Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 июль куни Сеул шаҳри мэри Пак Вон Сунни қабул қилди.
Сеул шаҳри мэри Президентимизга Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Иннинг ушбу мамлакатга жорий йил давомида давлат ташрифи билан бориш таклифини шахсан топшириш учун Тошкентга келган.
Давлатимиз раҳбари таклифни мамнуният билан қабул қилар экан, бугун Ўзбекистон билан Жанубий Кореяни дўстлик ришталари, ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва стратегик шериклик муносабатлари мустаҳкам боғлаб турганини алоҳида таъкидлади.
Корея Республикаси мамлакатимизда саноат ва инфратузилмани диверсификация ва модернизация қилишга доир устувор дастурларни амалга оширишда анъанавий етакчи инвестицион ва технологик шерик ҳисобланади. Жанубий Кореянинг етакчи компаниялари ва банкларининг 7 миллиард доллардан зиёд инвестициялари жалб этилган ҳолда иқтисодиётимизнинг турли тармоқларида ўнлаб йирик лойиҳалар амалга оширилди ва амалга оширилмоқда.
Ўзаро яқин ҳамкорликнинг бугунги юксак босқичига кўп жиҳатдан олий даражадаги мунтазам мулоқотлар туфайли эришилди.
Учрашувда бугун қабул қилинган «Йўл харитаси»га мувофиқ биродарлашган шаҳарлар – давлатларимиз пойтахтлари Тошкент ва Сеул ўртасида амалий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама этилди.
Замонавий технологияларни кенг қўллаш асосида шаҳарни бошқариш, транспорт тизими ва уй-жой коммунал хўжалигини ривожлантириш бўйича самарали тизимни ташкил этиш соҳасида Жанубий Кореянинг илғор тажрибасидан фойдаланиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Шаҳарсозлик, архитектура ва ландшафт дизайни соҳаларида ўзаро фаол ҳамкорлик қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Мамлакатларимиз пойтахтлари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг истиқболли лойиҳа ва дастурларини тайёрлаш ва амалга ошириш мақсадида мунтазам ташрифлар алмашиш тўғрисида келишувга эришилди.

Президент Узбекистана принял мэра СеулаПрезидент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 июля принял мэра города Сеула Пак Вон Суна.
Мэр города Сеула специально прибыл в город Ташкент для того, чтобы лично вручить Президенту нашей страны приглашение Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина посетить эту страну с государственным визитом до конца текущего года.
Глава нашего государства, с признательностью приняв приглашение, особо отметил, что сегодня Узбекистан и Южную Корею прочно связывают отношения дружбы, взаимовыгодного сотрудничества и стратегического партнерства.
Республика Корея традиционно является ведущим инвестиционным и технологическим партнером при реализации приоритетных программ по диверсификации и модернизации промышленности и инфраструктуры в нашей стране. Реализованы и осуществляются десятки крупных проектов в различных отраслях экономики с привлечением инвестиций ведущих южнокорейских компаний и банков на сумму свыше 7 миллиардов долларов.
rasmiy_6629.jpg
Расширяются двусторонние отношения в научно-технической и культурно-гуманитарной сферах, в областях медицины и образования.
Безусловно, достижению современного высокого уровня взаимодействия и тесного сотрудничества во многом способствовали интенсивные контакты на высшем уровне.
На встрече были также обсуждены вопросы развития практического сотрудничества между городами-побратимами, столицами наших государств – Ташкентом и Сеулом, в соответствии с принятой сегодня «Дорожной картой».
Особое внимание было уделено привлечению передового южнокорейского опыта в сфере организации эффективной системы управления городом, развития современной транспортной системы и жилищно-коммунального хозяйства на основе широкого применения современных технологий. Отмечена важность активного взаимодействия в области градостроительства, архитектуры и ландшафтного дизайна.
Достигнута договоренность о регулярных взаимных визитах в целях подготовки и продвижения перспективных проектов и программ взаимовыгодного сотрудничества между столицами двух стран.