Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 февраль куни Ўзбекистон – АҚШ сиёсий маслаҳатлашувларининг навбатдаги даврасида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган АҚШ Давлат котибининг Жанубий ва Марказий Осиё масалалари бўйича ёрдамчиси вазифасини бажарувчи Элис Уэллсни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган икки томонлама муносабатлар изчил ривожланаётганини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил май ойида Америка Қўшма Штатларига расмий ташрифи стратегик шерикликнинг янги даврини бошлаб берган тарихий воқеа бўлгани қайд этилди.
Турли даражаларда фаол мулоқот олиб борилмоқда, томонлар учун манфаатли йўналишлар бўйича кўп қиррали ҳамкорлик изчил ривожланмоқда.
Шу маънода, долзарб масалалар ва икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболларини муҳокама қилиш учун сиёсий маслаҳатлашувлар механизмидан янада самарали фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
АҚШнинг етакчи компания ва банклари билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий-технологик ҳамкорликни янада кенгайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўтган йили октябрь ойида АҚШ савдо вазири У.Росснинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Тошкент шаҳрида илк бор ташкил этилган Америка бизнеси ҳафталигини ўтказиш амалиётини давом эттириш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Учрашувда Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш, ушбу мамлакатни минтақавий савдо-иқтисодий ҳамкорликка фаол жалб қилиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Элис Уэллс Президентимиз Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп ва Давлат котиби Майкл Помпеонинг саломини етказди.
Америкалик дипломат Ўзбекистон пойтахтида сиёсий маслаҳатлашувларнинг еттинчи давраси муваффақиятли ўтказилганидан мамнунлигини билдирди.
Меҳмон Ўзбекистонда иқтисодиётни модернизация қилиш, фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва давлат бошқарувини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юксак баҳолади.
АҚШнинг мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали шерикликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш борасидаги интилиши қатъий экани таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 февраля принял исполняющего обязанности помощника Государственного секретаря США по делам Южной и Центральной Азии Элис Уэллс, прибывшую в нашу страну для участия в очередном раунде узбекско-американских политических консультаций.
Приветствуя гостью, глава нашего государства дал высокую оценку поступательному развитию двусторонних отношений, характеризующихся взаимным доверием и уважением.
Подчеркнуто, что визит Президента Республики Узбекистан в Соединенные Штаты Америки в мае 2018 года стал историческим событием, ознаменовавшим начало новой эры стратегического партнерства.
Осуществляется активный диалог на разных уровнях, динамично развивается многоплановое сотрудничество по направлениям, представляющим взаимный интерес.
В этом контексте отмечена важность эффективного задействования механизма политических консультаций для рассмотрения актуальных вопросов и перспектив углубления двустороннего взаимодействия.
Уделено важное внимание дальнейшему расширению торгово-экономического и инвестиционно-технологического сотрудничества с ведущими компаниями и банками США.
В этой связи особо подчеркнута необходимость продолжения практики проведения «Недели американского бизнеса», которая впервые была организована в октябре прошлого года в Ташкенте в рамках визита министра торговли США У. Росса в Узбекистан.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по вопросам мирного урегулирования ситуации в Афганистане, активного вовлечения этой страны в региональное торгово-экономическое сотрудничество.
Элис Уэллс искренне поблагодарила Президента Шавката Мирзиёева за теплый прием и передала приветствия от Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа и госсекретаря США Майкла Помпео.
Американский дипломат выразила удовлетворение итогами седьмого раунда политических консультаций, прошедших в столице Узбекистана.
Она высоко оценила осуществляемые в Узбекистане масштабные реформы, направленные на модернизацию экономики, развитие гражданского общества и совершенствование государственного управления.
Была подтверждена твердая приверженность США дальнейшему углублению и расширению многопланового партнерства между двумя странами.