Президент Шавкат Мирзиёев 8 ноябрь куни давлат объектларини хусусийлаштириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Иқтисодиётда давлат иштироки камайтирилиб, хусусий тадбиркорлик ривожига кенг ўрин берилмоқда. 2021-2022 йилларда давлат улуши бўлган корхоналар сонини камида 3 баробар қисқартириш режалаштирилган. Жорий йилда 4 триллион 500 миллиард сўмлик 619 та давлат активи сотилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига киришиш маросимида Шавкат Мирзиёев давлат корхоналарини трансформация қилиш ва хусусийлаштириш жараёнларини тезлаштириш иқтисодиётни ислоҳ этишнинг устувор вазифаларидан бири бўлишини айтган эди.
Йиғилишда шу борада амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари хусусийлаштиришнинг янги усулларини жорий этиш ва унинг барча босқичларида очиқ-ошкораликни таъминлаш энг асосий масала эканини таъкидлади.
Хусусийлаштирилаётган корхоналарнинг молиявий барқарорлиги ва инвестицион жозибадорлигини ошириш муҳимлиги қайд этилди. Шу мақсадда, нуфузли хорижий консультантларни жалб қилган ҳолда, йирик тармоқ корхоналарини хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, стратегик корхоналар бошқарувига халқаро малакага эга менежерларни жалб қилиш зарурлиги айтилди. Қиймати 10 миллион доллардан юқори бўлган активларни сотиш жараёнида таклифларни қабул қилиш ва уларни баҳолаш мустақил хорижий консультант томонидан амалга оширилиши белгиланди.
Соҳада келгуси йилга мўлжалланган вазифалар ҳам кўп. Жумладан, 32 та йирик давлат активини сотиш, “Ўзсаноатқурилишбанк”ни хусусийлаштириш, давлат корхоналарининг 368 та носоҳавий ва самарасиз активларини савдога чиқариш режалаштирилган. Ҳудудларда 770 та актив сотишга тайёрланган. Булар орқали бюджетга қарийб 10 триллион сўм тушум таъминланиши кўзда тутилган. Мутасаддиларга шу борадаги ишларни жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президентимиз давлат корхоналарига стратегик инвесторларни жалб қилиш, фақат мавжуд қувватларни ишлатиш билан чекланмасдан, корхоналар фаолиятини кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.
Мисол учун, “Навоийазот” акциядорлик жамияти негизида учта алоҳида корхона ташкил этган ҳолда, “кимё саноати кластери” фаолияти йўлга қўйилмоқда. Бу кластер инфратузилмасини бошқариш учун тажрибали хусусий оператор жалб қилинади.
Давлатимиз раҳбари инвесторлар сармоя киритиш билан бирга янги лойиҳалар таклиф қилиши, замонавий билим ва технологияларни олиб келиши муҳимлигини таъкидлади.
Мутасаддиларга, шуларни инобатга олган ҳолда, 2022 йил учун хусусийлаштириш дастурини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 8 ноября провел совещание по вопросам приватизации государственных объектов.
Присутствие государства в экономике постепенно сокращается, динамично растет доля частного сектора. В 2021-2022 годах планируется сократить количество предприятий с государственной долей не менее чем в 3 раза. С начала текущего года было реализовано 619 государственных активов на 4,5 триллиона сумов.
В своей инаугурационной речи Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев заявил, что ускорение процессов трансформации и приватизации государственных предприятий будут одним из приоритетов экономических реформ.
На сегодняшнем совещании обсуждены необходимые меры в этом направлении.
Глава государства подчеркнул, что главным вопросом является внедрение новых методов приватизации и обеспечение прозрачности на всех ее этапах.
Отмечена важность повышения финансовой устойчивости и инвестиционной привлекательности приватизируемых предприятий. С этой целью поставлена ​​задача разработать стратегию приватизации крупных отраслевых предприятий с привлечением авторитетных зарубежных консультантов. Подчеркнута необходимость привлечения к управлению стратегическими предприятиями менеджеров международного уровня.
Определено, что в процессе реализации активов стоимостью более 10 миллионов долларов прием и оценка предложений будут осуществляться независимым зарубежным консультантом.
Определены задачи на следующий год. Так, планируется продать 32 крупных государственных актива, провести приватизацию «Узпромстройбанка», а также выставить на продажу 368 непрофильных и неэффективных активов госпредприятий. К продаже подготовлены 770 активов в регионах. Ожидается, что за счет этого в бюджет поступит около 10 триллионов сумов. Ответственным лицам дано указание ускорить работу в этом направлении.
Президент подчеркнул необходимость привлечения стратегических инвесторов в госпредприятия, не ограничиваться лишь использованием имеющихся мощностей, но и расширять деятельность предприятий.
К примеру, на базе «Навоиазот» создается кластер химической промышленности с организацией трех отдельных предприятий. Для управления инфраструктурой кластера будет привлечен опытный частный оператор.
Глава государства отметил важность того, чтобы инвесторы наряду с вложением капитала предлагали новые проекты, внедряли современные знания и технологии.
Ответственным лицам поручено разработать программу приватизации на 2022 год с учетом поставленных задач.