Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев билан Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон ўртасида Туркия томонининг ташаббуси билан 2017 йил 11 декабрь куни телефон орқали мулоқот бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Матбуот хизмати хабар қилишича, мулоқот аввалида Туркия Президенти давлатимиз раҳбарини мамлакатимизда таркибий ўзгаришлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг янги босқичини амалга ошириш бўйича қўлга киритилган амалий натижалар билан самимий муборакбод этди.
Ўзбекистон Президенти мамлакатимизда давлат ва жамият ҳаётининг барча жабҳаларида барқарор ва юксак тараққиётни таъминлашга қаратилган сиёсатни юқори баҳолагани учун чуқур миннатдорлик билдирди.
Мулоқотда давлат раҳбарлари жорий йил октябрь ойида Туркия Республикасига олий даражадаги ташриф якунлари бўйича эришилган келишув ва битимларни амалга ошириш муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
Савдо-иқтисодий, технологик, молия-сармоявий, транспорт, туризм ва маданият соҳаларидаги қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш борасида ўзаро самарали алоқаларни давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Президентлар, шунингдек, Истанбул шаҳрида бўлиб ўтадиган Ислом ҳамкорлик ташкилотининг навбатдан ташқари саммити кун тартибидаги масалалар, жумладан, минтақавий ва халқаро сиёсатнинг бошқа долзарб масалалари бўйича фикр алмашдилар.

11 декабря 2017 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом, по инициативе турецкой стороны.
Как сообщила Пресс-служба Президента Республики Узбекистан, в начале беседы Президент Турции искренне поздравил главу нашего государства с достигнутыми практическими результатами в реализации нового этапа структурных преобразований и социально-экономических реформ в республике за прошедший год.
Президент Узбекистана выразил глубокую признательность за высокую оценку проводимой в стране политики, нацеленной на обеспечение устойчивого и качественного развития во всех сферах жизни государства и общества.
В ходе разговора главы государств особо отметили важность практической реализации договорённостей и соглашений, достигнутых по итогам визита на высшем уровне в Турецкую Республику в октябре текущего года.
Подчеркнута необходимость продолжения эффективного взаимодействия с целью продвижения совместных программ и проектов сотрудничества в торгово-экономической, технологической, финансово-инвестиционной, транспортной сферах, а также в области туризма и культуры.
Президенты также обменялись мнениями по повестке дня внеочередного саммита Организации исламского сотрудничества в городе Стамбуле, а также по другим актуальным вопросам международной и региональной политики.