Ўзбекистон Республикасига расмий ташриф давомида менга ва Қирғизистон делегациясига кўрсатилган эҳтиром ва меҳмондўстлик учун чуқур миннатдорлик билдиришга ижозат бергайсиз.
Менинг ташрифим жорий йилда мамлакатларимиз ўртасида янада мустаҳкамланган олий даражадаги ишончли мулоқотнинг мантиқий давоми бўлди.
Ўзаро англашув ва ишонч муҳитида ўтган музокаралардан ғоят мамнунман.
Қирғизистон билан Ўзбекистоннинг халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстлик алоқалари, яхши қўшничилик ва қардошлик муносабатларига асосланган стратегик шериклигини янада мустаҳкамлаш бўйича эришилган келишувлардан жуда ҳурсандман.
Йўловчи транспорти қатновини қайта тиклаш, транзит ташишларни таъминлаш ва транспорт йўлаклари очиш, шунингдек, экспорт-импорт алоқаларини фаоллаштиришга қаратилган қўшма режаларнинг ҳаётга татбиқ этилиши оддий фуқаролар турмуш фаровонлигини ошириш ҳамда ўзаро савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш учун зарур шароитлар яратишига ишончим комил.
Ўйлайманки, Қирғизистон – Ўзбекистон давлат чегараларининг қолган қисмини делимитация қилиш ишлари ўзаро ҳурмат ва манфаатларни ҳисобга олиш тамойиллари асосида фаол суръатда давом этади.
Сизнинг дипломатияда янги анъаналарга асос солаётганингиз, давлатлараро аҳамиятга молик масалаларни ҳал қилишда ностандарт ва самарали ёндашувларни намоён қилаётганингиз таҳсинга сазовор. Сиз нафақат Қирғизистон ва Ўзбекистон, балки бутун минтақа мамлакатлари ўртасидаги ҳамкорликка ижобий суръат бағишладингиз.
Қирғизистон Сизнинг Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг мунтазам учрашувларини ташкил этиш тўғрисидаги ташаббусингизни тўлиқ қўллаб-қувватлайди. Биз бу ташаббусни амалга ошириш йўлида барча саъй-ҳаракатларимизни ишга соламиз.
Ўртамизда дўстлик ва биродарлик муносабатлари қарор топганидан ғоят мамнунман.
Сизнинг ташриф давомида бир неча бор янграган «дардингизни ўз дардимиз, ғалабангизни ўз ғалабамиз сифатида қабул қиламиз», деган сўзларингиз қирғиз халқига эзгу муносабатингиз ифодаси бўлиб, қалбимдан чуқур жой олди.
Сизга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат, давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингизда улкан муваффақиятлар, Ўзбекистон халқига тинчлик ва тараққиёт тилайман.

Позвольте выразить Вам сердечную признательность за радушный прием и гостеприимство, оказанные мне и всей кыргызской делегации во время моего официального визита в Республику Узбекистан.
Мой визит стал логическим продолжением доверительного диалога на высшем уровне, налаженного между нашими странами в течение текущего года.
Весьма удовлетворен переговорами, которые прошли в атмосфере полного взаимопонимания и доверия.
Искренне рад достигнутым договоренностям по дальнейшему углублению стратегического партнерства между Кыргызстаном и Узбекистаном, основанного на прочных узах многовековой дружбы, добрососедства и братских отношений между нашими народами.
Уверен, что реализация совместных планов по возобновлению пассажирских маршрутов, обеспечению транзитных перевозок и созданию транспортных коридоров, а также налаживанию экспортно-импортных поставок существенно улучшит жизнь простых граждан и создаст необходимые условия для развития торгово-экономического сотрудничества.
Полагаю, что работа по делимитации оставшейся части кыргызско-узбекской государственной границы должна идти активными темпами на принципах взаимного уважения и взаимного учета интересов.
С восхищением отмечаю, что Вы закладываете новые традиции в дипломатии и демонстрируете нестандартные и эффективные подходы к решению вопросов межгосударственного характера. Вы задали позитивный тон сотрудничеству не только между Кыргызстаном и Узбекистаном, но и в регионе в целом.
Кыргызская сторона всецело поддерживает Вашу инициативу об организации регулярных встреч глав государств Центральной Азии. Мы готовы приложить максимальные усилия для ее практической реализации.
Глубоко рад тому, что между нами сложились дружественные и братские отношения.
Ваши слова, которые прозвучали неоднократно в ходе визита: «Вашу боль мы воспринимаем как свою боль, вашу победу мы воспринимаем как свою победу» отражают Ваше доброе отношение к кыргызскому народу, и они навсегда останутся в моем сердце.
Позвольте от всей души пожелать Вам крепкого здоровья, счастья и благополучия, огромных успехов в Вашей государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания.