Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили самаралари ҳар бир соҳада намоён бўлмоқда. Фуқаролар мутасадди раҳбарларга турли шаклларда мурожаат қилиб, ўз саволларига жавоб олмоқда.
Халқаро пресс-клубда Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг тўғридан-тўғри мулоқоти бўлиб ўтди.
Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов хориждаги юртдошларимизнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Вазирликда фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлаш бўйича махсус ишчи гуруҳ тузилган. 2016 йилнинг октябрь ойидан бугунги кунгача вазирликка жисмоний ва юридик шахслардан 6,5 мингдан зиёд ариза тушган. Улардан 3 мингга яқини Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси, қарийб 3,5 мингтаси ташқи ишлар вазирининг виртуал қабулхонаси, Ягона интерактив давлат хизматлари портали, вазирликнинг ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифаси ва электрон почта орқали келган.
Мурожаатлар асосан шахсни тасдиқловчи ҳужжат йўқолганда мамлакатимизга қайтиш гувоҳномасини расмийлаштириш, биометрик паспорт олиш, хорижий давлатда Ўзбекистон фуқароларига нисбатан қўзғатилган жиноий ишларнинг холис олиб борилишини таъминлаш ва бошқа масалаларда бўлган. Барча мурожаатлар бўйича амалий ёрдам ёки асосланган тушунтириш берилган.
Халқимизга янада қулайлик яратиш, консуллик-ҳуқуқий хизмат кўрсатишнинг шароит ва тартибларини такомиллаштириш мақсадида аниқ чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Масалан, чет элда ҳужжатлари йўқолган ва мамлакатимизга қайтиш учун гувоҳнома берилишини сўраб мурожаат қилган аризачининг шахсини тасдиқлаш муддати 3 ойдан 7 иш кунига қисқартирилди. Хорижий давлатларда яшовчи ва паспортини биометрик ҳужжатга алмаштиришга улгурмаган фуқаролар учун эски паспортдан йўл ҳужжати сифатида фойдаланиш муддати 2018 йил 1 июлгача узайтирилди.
Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги ваколатхоналарда хизмат кўрсатишнинг интерфаол усуллари қўлланмоқда. Бугунги кунда фуқароларга “Интерактив консуллик хизматлари” портали (http://consul.mfa.uz) орқали 12 турдаги консуллик хизматлари кўрсатилмоқда. Чет элликларнинг Ўзбекистонга кириш визаси олишини расмийлаштириш учун http://evisa.mfa.uz веб-сайти яратилди.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ жорий йилда янги таҳрирдаги Консуллик низомини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш кўзда тутилган. Ушбу ҳужжат чет давлатларда Ўзбекистон фуқаролари ва юридик шахсларининг ҳуқуқлари, қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш механизмларини тўла ва аниқ белгилаб беради.
Россиядаги юртдошларимизнинг манфаатларини янада кенгроқ ҳимоя қилиш мақсадида Санкт-Петербург, Қозон, Ростов-Дон, Екатеринбург, Владивосток шаҳарларида консуллик ваколатхоналарини очиш масаласи ишлаб чиқилмоқда. Мамлакатимизнинг қатор хорижий давлатлардаги элчихоналарида ходимлар сонини кўпайтириш мўлжалланмоқда.
Ташқи ишлар вазири Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан олиб борилаётган давлатимизнинг ташқи сиёсати мазмун-моҳияти, минтақавий ва халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан Ўзбекистоннинг позициясини тушунтириб берди. Ҳеч қандай ҳарбий-сиёсий блокларга қўшилмаслик, ҳарбий хизматчиларимизнинг мамлакатимиз ҳудудидан ташқарида бўлишига йўл қўймаслик, барча мамлакатлар, аввало, қўшни давлатлар билан дўстона ва прагматик сиёсат олиб бориш Ўзбекистон ташқи сиёсий фаолиятининг устувор йўналиши бўлиб қолишини таъкидлади.
Видеоконференция шаклида ўтган мулоқотда мамлакатимизнинг бутун дунёдаги 47 дипломатик ваколатхонаси раҳбарлари ҳам қатнашди. Улар, студияга таклиф этилган вазирлик ва идоралар вакиллари ўзларига тааллуқли саволларга жавоб қайтарди.

В Международном пресс-клубе состоялся прямой диалог министра иностранных дел Республики Узбекистан с гражданами.
Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов рассказал о проводимой работе по защите прав и законных интересов наших сограждан за рубежом.
В министерстве образована специальная рабочая группа по работе с обращениями граждан. С октября 2016 года в министерство поступило свыше 6,5 тысячи заявлений от физических и юридических лиц. Около 3 тысяч из них направлены через Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан, почти 3,5 тысячи – через виртуальную приемную министра иностранных дел, Единый портал интерактивных государственных услуг, официальные страницы министерства в социальных сетях и электронную почту.
Обращения в основном касаются вопросов оформления свидетельства на возвращение в нашу страну при утере документа, удостоверяющего личность, обеспечения объективного расследования уголовных дел, возбужденных в отношении граждан Узбекистана в иностранных государствах, и других. По всем обращениям оказана практическая помощь или даны обоснованные разъяснения.
Осуществляются конкретные меры по созданию еще больших удобств гражданам, совершенствованию условий и процедур оказания консульских и правовых услуг. Так, срок подтверждения личности заявителей, утерявших документы за рубежом и обратившихся за свидетельством на возвращение в страну, сокращен с 3 месяцев до 7 рабочих дней. Срок использования паспортов устаревшего образца в качестве проездного документа гражданами, проживающими за рубежом и не успевшими получить биометрический паспорт, продлен до 1 июля 2018 года.
В Министерстве иностранных дел и представительствах нашей страны за рубежом применяются интерактивные методы обслуживания. В настоящее время через Портал интерактивных консульских услуг (consul.mfa.uz) оказываются 12 видов консульских услуг. Для оформления въездной визы для иностранных граждан открыт веб-сайт evisa.mfa.uz.
В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в текущем году намечено разработать и утвердить Консульский устав в новой редакции. Данный документ конкретно и в полном объеме определит механизмы защиты прав и законных интересов граждан и юридических лиц Узбекистана за рубежом.
С целью более широкой защиты интересов граждан нашей страны в России прорабатывается вопрос об открытии консульских представительств в Санкт-Петербурге, Казани, Ростове-на-Дону, Екатеринбурге и Владивостоке. Намечено расширить число работников посольств нашей страны в ряде иностранных государств.
Министр иностранных дел разъяснил суть и значение осуществляемой под руководством Президента нашей стране Шавката Мирзиёева внешней политики, позицию Узбекистана по актуальным вопросам региональной и международной политики. Министр отметил, что неприсоединение к каким-либо военно-политическим блокам, недопущение пребывания наших военнослужащих за пределами нашей страны, ведение дружественной и прагматичной политики со всеми государствами, особенно с соседними странами, останутся приоритетными направлениями внешнеполитической деятельности Узбекистана.
В диалоге, прошедшем в формате видеоконференции, приняли участие и руководители 47 дипломатических представительств нашей страны за рубежом. Они, а также приглашенные в студию представители министерств и ведомств, ответили на вопросы.