Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийларига
Покистон ва Ўзбекистонни маданият, дин ва анъаналар муштараклигига асосланган яқин муносабатлар боғлаб турибди. Бизнинг тарихий ва тамаддуний алоқаларимиз миллий ўзлигимизнинг ажралмас қисмидир. Халқимиз Самарқанд ва Бухоро шаҳарларига чуқур эҳтиром билан қарайди.
Мамлакатларимиз тараққиёти ва равнақи учун биз икки томонлама савдо муносабатларини кенгайтиришимиз ва иқтисодий шерикликни мустаҳкамлашимиз лозимлигига қатъий ишонаман. Минтақамиз улкан инсоний ва табиий ресурсларга эга. Барча соҳаларда минтақавий ўзаро боғлиқликни кучайтириш мақсадида иқтисодиётларимизнинг бир-бирини ўзаро тўлдириб туришидан самарали фойдаланишимиз лозим.
Ўзбекистон Республикаси ҳукумат делегациясининг 2020 йил сентябрь ойида Покистонга ташрифи чоғида Савдо-иқтисодий масалалар бўйича қўшма ишчи гуруҳ тузиш ва яқин орада унинг биринчи йиғилишини Тошкент шаҳрида ўтказиш тўғрисида келишувга эришилган эди.
Менинг савдо ва инвестициялар бўйича маслаҳатчимнинг Ўзбекистонга ташрифи давомида икки томонлама савдо масалалари билан бир қаторда темир йўл коридорларини ривожлантириш, банк соҳасида, иқтисодий ва инвестициявий йўналишлардаги ҳамкорликнинг истиқболлари кўриб чиқилишини мамнуният билан қайд этмоқчиман.
Ушбу ташриф умумий мақсадларга сари янада олға қадам ташлашимиз учун янги имкониятларни очади.
Мен икки томонлама муносабатларнинг бутун салоҳиятини ишга солишнинг қатъий тарафдориман.
Сизга Аллоҳ таолодан сиҳат-саломатлик ва бахт-саодат, Ўзбекистон халқига эса бардавом тараққиёт ва равнақ ато қилишини сўраб қоламан.

Его Превосходительству Президенту Республики Узбекистан господину Шавкату Мирзиёеву
Пакистан и Узбекистан связывают близкие отношения, основанные на общности культуры, религии и традиций. Наши исторические и цивилизационные взаимосвязи являются неотъемлемой частью нашего национального самосознания. К городам Самарканд и Бухара наш народ относится с большим почтением.
Твердо убежден в том, что для прогресса и процветания наших стран мы должны расширять двусторонние торговые отношения и укреплять экономическое партнерство. Наш регион обладает огромными человеческими и природными ресурсами. Нам надо извлечь выгоду из взаимодополняемости экономик в целях усиления региональной взаимосвязанности во всех сферах.
В ходе визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Пакистан в сентябре 2020 года достигнута договоренность о создании Совместной рабочей группы по торгово-экономическим вопросам и проведении в ближайшее время ее первого заседания в Ташкенте.
Хочу с удовлетворением отметить, что в ходе визита моего советника по торговле и инвестициям в Узбекистан, помимо вопросов взаимной торговли, будут рассмотрены перспективы развития железнодорожных коридоров, взаимодействия в банковском секторе, экономической и инвестиционной сферах сотрудничества.
Этот визит открывает новые возможности для дальнейшего продвижения к нашим общим целям.
Я глубоко привержен задействованию всего потенциала двусторонних отношений.
Прошу Всевышнего о Вашем здоровье и счастье, а также о постоянном прогрессе и процветании народа Узбекистана.