Қораўзакда цемент заводи ишга туширилди Қорақалпоғистон Республикаси Қораўзак туманида маҳаллий хомашёдан цемент ишлаб чиқарувчи “Karakalpak sement” корхонаси иш бошлади.
Корхонанинг очилиш маросимида Президентимиз раҳнамолигида амалга оширилаётган изчил иқтисодий ислоҳотлар жараёнида қулай инвестиция муҳити яратиш, хорижий сармоядорларни кенг жалб этишга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Жойларда йирик ишлаб чиқариш қувватлари ишга туширилаётгани аҳоли бандлигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Умумий инвестиция қиймати 40 миллион доллар бўлган ушбу лойиҳанинг биринчи босқичида 17 миллион доллар миқдоридаги инвестиция ўзлаштирилди. 200 дан зиёд аҳолининг доимий бандлиги таъминланди.
– Корхонамизнинг умумий қуввати йилига 1,2 миллион тонна цемент ишлаб чиқаришга мўлжалланган, – дейди корхона директори Анвар Шукуров. – Корхона уч босқичда бунёд этилади. Биринчи босқич ниҳоясига етказилди, иккинчи босқич жорий йилнинг охирига қадар амалга оширилади. Ишлаб чиқариш қуввати 2 баробар ортади. Охирги босқич 2018 йилда якунланиб, қўшимча 700 минг тонна маҳсулот ишлаб чиқариш имкони яратилади. Дастлабки икки босқичда маҳсулот янги технология – вертикал печдан фойдаланилган ҳолда ишлаб чиқарилади. Учинчи босқичда янада унумдор бўлган айланма печли линия бунёд этилади. Маҳсулотни экспорт қилиш ҳам режалаштирилган.

В Караузякском районе введен в строй цементный завод В Караузякском районе Республики Каракалпакстан начало свою работу предприятие “Karakalpak sement”, специализирующееся на производстве цемента из местного сырья.
На церемонии открытия предприятия отмечалось, что в процессе осуществляемых под руководством Президента нашей страны последовательных экономических реформ особое внимание уделяется созданию благоприятного инвестиционного климата, широкому привлечению иностранных инвесторов. Вводимые в строй на местах крупные производственные мощности способствуют обеспечению занятости населения.
На первом этапе данного проекта общей стоимостью 40 миллионов долларов освоены инвестиции в размере 17 миллионов долларов. Обеспечена занятость более 200 человек.
– Общая мощность нашего предприятия составляет 1,2 миллиона тонн цемента в год, — говорит директор предприятия Анвар Шукуров. – Проект будет реализован в три этапа. Первый этап завершен, второй будет осуществлен до конца текущего года. Мощность производства увеличится в два раза. Заключительный этап завершится в 2018 году и позволит производить дополнительно 700 тысяч тонн продукции. На первых двух этапах продукция будет производиться с применением новой технологии — вертикальной печи. Третий этап предусматривает внедрение еще более производительной линии с вращающейся печью. Планируем также экспортировать продукцию.