Ҳаракатлар стратегиясида ҳозирги вақтда Ўзбекистонни изчил тараққий эттиришнинг белгилаб берилиши журналистлар олдига янада долзарброқ вазифаларни – ўз материалларида замон воқелигини, ҳаётнинг барча соҳаларида кечаётган ислоҳотлар аҳамияти ва натижаларини тезкор ва холис акс эттириш, шунингдек, одамларда фаол фуқаролик нуқтаи назарини шакллантиришга хизмат қилиш вазифаларини қўяди. Мамлакатимизда матбуот сўзи эркинлиги ва масъулиятини таъминлаш, масс-медиа ходимларининг мустақиллиги учун шарт-шароитлар яратиш ҳам кўп жиҳатдан ана шу самарали ишга алоҳида туртки беради.
Шу йил 6 декабрь куни ўтказилган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида оммавий ахборот воситалари фаолиятига, шунингдек, журналистларнинг касб фаолиятини ҳимоя қилишга дахлдор қонун лойиҳалари биринчи ўқишда кўриб чиқилди.
Депутатлар ўз ишини “Оммавий ахборот воситалари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳасини кўриб чиқишдан бошладилар.
Таъкидландики, мазкур қонун лойиҳаси ривожланган демократик мамлакатлар: АҚШ, Япония, Корея Республикаси, Европа Иттифоқи мамлакатлари тажрибасини, шунингдек, ОАВ соҳасидаги халқаро шартномаларни инобатга олган ҳолда ишлаб чиқилган.
Парламент вакиллари фикрига кўра, қонуннинг қабул қилиниши оммавий ахборот воситаларининг фаолияти эркинлигини, ахборотлардан эркин фойдалана олишини, уларни давлат органларининг ғайриҳуқуқий қарорларидан, мансабдор шахсларнинг ҳаракатлари ёки ҳаракатсизлигидан ҳимоя қилишни таъминловчи ҳуқуқий, иқтисодий ва ташкилий шарт-шароитларни яратишга хизмат қилади. ОАВни рўйхатдан ўтказиш тўғрисидаги аризаларни кўриб чиқиш жараёнини соддалаштириш, шунингдек, интернет глобал тармоғидаги веб-сайтларни ОАВ сифатида рўйхатдан ўтказиш тартибини такомиллаштириш муҳим жиҳат ҳисобланади.
Бундан ташқари, журналистлар ва ижодий жамоаларни уларга солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар бўйича имтиёзлар ва преференциялар тақдим этиш, молиявий ва ижтимоий ёрдам кўрсатиш йўли билан давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг ҳуқуқий механизмлари белгиланади. Моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, фондлар фаолиятини ташкил этиш, шунингдек, таҳририятлар ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.
Шундан сўнг “Журналистлик фаолиятини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси кўриб чиқилди.
Шу нарса таъкидландики, ушбу қонун лойиҳасини қабул қилишнинг долзарблиги журналистлик фаолияти эркинлигини, ҳозирги замон халқаро тажрибасини ва қонун ҳужжатларини ҳисобга олган ҳолда журналистларнинг ҳуқуқий мақоми, аккредитация қилиш институти тушунчаси ҳамда аккредитация қилинган журналистларнинг ҳуқуқлари белгиланишини таъминловчи ҳуқуқий, иқтисодий ва ташкилий шарт-шароитлар яратиш зарурати билан боғлиқдир.
Депутатларнинг таъкидлашича, қонун лойиҳаси давлат органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлашда ҳамда жамоат манфаатларига молик долзарб масалаларни ёритишда журналистларнинг нуфузини ошириш мақсадини кўзлайди. Масс-медиа вакилларига журналистлик фаолиятини амалга оширишда қўшимча ҳуқуқлар берилади.
Қонун лойиҳаларини ишлаб чиқиш жараёнида манфаатдор давлат органлари, жамоат ташкилотлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари вакиллари, шунингдек, соҳа олимлари ва мутахассислари иштирокида муҳокама ўтказилди. Лойиҳаларни такомиллаштиришга доир аниқ таклифлар билдирилди. Шунингдек, ҳужжатлар regulation.gov.uz порталида омма учун муҳокамага қўйилди.
Муҳокама якунларига кўра, депутатлар мазкур қонун лойиҳаларини концептуал жиҳатдан маъқуллаб, биринчи ўқишда қабул қилдилар. Масъул қўмитага келиб тушган таклифларни инобатга олган ҳолда ушбу ҳужжатларни иккинчи ўқишда кўриб чиқиш учун тайёрлаш топширилди.
Шунингдек, мажлис давомида депутатлар Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш доирасида ҳамда “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастурини бажариш мақсадида ишлаб чиқилган қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.

Нынешнее динамичное развитие Узбекистана, обозначенное Стратегией действий, ставит перед журналистами еще более актуальные задачи – оперативно и объективно отражать в своих материалах реалии современности, значение и результаты реформ, происходящих во всех сферах жизни, способствовать формированию у людей активной гражданской позиции. Особый импульс этой плодотворной работе во многом придает обеспечение в нашей стране свободы и ответственности печатного слова, создание условий для независимости и самостоятельности работников масс-медиа. Прочная законодательная база служит основой реформ в данной сфере.
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан 6 декабря нынешнего года рассмотрены в первом чтении законопроекты, касающиеся деятельности средств массовой информации, а также защиты профессиональной деятельности журналистов.
Депутаты начали свою работу с рассмотрения проекта Закона «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О средствах массовой информации».
Отмечено, что данный законопроект разработан с учетом опыта развитых демократических стран: США, Японии, Республики Корея, стран Европейского Союза, а также международных договоров в области СМИ.
По мнению представителей парламента, принятие закона будет способствовать созданию правовых, экономических и организационных условий, обеспечивающих свободу деятельности, доступа к информации, защите средств массовой информации от неправомерных решений госорганов, действий или бездействия их должностных лиц. Важным аспектом является упрощение процесса рассмотрения заявлений о регистрации СМИ, а также совершенствование порядка регистрации веб-сайтов в глобальной сети интернет в качестве СМИ.
Кроме того, будут установлены правовые механизмы оказания господдержки журналистов и творческих коллективов путем предоставления льгот и преференций по налогам и другим обязательным платежам, оказания финансовой и социальной помощи. Особое внимание уделяется вопросам укрепления материально-технической базы, организации деятельности фондов, а также переподготовки и повышения квалификации сотрудников редакций.
Далее был рассмотрен проект Закона «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О защите профессиональной деятельности журналиста».
Подчеркнуто, что актуальность принятия данного законопроекта обусловлена необходимостью создания правовых, экономических и организационных условий, обеспечивающих свободу профессиональной деятельности журналиста, определения правового статуса журналистов с учетом современного международного опыта и законодательства, понятия института аккредитации, установления прав аккредитованных журналистов.
Как отметили депутаты, проект закона нацелен на повышение авторитета журналистов в области обеспечения открытости деятельности госорганов, а также в освещении актуальных вопросов, имеющих большой общественный интерес. Представителям масс-медиа будут предоставлены дополнительные права при осуществлении профессиональной журналистской деятельности.
В процессе разработки законопроектов проведено их обсуждение с представителями заинтересованных государственных органов, общественных организаций, органов самоуправления граждан, а также ученых и специалистов сферы. Высказаны конкретные предложения по совершенствованию проектов. Также документы выставлены на публичное обсуждение на портале regulation.gov.uz.
По итогам обсуждений депутаты концептуально одобрили данные законопроекты и приняли их в первом чтении. Ответственному комитету поручено подготовить документы для рассмотрения во втором чтении с учетом поступивших предложений.
В ходе заседания депутаты также рассмотрели ряд законопроектов, разработанных в рамках реализации Стратегии действий, а также во исполнение Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека».