специальные программы образования бакалавриата для выпускников, закончивших высшие школы;
г) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами:
обеспечить качественное прохождение и проведение мониторинга квалификационной практики студентов Университета и его филиалов
на ведущих предприятиях, в организациях, сельскохозяйственных кластерах;
о налаживании подготовки в Университете резерва кадров по направлению«Агробизнес и управление» с целью обеспечения руководящими кадрами предприятий, организаций и учреждений агропромышленного комплекса;
в месячный срок внести в Государственную комиссию по приему
в высшие учебные заведения Республики Узбекистан предложения о двукратном уменьшении размера повышенного платного контракта для абитуриентов, набравших баллы ниже порога приема, установленного для поступления в Университет и его филиалы.
7.Установить, что в высшей школе:
кадры подготавливаются по дневной, вечерней и заочной формам обучения на уровне среднего специального, профессионального образования, а также внедряются в практику образовательные программы по подготовке младших бакалавров (Associate Degree), интегрированные с направлениями образования бакалавриата высшего образования;
выпускникам, закончившим программы младших бакалавров (Associate degree),начиная с 2023/2024 учебного года предоставляется право поступления на учебу на соответствующие направления образования бакалавриата Университета и его филиалов по специальным трехлетним программам подготовки бакалавров без вступительных испытаний путем проведения собеседования с принятием ими обязательства непрерывной отработки в течение трех лет по распределению после завершения обучения;
основными источниками финансирования деятельности являются средства Государственного бюджета Республики Узбекистан, внебюджетные средства министерств, ведомств, крупных работодателей, заказчиков, средства международных финансовых институтов, а также поступающие за счет обучения учащихся на основе платного контракта;
выпускникам, успешно прошедшим итоговую государственную аттестацию, выдается диплом государственного образца и присваиваются разряды по соответствующим профессиям в установленном порядке;
параметры приема учащихся утверждаются Министерством сельского хозяйства по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
8. Согласиться с предложением Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан о создании в Университете и его филиалах, в порядке эксперимента, малых инновационных предприятий на условиях государственно-частного партнерства за счет средств инициаторов.
9. Университету:
внедрить, начиная с 2019/2020 учебного года, систему оценки эффективности деятельности руководящих работников и профессоров-преподавателейУниверситета с изучением апробированного опыта ведущих зарубежных высших образовательных учреждений;
в трехмесячный срок разработать и представить для утверждения в Министерство сельского хозяйства «дорожную карту» по включению Университета до 2025 года в перечень (рейтинговую систему QS) 1000 престижных высших образовательных учреждений мира;
в месячный срок обеспечить утверждение и государственную регистрацию уставов Университета и его филиалов в установленном порядке;
в трехмесячный срок совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан разработать и утвердить в установленном порядке Положение о внедрении кредитной системы образования по направлению образования Университета 5411500 – Карантин растений и сельскохозяйственной продукции;
в двухмесячный срок совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством финансов, Министерством инновационного развития и Министерством юстиции внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложение о создании в составе Ташкентского государственного аграрного университета, в порядке эксперимента, агробиологического факультета в качестве юридического лица, ведущего самостоятельную деятельность;
разработать типовую форму договора, заключаемого между малыми инновационными предприятиями при Университете и его филиалах.
10. Возложить ответственность на:
советника Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер Вахабова А.Д. – за обеспечение выполнения и мониторинга задач, указанных в постановлении, а также взаимного сотрудничества научно-исследовательских и высших образовательных учреждений независимо от административной подчиненности;
министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Ходжаева Ж.А. и ректора Университета Сулайманова Б.А. – за непосредственную реализацию постановления, внедрение в Университете кредитной системы современного образования, коммерциализацию результатов научных исследований, тесную интеграцию науки и производства, создание малых инновационных предприятий на основе государственно-частного партнерства в порядке эксперимента;
министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А. и министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Маджидова И.У. – за разработку специальных программ для одаренных студентов, отобранных среди студентов 2-го курса Университета и обучающихся на кредитной основе, принятие мер по созданию высших школ на базе Кибрайского академического лицея при Университете и сельскохозяйственных профессиональных колледжей, передаваемых Министерству сельского хозяйства.
11. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством юстиции, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения о внесении изменений и дополнений в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
12.Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.