Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2006 йил 25 июлдаги  “Ўзбекистон Республикасининг фан ва техника, адабиёт, санъат ва меъморчилик соҳасидаги давлат мукофотларини таъсис этиш тўғрисида” ги фармонига асосан ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 27 ноябрдаги  “Фан ва технологиялар бўйича республика кенгаши фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Фан ва техника соҳасида Давлат мукофотига қуйидаги ишлар бўйича ҳужжатлар қабул қилинади:
– республика фанини ривожлантиришга улкан ҳисса бўлиб қўшилган ва халқаро миқёсда эътироф этилган фундаментал тадқиқотлар, жамиятнинг ижтимоий-иқтисодий, илмий-техник ва маънавий-маърифий ривожланишига кучли таъсир қилган кашфиёт, ихтиро ва илмий ишланмалар, жаҳон миқёсидаги энг илғор стандартларга мос бўлган ва амалиётга катта самара билан жорий этилган янги техника ва технологиялар (биринчи даражали мукофот учун);
– республика фанининг муайян тармоқларини ривожлантиришга салмоқли ҳисса бўлиб қўшилган ва хорижий мамлакатларда эътироф этилган фундаментал тадқиқотлар, жамиятнинг ижтимоий-иқтисодий, илмий-техник ва маънавий-маърифий ривожланишига сезиларли  таъсир кўрсатган ихтиролар, илмий ишланмалар, таълим муассасалари учун дарсликлар, илғор стандартларга мос бўлган ва ишлаб чиқаришга самарали жорий қилинган янги  технологиялар (иккинчи даражали мукофот учун).
Танловда иштирок этиш шартлари:
Давлат мукофоти шахсий характерга эга ва қоидага кўра битта шахсга берилади.
Давлат мукофотига тавсия этилган ишда бир неча шахснинг ҳиссаси ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлган тақдирдагина Давлат мукофоти муаллифлар жамоасига берилиши мумкин. Муаллифлар жамоаси беш кишидан ошмаслиги керак.
Бир неча шахслар томонидан бажарилган ишларни мукофотга тақдим этишда даъвогарлар жамоасига  фақат ишни бажаришда бевосита ижодий иштироки энг юксак даражада ва ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлган асосий муаллифларгина киритилади. Муаллифлар жамоаси таркибига маслаҳатчилик, маъмурий ва ташкилий ишларни бажарган   шахсларни киритишга йўл қўйилмайди.
Муаллифлар жамоаси таркибига вафот этган, лекин ишни бажарилишида қўшган ҳиссаси аҳамиятга эга бўлган шахслар ҳам киритилиши мумкин.
Давлат мукофотига ҳукуматнинг бошқа мукофоти билан илгари тақдирланган муаллифлар ҳам истисно тариқасида тавсия этилиши мумкин.
Давлат мукофотига кўрсатилаётган илмий тадқиқотлар матбуотда эълон қилинган, техника ва технологиялар бўйича бажарилган  ишлар ишлаб чиқаришга жорий этилган  бўлиши керак.
Танловга қуйидаги ишлар қўйилмайди:
улар бўйича фан ва техника соҳасида олдин Давлат мукофоти берилган ишлар;
аввал кўриб чиқилган, бироқ Давлат мукофотига тавсия этилмаган ишлар.
Танловда иштирок этиш учун ҳужжатлар ташкилотлар томонидан бериладиган Давлат мукофотига номзодлар бўйича тавсияномага асосан қабул қилинади.
Тавсиянома тегишли ташкилотнинг расмий бланкасида ташкилот раҳбари томонидан имзоланган ҳолда тақдим этилади. Раҳбарнинг ўзи мукофотга даъвогарлар таркибига кирган ҳолатдагина хатни раҳбарнинг ўринбосари имзолайди.
Тавсияномада қуйидагилар кўрсатилиши зарур:
– муаллиф (муаллифлар жамоаси учун – ҳар бир муаллиф)нинг фамилияси, исми ва отасининг исми (паспорт бўйича), туғилган йили ва жойи, яшаш манзили, ишлаш жойи ёки фаолият тури, илмий даражаси ва унвони (муаллифларнинг фамилиялари алифбо тартибида кўрсатилади);
–  ишнинг номи;
– ишнинг тақдим этилишини асословчи натижалар, техник-иқтисодий кўрсаткичлар ва маънавий-маърифий аҳамияти, амалга оширилиш кўлами;
– унинг тугалланган, нашр қилинган ва ишлаб чиқаришга жорий этилган вақти.
Тавсияномага қуйидаги ҳужжатлар илова қилинади:
ишни тақдим этиш ҳақида, унинг номи, мукофотга даъвогарларнинг  фамилияси, исми ва отасининг исми кўрсатилган ҳолда муассаса илмий ёки илмий-техника кенгаши мажлисининг, вазирлик ҳайъатининг ва бошқа тегишли мажлислар баённомасидан кўчирма;
талабгор ҳақидаги маълумотнома (ёки ҳар бир талабгорга – агар тавсиянома муаллифлар гуруҳининг ишларига берилаётган бўлса);
талабгорга тавсифнома (ёки ҳар бир талабгорга – агар тавсиянома муаллифлар гуруҳининг ишларига берилаётган бўлса);
фуқаролик паспорти нусхаси (ёки ҳар бир талабгорга – агар тавсиянома муаллифлар гуруҳининг ишларига берилаётган бўлса);
асосий иш жойи бўйича кадрлар бўлими томонидан тасдиқланган талабгорнинг меҳнат дафтарчаси нусхаси (ёки ҳар бир талабгорга –агар тавсиянома муаллифлар гуруҳининг ишларига берилаётган бўлса);
олий маълумот, илмий даража ва унвон тўғрисидаги дипломлар нусхалари (ёки ҳар бир талабгорга – агар тавсиянома муаллифлар гуруҳининг ишларига берилаётган бўлса);
асосий иш жойи бўйича тасдиқланган илмий ишлар рўйхати (ёки ҳар бир талабгорга – агар тавсиянома муаллифлар гуруҳининг ишларига берилаётган бўлса);
олдин ижодий ишлар эътирофи сифатида берилган мукофот(лар) гувоҳномаси (гувоҳномалари)нинг нусхаси;
Давлат мукофотлари тўғрисидаги низомга мувофиқ республикада фан ва техникани ривожлантиришга қўшган хиссаси тўғрисидаги асоснома (ҳажми 10 саҳифадан ошмаслиги, муаллиф ёки муаллифлар томонидан имзоланиши керак) ҳамда бир саҳифалик аннотация (электрон варианти билан);
– илмий ишлар, монографиялар, дарсликларнинг нашрлари, машина ва механизмлар, янги материаллар, конструкциялар тавсифлари, ишлаб чиқаришга жорий этилган ишларнинг далолатномалари, ихтироларнинг  баёнлари, қўшимча чизма, схема, харита, фотоальбом ва макетлар, ҳажмли-фазовий ва бошқа шаклларда чоп этилган нусхалари (таълим муассасалари учун дарсликлар бўйича тегишли вазирлик ва идораларнинг хулосалари илова қилинади);
муаллифлар жамоаси томонидан бажарилган ишлар учун ҳар бир муаллифнинг ишга қўшган ижодий ҳиссаси аниқ кўрсатилган, ҳар бир муаллиф томонидан имзоланган ва тасдиқланган далолатнома;
ҳар бир муаллиф учун 4х6 см. ўлчамли рангли фотосурат ёпиштирилган ходимларни ҳисобга олиш варақаси ҳамда  маълумотнома-объективка ва тасифнома (электрон варианти билан);
Танловда иштирок этиш учун тақдим этиладиган ҳужжатлар уч нусхада тақдим этилади.
Тақдим этиладиган ҳужжатлар нусхаларининг ҳар бир йиғмаси алоҳида жилдга солинади. Чоп этилган илмий мақолалар, монографиялар бир нусхадан ҳам жилдга солинади. Жилд устига ишни тақдим этувчи муассаса номи, ишнинг номи ва муаллиф(лар) фамилияси, исми ва отасининг исми тўлиқ ёзилади.
Танловда иштирок этиш ҳужжатлар Фанлар академияси томонидан қуйидаги манзил бўйича 2021 йилнинг 25 январигача қабул қилинади:
Яҳё Ғуломов кўчаси, 70-уй, 317-хона.
Танловда иштирок этиш билан боғлиқ масалалар бўйича қўшимча ахборот олиш учун қуйидаги телефон рақамига мурожаатлар қабул қилинади – Тел.: 71 – 233-59-46.
Ўзбекистон   Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Фан ва технологиялар бўйича республика кенгаши

Согласно Указу Президента Республики Узбекистан «Об учреждении государственных премий Республики Узбекистан в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры» от 25 июля 2006 года, а также в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об организации деятельности Республиканского совета по науке и технологиям» от 27 ноября 2019 года объявляется конкурс на соискание Государственной премии Республики Узбекистан 2021 года в области науки и техники.
На конкурс принимаются документы по следующим работам:
— фундаментальные исследования, внесшие выдающийся вклад в развитие науки, получившие международное признание, открытия, изобретения и научные разработки, оказавшие наибольшее влияние на общественно-экономическое, научно-техническое и духовно-просветительское развитие общества, техники и технологий, отвечающие самым передовым мировым стандартам и имеющие большую практическую результативность (премия первой степени);
— фундаментальные исследования, внесшие весомый вклад в развитие определенных отраслей науки, имеющие высокое признание за рубежом, изобретения и научные разработки, оказывающие ощутимое влияние на общественно-экономическое, научно-техническое и духовно-просветительское развитие общества, учебники для образовательных учреждений, современные технологии, отвечающие передовым стандартам и результаты которых внедрены в производство (премия второй степени).
Условия участия в конкурсе:
Государственная премия присуждается конкретному лицу и, согласно правилам, выдается одному лицу. Только в случаях, когда в работе, выдвинутой на соискание Государственной премии, участвовала группа лиц, Государственная премия присуждается коллективу авторов. Их число не должно превышать пяти человек.
В группу авторов, выдвигаемых на Государственную премию, включаются лица, принимавшие непосредственное участие и внесшие наибольший творческий вклад в выполнение работы. Не допускается включение в авторский коллектив лиц, выдвигаемых по признаку консультативной, административной и организационной деятельности.
В состав коллектива соискателей могут быть включены посмертно лица, внесшие существенный вклад в выполнение работы.
На соискание Государственной премии могут быть также выдвинуты кандидаты, удостоенные ранее других правительственных наград.
Научные труды, выдвигаемые на соискание Государственной премии, должны быть опубликованы в печати, а новые техника и технологии — внедрены в производство.
Для участия в конкурсе не допускаются:
работы, ранее удостоенные Государственной премии в области науки и техники;
работы, ранее рассмотренные, но не рекомендованные для присуждения Государственной премии.
Заявки на участие в конкурсе принимаются на основании рекомендаций соискателей Государственной премии, выданных организациями.
Рекомендательное письмо должно быть подписано руководителем организации на официальном бланке. В случае, если руководитель входит в состав коллектива соискателей, письмо подписывает его заместитель.
В рекомендации следует указать:
— фамилия, имя, отчество автора (авторов) согласно паспортным данным, место и дата рождения, место жительства, место работы или род деятельности, ученая степень и звание (фамилии авторов работы указываются в алфавитном порядке);
— название работы;
— основные результаты, обосновывающие выдвижение работы, технико-экономические показатели, духовно-просветительская значимость, признание широкой общественности;
— время окончания работы, публикации в печати, внедрения в производство.
К рекомендательному письму прилагаются следующие документы:
— выписка из протокола заседания научного или научно-технического совета, коллегии министерства, другого соответствующего заседания о выдвижении работы с указанием ее названия, фамилии, имени, отчества автора(ов);
— листок учета с вклеенной цветной фотографией размером 4х6 см на каждого автора, а также справка-объективка и характеристика (с электронным вариантом);
— копия паспорта автора(ов);
— копия трудовой книжки автора(ов), заверенная отделом кадров по основному месту работы;
— копии дипломов о высшем образовании, ученой степени и звании автора(ов);
— список научных работ, заверенный по основному месту работы автора(ов);
— копия(и) удостоверения(й) и диплома(ов) премии(й), ранее присужденной(ых) как признание творческих работ автора(ов);
— обоснование о вкладе в развитие науки и техники в стране в соответствии с Положением о Государственных премиях (не более 10 страниц, подписанное автором или авторами) и с аннотацией на одну страницу (электронная версия);
— изданные научные работы, монографии, учебники, характеристики на машины и механизмы, новые материалы, конструкции, акты внедрения работ в производство, изобретения, дополнительные чертежи, схемы, карты, фотоальбомы, макеты, выполненные в объемно-пространственном и других стилях (заключения профильных министерств и ведомств по учебникам для учебных заведений);
— заверенная и подписанная справка, содержащая точные сведения о вкладе каждого автора, если работа выполнена авторским коллективом.
Выдвигаемая работа представляется в трех экземплярах с соответствующими документами.
Каждый экземпляр научного труда должен быть вложен в папку вместе с вышеперечисленными документами, на которой следует указать название организации, представляющей работу, название работы, фамилию, имя, отчество автора(ов).
Заявки на участие в конкурсе принимаются Академией наук до 25 января 2021 года по адресу:
100047, город Ташкент,
улица Я. Гулямова, 70, комната 317.
Для получения дополнительной информации по вопросам, связанным с участием в конкурсе, обращаться по телефону: 71 — 233-59-46.