Рамазон ойи маънавий-руҳий ҳаётимизда, жамиятимиздаги ўзаро аҳиллик ва меҳр-оқибат муҳитини мустаҳкамлашда муҳим аҳамиятга эга. Халқимиз азал-азалдан ушбу муборак кунларда ўзгаларга алоҳида меҳр-мурувват кўрсатган, беморлар ҳолидан хабар олган, кўмакка муҳтож инсонларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаган. Бу анъана мамлакатимизда олиб борилаётган кучли ижтимоий ҳимоя сиёсатига ҳам уйғундир.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 20 июндаги “Рамазон ҳайитини нишонлаш тўғрисида”ги қарорига биноан ушбу айём эзгулик, хайру саховат руҳида ўтмоқда. Кексалар, беморлар ҳолидан хабар олинмоқда.
Ана шу анъанага мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 июнь куни Тошкент шаҳар руҳий касалликлар клиник шифохонасини бориб кўрди.
Тошкент шаҳар руҳий касалликлар клиник шифохонаси 1896 йилда қурилган. Шифохонада касалликлар тури, даволаш усуллари, беморлар ҳолатига ихтисослашган 18 бўлим ташкил этилган. Клиник-биокимё лабораторияси, рентген, УТТ, энцефалография, экспертиза хоналари зарур восита ва малакали мутахассислар билан таъминланган. Шифохона Тошкент тиббиёт академияси, Тошкент педиатрия тиббиёт институти, Тошкент врачлар малакасини ошириш институтининг руҳий касалликлар кафедралари учун клиник база ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2013 йил 25 июлдаги руҳий-тиббий хизмат фаолиятини такомиллаштиришга оид қарорига мувофиқ, шифохонада қурилиш-реконструкция ишлари амалга оширилмоқда. 2015-2016 йилларда 4 янги бино фойдаланишга топширилди. Икки қаватли яна бир корпус қурилмоқда.
Президентимиз шифохона эски биноларини янгилаш борасидаги лойиҳалар билан танишди. Беморларга яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Беморларга муносиб шароитлар яратиш керак, деди давлатимиз раҳбари. Шифохонанинг ташқи ва ички кўринишини тартибга келтириш, бу ерда ишлаётган тиббиёт ходимларининг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш, хусусан, уларни уй-жой билан таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Мирзо Улуғбек туманидаги “Мурувват” уйида ҳам бўлиб, беморлар учун яратилган шароит билан танишди.
Интернат уйи 1979 йилда қурилган.
Бугунги кунда бино ва унинг конструктив элементларининг техник ҳолати таъмирталаб. Давлатимиз раҳбарига мазкур интернат ҳудудини кенгайтириш ва қўшимча бинолар қуриш лойиҳаси ҳақида маълумот берилди.
Интернатда руҳий касал ногирон эркаклар даволанади.
Улуғ айём кунлари бундай савоб ишларни қилиш, беморлар ҳолидан хабар олиш ҳар биримизнинг эътиборимизда бўлмоғи зарур, деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз мазкур шифохона ҳудуди ёнида қўшимча қурилиш ишлари олиб бориш, касалликларнинг турига қараб алоҳида бинолар қуриш ва жойлаштириш бўйича кўрсатмалар берди.

Месяц Рамазан имеет важное значение для духовной жизни нашего народа, укрепления атмосферы согласия и взаимопонимания в обществе. Издревле наш народ в этот священный месяц оказывает особую заботу о больных, всестороннюю поддержку нуждающимся. Эта добрая традиция созвучна политике сильной социальной защиты, осуществляемой в нашей стране.
В соответствии с постановлением главы нашего государства «О праздновании Рамазан хайита» от 20 июня текущего года этот праздник проходит в духе добра, люди почтенного возраста, больные окружены вниманием и заботой.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 июня посетил Ташкентскую городскую клиническую психиатрическую больницу.
Ташкентская городская клиническая психиатрическая больница построена в 1896 году. В больнице действуют 18 различных отделений. Клинико-биохимическая лаборатория, кабинеты рентгенографии, УЗИ, энцефалографии и другие оснащены необходимым оборудованием и обеспечены квалифицированными специалистами. Больница является клинической базой для кафедр психиатрии Ташкентской медицинской академии, Ташкентского педиатрического медицинского института, Ташкентского института усовершенствования врачей.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан о мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности психиатрической службы от 25 июля 2013 года в больнице ведутся работы по строительству и реконструкции. В 2015-2016 годах сданы в эксплуатацию 4 новых здания. Сейчас строится еще один двухэтажный корпус.
Президент нашей страны ознакомился с проектами по обновлению зданий больницы, осмотрел условия, созданные для больных.
Надо создать все необходимые условия для больных, сказал глава нашего государства. Даны поручения по ремонту больницы, повышению уровня социальной защиты медицинских работников, в частности обеспечению их жильем.
Шавкат Мирзиёев посетил также дом «Мурувват» в Мирзо-Улугбекском районе, ознакомился с условиями.
Интернат построен в 1979 году. В настоящее время его здание нуждается в ремонте.
Президенту нашей страны было рассказано о проекте по расширению территории и строительству дополнительных корпусов интерната. В этом интернате проходят лечение мужчины-инвалиды с психическими заболеваниями.
Каждый из нас должен уделять особое внимание заботе о больных в эти дни священного праздника Рамазан-хайит, сказал глава нашего государства.
Президент нашей страны дал указания по строительству на территории рядом с интернатом новых корпусов, исходя из специфики лечения каждого заболевания.