Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Россия етакчисини таваллуд куни билан самимий муборакбод этиб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва муваффақиятлар, дўст Россия халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.Мулоқот чоғида Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди, халқаро ва минтақавий кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.
Жорий йил июль ойида Москва шаҳридаги учрашув чоғида эришилган келишувларга мувофиқ бўлажак олий даражадаги мулоқотларга тайёргарлик кўриш бўйича биргаликдаги фаол ишларни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Пандемия оқибатларига қарамай, ўзаро ташрифлар амалга оширилаётгани, Ўзбекистон ва Россиянинг етакчи компания ва корхоналари ўртасидаги инвестициявий ҳамкорлик кўлами ва товар айирбошлаш ҳажми кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Таълим ва маданий алмашинувга доир муҳим дастурлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Президенти коронавирусга қарши курашишда кўрсатилган амалий ёрдам, жумладан, Россиядан врач ва мутахассисларнинг катта гуруҳи юртимизга жўнатилгани учун самимий миннатдорлик билдирди.
Давлат раҳбарлари икки мамлакат вазирлик ва идоралари даражасида, шу жумладан жорий ойда бўлиб ўтадиган Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлиси доирасида яқиндан мувофиқлашув ва ҳамкорликни давом эттириш муҳимлигини таъкидладилар. Бунда, аввало, кўп қиррали муносабатларнинг устувор дастур ва лойиҳаларини, бизнес ва ҳудудлар кооперациясини кучайтириш бўйича узоқ муддатли «йўл харитаси» тайёрлашни жадаллаштириш назарда тутилади.
Давлат раҳбарлари, шунингдек, минтақада юзага келаётган вазиятни муҳокама қилдилар, бўлажак тадбирлар режасини кўриб чиқдилар.

7 октября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил лидера России с днем рождения, пожелав крепкого здоровья, благополучия и успехов, а также мира и процветания дружественному российскому народу.
В ходе разговора рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества, состоялся обмен мнениями по международной и региональной повестке.
Особое внимание уделено продолжению активной совместной работы по подготовке к предстоящим контактам на высшем уровне в соответствии с договоренностями встречи лидеров двух стран в июле этого года в Москве.
С удовлетворением отмечено, что несмотря на последствия пандемии, осуществляются взаимные визиты, растут объемы товарооборота и расширяются масштабы инвестиционного сотрудничества между ведущими компаниями и предприятиями Узбекистана и России. Продолжается реализация важных программ образовательного и культурного обмена.
Президент Узбекистана также выразил искреннюю признательность за оказанную практическую помощь в борьбе с коронавирусом, в частности за направление большой группы ведущих российский врачей и специалистов в нашу страну.
Лидеры отметили важность продолжения тесной координации и взаимодействия на уровне министерств и ведомств двух стран, в том числе в ходе очередного заседания Межправительственной комиссии в этом месяце. Прежде всего, речь идет об ускорении подготовки приоритетных программ и проектов многопланового сотрудничества, включая долгосрочную «дорожную карту» по усилению кооперации бизнеса и регионов.
Главы государств также обсудили складывающуюся ситуацию в регионе, рассмотрели график предстоящих мероприятий.