Ўзбекистон Президенти "Лукойл" компанияси раҳбарини қабул қилдиЎзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июнь куни мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Россиянинг «Лукойл» компанияси президенти Вагит Алекперовни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, Россиянинг нефть-газ соҳасидаги ушбу компанияси билан самарали ҳамкорлик изчил ривожланаётганини мамнуният билан таъкидлади.
Жаҳоннинг етакчи нефть-газ корпорацияларидан бири бўлган «Лукойл» мамлакатимизда истиқболли конларни қидириш ва ўзлаштириш, углеводород хомашёсини чуқур қайта ишлаш, тайёр маҳсулотни ички ва ташқи бозорларга сотиш каби қатор йирик инвестиция лойиҳаларини муваффақиятли амалга оширмоқда.
Айни пайтда Устюрт блокини геологик ўрганиш ва Жануби-ғарбий Ҳисор нефть-газконденсат конини ўзлаштириш ишлари ҳамкорликда олиб борилмоқда.
rasmiy_6139.jpg
Қандим конлар гуруҳини тартибга келтириш ва газни қайта ишлайдиган замонавий мажмуани барпо этиш ишлари бажарилмоқда. Мазкур завод яқин истиқболда йилига 8 миллиард куб метрдан зиёд табиий газни қайта ишлаб, харидоргир газ маҳсулотлари ишлаб чиқаради.
Бундан ташқари «Ҳавзак» ва «Шоди» конлари ўзлаштирилмоқда, Қўнғирот участкасида геология-қидирув ишлари давом эттирилмоқда.
Бугунги кунда «Лукойл» компанияси томонидан мамлакатимиз нефть-газ соҳасидаги қўшма лойиҳаларга жалб этилган инвестициялар ҳажми 6,3 миллиард долларни ташкил этади.
Учрашувда узоқ муддатли ҳамкорликнинг амалдаги лойиҳаларини амалга ошириш ва истиқболли лойиҳаларни тайёрлаш масалалари атрофлича муҳокама қилинди. Қазиб олинадиган табиий газни чуқур қайта ишлашга доир янги лойиҳалар, шунингдек, соҳа учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш бўйича ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.
Вагит Алекперов Президентимиз Шавкат Мирзиёевга қабул ва Ўзбекистонда «Лукойл» компанияси лойиҳалари қўллаб-қувватланаётгани учун самимий миннатдорлик изҳор этди, нефть-газ соҳасида кенг кўламли ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.

Президент Узбекистана принял главу компании «Лукойл»Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 июня принял президента российской компании «Лукойл» Вагита Алекперова, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с удовлетворением отметил динамично развивающееся плодотворное сотрудничество с российской компанией в нефтегазовой сфере.
«Лукойл», являющаяся одной из ведущих нефтегазовых корпораций в мире, успешно реализует целый ряд крупных инвестиционных проектов в нашей стране – от разведки и освоения перспективных месторождений до глубокой переработки углеводородного сырья и реализации готовой продукции на внутреннем и внешнем рынках.
В настоящее время совместно осуществляются геологическое изучение Устюртского блока и разработка нефтегазоконденсатных месторождений Юго-Западного Гиссара.
rasmiy_6139.jpg
Ведутся работы по обустройству месторождений Кандымской группы со строительством современного газоперерабатывающего комплекса, который уже в ближайшей перспективе позволит ежегодно перерабатывать свыше 8 миллиардов кубометров природного газа и получать востребованный товарный газ.
Кроме того, осваиваются месторождения «Хаузак» и «Шады», продолжается геологоразведка на Кунградском участке.
На сегодняшний день объемы привлеченных инвестиций компании «Лукойл» в совместные проекты в нефтегазовом секторе нашей страны составляют 6,3 миллиарда долларов.
В ходе встречи были предметно рассмотрены вопросы реализации текущих и подготовки перспективных проектов долгосрочного партнерства. Особое внимание уделено новым проектам, направленным на глубокую переработку добываемого природного газа, а также взаимодействию в сфере подготовки высококвалифицированных кадров для отрасли.
Вагит Алекперов выразил искреннюю признательность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и оказываемую поддержку проектов «Лукойл» в Узбекистане, а также выразил готовность к дальнейшему развитию полномасштабного двустороннего сотрудничества в нефтегазовой сфере.