Ветеринария ва чорвачилик соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш, Самарқанд ветеринария медицинаси институти фаолияти кўламини кенгайтириш, халқаро нуфузини ошириш, илмий тадқиқотларни тизимли олиб бориш, инновацион таълим ва технологиялар трансферини қўллаб-қувватлаш тизимини яратиш, таълим ва ишлаб чиқаришни узвий боғлаш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясига мувофиқ белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг Самарқанд ветеринария медицинаси институти негизида Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетини (кейинги ўринларда – Университет) ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Қуйидагилар Университетнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
ветеринария, чорвачилик, биотехнология, агротехнология, агроиқтисодиёт тармоқлари учун олий маълумотли кадрларни тайёрлаш;
замонавий ўқув ва илмий-лаборатория базасини шакллантириш, уни илғор технологик асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш ҳамда соҳани ривожлантиришга қаратилган илмий-инновацион тадқиқотларни кенгайтириш;
ўқув жараёнини амалий кўникмаларни шакллантиришга йўналтириш, халқаро таълим стандартларига асосланган илғор педагогик технологиялар, ўқув дастурлари ва инновацион ўқув-услубий материалларни кенг жорий этиш, ветеринария клиникаси, ўқув ва илмий лаборатория, ўқув-тажриба хўжалиги, ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш корхоналарида назарий билим ҳамда амалиётнинг уйғунлигини таъминлаш учун зарур шароитлар яратиш;
илмий ва илмий-педагогик кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича узлуксиз таълим тизимини яратиш;
етакчи хорижий олий таълим муассасалари билан қўшма таълим дастурлари ва илмий лойиҳаларни амалга ошириш, Университет профессор-ўқитувчиларининг малакасини ошириш, битирувчиларнинг республика ва хорижий олий таълим муассасаларида (илмий марказларда) магистратура ва докторантура дастурлари бўйича таҳсил олишларини ташкил этиш;
соҳадаги илмий-тадқиқот институтларининг етакчи олимларини Университетда таҳсил олаётган иқтидорли талабаларга бириктирган ҳолда, фан, таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини таъминлаш;
Университетнинг юқори босқич талабалари ҳамда илмий изланувчиларининг илмий-тадқиқот институтлари лабораторияларида фаолият юритиши учун шароит яратиш;
тасарруфидаги таълим муассасалари фаолиятини мувофиқлаштириш, уларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш.
3. Самарқанд ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университети Бошқарув кенгаши (кейинги ўринларда – Бошқарув кенгаши) таркиби 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Бошқарув кенгашига (Б. Норқобилов):
а) қуйидаги вазифалар юклатилсин:
Университетнинг молиявий йил учун мўлжалланган бизнес-режаси, узоқ ва ўрта муддатли стратегик ривожлантириш дастури, даромад ва харажатлар параметрларини тасдиқлаш ҳамда уларнинг ижросини назорат қилиш;
Фанлар академияси илмий муассасалари ва тармоқ илмий-тадқиқот институтлари билан ҳамкорликда илмий мактабларни ривожлантириш;
ветеринария ва чорвачилик йўналишида таълим, тадқиқот ва илмий ишланмалар трансфери жараёнларини ривожлантириш ҳамда илмий- тадқиқот ва инновацион ишланмалар бўйича буюртмачилар билан манфаатли ҳамкорлик ўрнатиш;
илмий маҳсулотларни тижоратлаштириш, стартаплар ва акселератор фаолиятини йўлга қўйиш;
таълим ва тадқиқот жараёнларига инвестицияларни жалб этиш, етакчи хорижий олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари билан самарали алоқаларни ўрнатиш;
б) қуйидаги ваколатлар берилсин:
Университетнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан шартнома асосида малакали мутахассислар жалб қилиш;
Университет ҳузурида фаолиятининг асосий йўналиши таълим, илм-фан ва унинг натижаларини жорий этиш ҳамда тижоратлаштириш билан боғлиқ бўлган, бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан молиялаштириладиган таркибий тузилмалар, тижорат ва нотижорат ташкилотларни ташкил этиш;
таълим йўналишлари ва мутахассисликлар учун таълим давомийлиги муддатларини белгилаш;
таълим сифатини ички назорат қилиш механизмларини белгилаш ва жорий этиш.
Университет ветеринария медицинаси, ветеринария ва санитария экспертизаси, ветеринария диагностикаси ва лаборатория ишлари, ветеринария фармацевтикаси, зооинженерия, ветеринария биотехнологияси, чорвачилик маҳсулотларини қайта ишлаш технологияси йўналишларида кадрлар тайёрловчи таянч давлат олий таълим муассасаси ҳисобланади;
Университет Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси тизимида фаолият юритади;
Самарқанд ветеринария медицинаси институти талабалари Университетда ўқишини давом эттиради ва битирувчиларга давлат томонидан тасдиқланган намунадаги Университет дипломи берилади;
Университетга талабаларни қабул қилиш параметрлари ҳар йили тасдиқланадиган республика олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси доирасида аниқланади;
Университет Самарқанд ветеринария медицинаси институтининг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари, шу жумладан, халқаро шартномалари бўйича ҳуқуқий ворис ҳисобланади.
5. Ветеринария соҳасида таълим жараёнларининг бевосита амалиёт билан уйғунликда ташкил этилишини, илм-фан ва технологиялар интеграциясини таъминлаш мақсадида Университет ҳузурида хўжалик ҳисобида фаолият юритувчи Ветеринария клиникаси ва касалликлар диагностикаси технопарки (кейинги ўринларда – Технопарк) ташкил этилсин.
Университет Технопарк таркибида қуйидаги таркибий бўлинмаларни ташкил этишни назарда тутсин:
Ветеринария лаборатория-диагностика ва профилактика-даволаш клиникаси;
Сунъий уруғлантириш ва наслчилик-селекция маркази;
чорвачилик хўжаликлари ва аҳоли хонадонида парваришланаётган ҳайвонлар учун озуқа етиштириш, жамғариш ва тайёрлаш бўйича уларга амалий ёрдам кўрсатадиган маслаҳат маркази.
Технопаркка ветеринария лаборатория-диагностика ишларини олиб бориш ҳамда ветеринария препаратларини, шу жумладан, ветеринария мақсадлари учун доривор воситалар, озуқа қўшимчалари, биологик препаратлар ва зоогигиена воситаларини реализация қилиш фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқи берилсин.
6. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ветеринария
ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитасининг қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
Университетга соҳада 5 йиллик стажга эга бўлган ходимлар тавсиянома асосида ўқишга тавсия этилганда, тўлов-контракт миқдорини кундузги таълим йўналишидаги тўлов-контракт (стипендиясиз) миқдорига тенглаштириш;
“Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислар институти” Миллий тадқиқот университети қошидаги Қарши ирригация ва агротехнологиялар институтида 2022/2023 ўқув йилидан бакалавриатнинг кундузги ва сиртқи таълим шакллари бўйича
“Чорвачилик маҳсулотларини қайта ишлаш технологияси” таълим йўналишида кадрлар тайёрлашни йўлга қўйиш;
Қашқадарё вилояти Қамаши туманидаги Қамаши хизмат кўрсатиш техникуми негизида Университетнинг Қамаши ветеринария медицинаси техникумини ташкил этиш. Бунда, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Молия вазирлиги билан биргаликда тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига мувофиқ мазкур техникумнинг мавжуд бино ва иншоотларини реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш лойиҳаларини 2023-2026 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурига киритсин.
7. Самарқанд вилояти, Тойлоқ туманидаги Ветеринария илмий-тадқиқот институтининг фойдаланмай келинаётган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган 2-иловага мувофиқ жами 27,4 гектар, шундан 16,8 гектар суғориладиган ер участкаларининг ер фонди тоифаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Сув хўжалиги вазирлигининг хулосасига мувофиқ қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар тоифасидан саноат, транспорт, алоқа, мудофаа ва бошқа мақсадларга мўлжалланган ерлар тоифасига ўтказилсин.
Самарқанд вилояти ҳокимлиги ушбу бандга мувофиқ ер фонди тоифаси ўзгартирилган ер участкаси белгиланган тартибда захирага олинишини, давлат мулки сифатида давлат рўйхатидан ўтказилишини ҳамда электрон онлайн-аукционга чиқарилишини таъминласин.
Мазкур бандга мувофиқ захирага олинган ер участкаларини сотишдан тушган маблағлар (Вазирлар Маҳкамаси қарорида белгиланган харажатлар чегириб қолинган ҳолда), истисно тариқасида, Ветеринария хизмати ва чорвачиликни ривожлантириш жамғармасининг махсус ҳисоб-рақамига йўналтирилсин.
Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ер участкасини сотишдан Ветеринария хизмати ва чорвачиликни ривожлантириш жамғармасига тушган маблағларни Ветеринария илмий-тадқиқот институти ҳудудида ветеринария лабораторияси, ветеринария клиникаси ва диагностик маркази, виварий, ёш олимлар учун ётоқхона ҳамда ишлаб чиқариш цехини қуриш ва жиҳозлаш учун мақсадли йўналтирсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб ветеринария ва биотехнология йўналишлари бўйича нуфузли хорижий олий таълим муассасаларида бакалавриат, магистратура ва докторантура таълим дастурлари асосида кадрлар тайёрлаш учун “Эл-юрт умиди” жамғармаси стипендиялари ҳисобидан ҳар йили алоҳида квота ажратилишини таъминласин.
Бунда, таълим дастури якуни бўйича талабаларнинг камида 3 йил давомида Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ва унинг тизим ташкилотларида ишлаб бериш шарти назарда тутилади.
2022-2026 йилларда Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетини ҳамда тизимда фаолият юритаётган профессионал таълим муассасалари, илмий-тадқиқот институтларини комплекс ривожлантириш дастури 3-иловага мувофиқ;
Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетининг халқаро нуфузини ошириш бўйича мақсадли кўрсаткичлар 4-иловага мувофиқ;
Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетининг мутахассислик кафедраларини илмий-тадқиқот муассасалари, тармоқ корхона ва ташкилотларга бириктириш жадвали 5-иловага мувофиқ;
Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетида ташкил этиладиган янги бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари рўйхати 6-иловага мувофиқ;
2023-2026 йилларда Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси тизимида фаолият юритаётган олий ва профессионал таълим ҳамда илмий-тадқиқот институтлари объектларини қуриш, реконструкция қилиш, мукаммал таъмирлаш ва жиҳозлашнинг манзилли рўйхати 7-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
10. 2022 йил 1 майдан бошлаб Ветеринария илмий-тадқиқот институтининг илмий ходимлари (катта ва кичик илмий ходим) меҳнатига ҳақ тўлаш бўйича харажатлар Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштирилсин.
11. Самарқанд ветеринария медицинаси институтининг Тошкент ва Нукус филиаллари тегишли равишда Университетнинг Тошкент ва Нукус филиаллари деб қайта номлансин.
Самарқанд ветеринария медицинаси институтининг академик лицейи ва СамарқандУргутНукусАндижон ветеринария медицинаси техникумлари Университет таркибига ўтказилсин.
12. Белгилансинки, Университет фаолияти Давлат бюджети маблағлари, Университетнинг бюджетдан ташқари маблағлари, ҳомийлик хайриялари ва грантлар ҳамда қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади.
13. Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университети фаолиятини ривожлантириш жамғармаси ташкил этилсин ва қуйидагилар унинг молиявий манбалари этиб белгилансин:
Ветеринария хизмати ва чорвачиликни ривожлантириш жамғармасининг ажратмалари;
Қоракўлчиликни ривожлантириш жамғармасининг ажратмалари;
хорижий инвесторлар билан инвестиция келишувларида назарда тутилган илмий тадқиқотлар, кадрлар тайёрлаш ва лойиҳаларни амалга ошириш учун ажратиладиган маблағлар;
кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, ветеринария ва чорвачилик ҳамда бошқа йўналишларда жалб этиладиган донор ташкилотларнинг грант маблағлари;
Жамғарма маблағларини шакллантириш ва фойдаланиш тартиби Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан Молия вазирлиги билан келишилган ҳолда тасдиқланади.
14. Белгилансинки, Университет Ветеринария илмий-тадқиқот институти, Чорвачилик ва паррандачилик илмий-тадқиқот институти, Балиқчилик илмий-тадқиқот институти ҳамда Қоракўлчилик ва чўл экологияси илмий-тадқиқот институти билан ўзаро ҳамкорликда:
магистрларни профессор ва илмий ходимларга бириктирган ҳолда, “фан–таълим–ишлаб чиқариш” тамойили асосида кадрлар тайёрлашнинг кластер тизимини, шунингдек, докторантларнинг бевосита илмий-тадқиқот институтлари лабораторияларида илмий иш олиб боришини йўлга қўяди;
минтақада ветеринария, чорвачилик, биотехнология ва агротехнология соҳаларида мавжуд муаммоларни бартараф этиш юзасидан фундаментал, илмий-тадқиқот институтлари билан фундаментал, илмий-амалий ва инновацион тадқиқотлар олиб боради ҳамда маҳаллий ва халқаро грант маблағларини жалб этади.
15. Бошқарув кенгаши (Б.Норқобилов):
Бошқарув кенгаши фаолияти тўғрисидаги низомни тасдиқласин;
замонавий таълим йўналишларини инобатга олган ҳолда, Университет кафедраларининг илмий фаолиятини соҳа ва тармоқлар муаммоларининг ечимига йўналтириш мақсадида уларни қайтадан ташкил этсин;
Университет раҳбарияти, кафедралари ва таркибий бўлинмалари фаолияти самарадорлигини баҳолаш мезонларини ҳамда юқори натижадорликка эришганларни рағбатлантириб бориш тизимини жорий қилсин;
б) ўқув жараёнига хорижий профессор-ўқитувчиларни танлов асосида жалб қилиш ва Университет профессор-ўқитувчиларининг хорижий олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларида малакасини ошириш чораларини кўрсин;
в) 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб ветеринария ва чорвачилик йўналишлари бўйича хорижий давлатларнинг нуфузли олийгоҳлари билан ҳамкорликда қўшма таълим дастурлари ҳамда кенг кўламли фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотларни ташкил этиш чораларини кўрсин.
16. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Адлия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ш.М. Ғаниев белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

В целях дальнейшего совершенствования системы подготовки высококвалифицированных кадров в сфере ветеринарии и животноводства, расширения масштаба деятельности и повышения международного авторитета Самаркандского института ветеринарной медицины, системного осуществления научных исследований, создания системы поддержки трансфера инновационного образования и технологий, интеграции образования и производства, а также обеспечения исполнения намеченных задач в соответствии с Концепцией развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года:
1. Одобрить предложение Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, Министерства высшего и среднего специального образования, а также Министерства экономического развития и сокращения бедности по образованию Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий (далее – Университет) на базе Самаркандского института ветеринарной медицины.
подготовку кадров с высшим образованием для таких отраслей, как ветеринария, животноводство, биотехнологии, агротехнологии и агроэкономика;
формирование базы и оснащение передовым технологическим оборудованием современных учебных и научных лабораторий, а также расширение научно-инновационных исследований, направленных на развитие сферы;
ориентацию учебного процесса на формирование практических навыков, широкое внедрение передовых педагогических технологий, учебных программ и инновационных учебно-методических материалов, а также создание условий, необходимых для обеспечения неразрывной связи теоретических знаний и практики, в ветеринарных клиниках, учебных и научных лабораториях, учебно-опытных хозяйствах, на производственных и перерабатывающих предприятиях;
создание непрерывной образовательной системы подготовки и переподготовки научных и научно-педагогических кадров, повышения их квалификации;
организацию совместных образовательных программ и научных проектов с ведущими зарубежными высшими образовательными учреждениями, повышения квалификации профессоров-преподавателей и обучения выпускников Университета по программам магистратуры и докторантуры в высших образовательных учреждениях (научных центрах) республики и зарубежных государств;
обеспечение интеграции науки, образования и производства с закреплением ведущих ученых профильных научно-исследовательских институтов за одаренными студентами Университета;
создание условий для осуществления деятельности студентов старших курсов и научных исследователей Университета в лабораториях научно-исследовательских институтов;
координацию деятельности и укрепление материально-технической базы подведомственных образовательных учреждений.
3. Утвердить состав Управляющего совета Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий (далее – Управляющий совет) согласно приложению № 1.
На Управляющий совет (Норкобилов Б.):
утверждение бизнес-плана на финансовый год, программ стратегического развития на среднесрочную и долгосрочную перспективу, параметров доходов и расходов Университета, а также осуществление контроля за их исполнением;
развитие процессов трансфера образования, исследований и научных разработок в сфере ветеринарии и животноводства, а также установление взаимовыгодного сотрудничества с заказчиками по научным исследованиям и инновационным разработкам;
коммерциализацию научных продуктов, организацию деятельности стартапов и акселераторов;
привлечение инвестиций в процессы образования и исследований, установление эффективных связей с ведущими зарубежными высшими образовательными и научно-исследовательскими учреждениями;
привлечение квалифицированных специалистов на договорной основе за счет внебюджетных средств Университета;
создание при Университете структурных подразделений, коммерческих и некоммерческих организаций, финансируемых за счет внебюджетных средств, основное направление деятельности которых связано с образованием и наукой, внедрением и коммерциализацией ее результатов;
установление сроков продолжительности обучения по направлениям образования и специальностям;
определение и внедрение механизмов осуществления внутреннего контроля за качеством образования.
Университет является базовым государственным высшим образовательным учреждением по подготовке кадров по таким направлениям, как «ветеринарная медицина», «санитарно-ветеринарная экспертиза», «ветеринарная диагностика и лабораторное дело», «ветеринарная фармацевтика», «зооинженерия», «ветеринарные биотехнологии» и «технологии переработки животноводческой продукции»;
Университет осуществляет деятельность в системе Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства;
студенты Самаркандского института ветеринарной медицины продолжают обучение в Университете, выпускникам выдается диплом Университета утвержденного государством образца;
параметры приема студентов в Университет определяются в рамках ежегодно утверждаемого государственного заказа приема на учебу в высшие образовательные учреждения республики;
Университет является правопреемником по правам, обязательствам и договорам, в том числе международным договорам, Самаркандского института ветеринарной медицины.
5. В целях организации образовательного процесса непосредственно в неразрывной связи с практикой, а также обеспечения интеграции науки и технологий в сфере ветеринарии образовать при Университете Технопарк ветеринарной клиники и диагностики заболеваний (далее – Технопарк), осуществляющий деятельность на основе хозяйственного расчета.
Университету предусмотреть создание в составе Технопарка следующих структурных подразделений:
Ветеринарной лабораторно-диагностической и лечебно-профилактической клиники;
центра искусственного осеменения и селекционно-племенного дела;
консультативного центра по оказанию практической помощи в выращивании, накоплении и подготовке кормов для животных, разводимых в животноводческих хозяйствах и домохозяйствах населения.
Предоставить Технопарку право на выполнение ветеринарных лабораторно-диагностических работ и осуществление деятельности по реализации ветеринарных препаратов, включая лекарственные средства, кормовые добавки, биологические препараты ветеринарного назначения и зоогигиенические средства.
6. Согласиться с предложениями Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, Министерства высшего и среднего специального образования, Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, предусматривающими:
приравнивание размера платного контракта работников, имеющих пятилетний стаж в данной сфере, рекомендованных для обучения в Университете на основании рекомендации, к размеру платного контракта (без стипендии) по дневной форме обучения направления образования;
организацию с 2022/2023 учебного года подготовки кадров в Каршинском институте ирригации и агротехнологий при Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» по направлению образования «Технология переработки животноводческой продукции» по дневной и заочной форме обучения бакалавриата;
создание Камашинского техникума ветеринарной медицины Университета на базе Камашинского техникума сферы услуг в Камашинском районе Кашкадарьинской области. При этом Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством финансов в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией включить проекты реконструкции, капитального ремонта и оснащения действующих зданий и сооружений указанного техникума в Программу развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2023–2026 годы.
7. Перевести категорию земельного фонда неиспользуемых орошаемых земельных участков сельскохозяйственного назначения Научно-исследовательского института ветеринарии – всего 27,4 гектара, из них 16,8 гектара в Тайлакском районе Самаркандской области, из категории земель сельскохозяйственного назначения в категорию земель промышленности, транспорта, связи, обороны и иного назначения на основании заключения Министерства сельского хозяйства и Министерства водного хозяйства согласно приложению № 2.
Хокимияту Самаркандской области обеспечить включение в установленном порядке в фонд земель запаса, а также государственную регистрацию в качестве государственной собственности и выставление на электронный онлайн-аукцион земельного участка, категория земельного фонда которого изменена в соответствии с настоящим пунктом.
Направить средства, поступившие от реализации земельных участков, включенных в запас в соответствии с настоящим пунктом (за вычетом расходов, определенных постановлением Кабинета Министров), в порядке исключения на специальный расчетный счет Фонда развития ветеринарной службы и животноводства.
Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства направить средства, поступившие в Фонд развития ветеринарной службы и животноводства от реализации земельного участка, на строительство и оснащение ветеринарной лаборатории, ветеринарной клиники, диагностического центра, вивария, общежития для молодых ученых и производственного цеха на территории Научно-исследовательского института ветеринарии.
8. Агентству развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан начиная с 2022/2023 учебного года обеспечить ежегодное выделение отдельной квоты за счет стипендий Фонда «Эл-юрт умиди» на подготовку кадров в престижных зарубежных высших образовательных учреждениях на основе образовательных программ бакалавриата, магистратуры, докторантуры по направлениям «ветеринария» и «биотехнологии».
При этом предусматривается условие отработки студентами по окончании образовательной программы в Комитете и организациях его системы в течение не менее трех лет.
Программу комплексного развития Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий, а также профессиональных образовательных учреждений и научно-исследовательских институтов, осуществляющих деятельность в его системе, на 2022–2026 годы согласно приложению № 3;
Целевые показатели повышения международного авторитета Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий согласно приложению № 4;
График прикрепления кафедр специальности Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий к научно-исследовательским учреждениям, отраслевым предприятиям и организациям согласно приложению № 5;
Перечень новых направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры, организуемых в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий, согласно приложению № 6;
Адресный перечень строительства, реконструкции, капитального ремонта и оснащения объектов высших и профессиональных образовательных учреждений и научно-исследовательских институтов, осуществляющих деятельность в системе Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, в 2023–2026 годах согласно приложению № 7.
10. Начиная с 1 мая 2022 года осуществлять финансирование расходов по оплате труда (старших и младших) научных работников Научно-исследовательского института ветеринарии за счет средств Государственного бюджета.
11. Переименовать Ташкентский и Нукусский филиалы Самаркандского института ветеринарной медицины соответственно в Ташкентский и Нукусский филиалы Университета.
Перевести академический лицей Самаркандского института ветеринарной медицины и Самаркандский, УргутскийНукусскийАндижанский медицинские техникумы в состав Университета.
12. Установить, что деятельность Университета финансируется за счет средств Государственного бюджета, внебюджетных средств Университета, благотворительных пожертвований и грантов, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства.
13. Образовать Фонд развития деятельности Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий и определить источниками его финансирования:
отчисления Фонда развития ветеринарной службы и животноводства;
отчисления Фонда развития каракулеводства;
средства, выделяемые на научные исследования, подготовку кадров и реализацию проектов, предусмотренные инвестиционными соглашениями с зарубежными инвесторами;
грантовые средства донорских организаций, привлекаемые на подготовку и переподготовку кадров, сферу ветеринарии и животноводства, а также иные направления;
Порядок формирования и использования средств Фонда утверждается Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства по согласованию с Министерством финансов.
14. Установить, что Университет во взаимодействии с Научно-исследовательским институтом ветеринарии, Научно-исследовательским институтом животноводства и птицеводства, Научно-исследовательским институтом рыбоводства, а также Научно-исследовательским институтом каракулеводства и экологии пустынь:
внедряет кластерную систему подготовки кадров по принципу «наука – образование – производство» с прикреплением магистров к профессорам и научным работникам, а также выполнение докторантами научных работ непосредственно в лабораториях научно-исследовательских институтов;
совместно с научно-исследовательскими институтами проводит фундаментальные, научно-практические и инновационные исследования по решению имеющихся проблем в регионах в сферах ветеринарии, животноводства, биотехнологий и агротехнологий, а также привлекает отечественные и международные грантовые средства.
15. Управляющему совету (Норкобилов Б.):
утвердить Положение о деятельности Управляющего совета;
реорганизовать кафедры Университета в целях ориентации их научной деятельности на решение проблем сферы и отраслей с учетом современных направлений образования;
внедрить критерии оценки эффективности деятельности руководства, кафедр и структурных подразделений Университета, а также систему стимулирования достигших высоких результатов;
б) принять меры по привлечению зарубежных профессоров-преподавателей на конкурсной основе, а также повышению квалификации профессоров-преподавателей Университета в зарубежных высших образовательных и научно-исследовательских учреждениях;
в) принять меры по организации начиная с 2023/2024 учебного года совместных образовательных программ и широкомасштабных фундаментальных, практических и инновационных исследований по направлениям сферы ветеринарии и животноводства в сотрудничестве с престижными высшими образовательными учреждениями зарубежных государств.
16. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства и Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Министерством юстиции в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
17. Возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.