Президент Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши билан танишиш мақсадида 18 июль куни Сирдарё вилояти Ховос туманига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари дастлаб Ховос тумани марказида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Бугунги кунда Ховос шаҳарчасида 27 мингдан зиёд аҳоли истиқомат қилади. Бу ерда охирги эллик йил давомида биронта кўп қаватли уй қурилмаган. Одамлар эски, тор, зах уйларда яшаб келган. Инфратузилма иншоотлари ҳам оғир аҳволга келиб қолган эди.
Президентимиз жорий йил 19 февралда вилоятга ташрифи чоғида туман марказини қайта қуриш, инфратузилмани яхшилаш бўйича мутасаддиларга топшириқ берган эди. Унинг ижроси доирасида 2019 йил 7 майда Вазирлар Маҳкамасининг 2 минг йилдан зиёд тарихга эга бўлган Ховос тумани марказини ривожлантиришга оид қарори қабул қилинди.
Айни пайтда М-39 автомобиль йўли бўйидаги ҳудудда комплекс қурилиш ишлари амалга оширилмоқда. Жами 30 та кўп қаватли уй қурилмоқда. Шундан 20 таси “Қишлоқ қурилиш инвест” компанияси, 10 таси тижорат банклари иштирокида барпо этилмоқда.
Жами квартиралар сони 760 тани ташкил этади. 600 таси арзон уйлар ва 160 таси тижорат уйлари. Квартираларнинг 380 таси 2 хонали ва 380 таси 3 хоналидир. 10 та тижорат уйининг 1 қаватида савдо ва маиший хизмат кўрсатиш объектлари жойлаштирилади. Шунингдек, 150 та бир қаватли уйлар бунёд этилмоқда.Уйларни жорий йилнинг куз ойларида фойдаланишга топшириш режалаштирилган. Замонавий инфратузилмага эга янги турар жойлар аҳолининг ижтимоий шароитларини яхшилаб, ҳаёт сифатини оширади.
Бунда ташқари, маҳаллий ҳокимият ва бошқарув органлари бинолари, Давлат хизматлари агентлиги, тижорат банклари, мактаб, истироҳат боғи, хотира майдони, кинотеатр, кутубхона, масжид, бозор, савдо ва маиший хизмат шохобчаларида ҳам қурилиш ишлари жадал олиб борилмоқда.
Президент қурилишда ишлатилаётган материалларнинг нархи ва сифати билан қизиқди. Маҳаллийлаштириш даражасини ошириб, уларнинг нархини янада тушириш чораларини кўриш кераклигини таъкидлади. Урбанизация нуқтаи назаридан туман келажагини бугундан ўйлаш, зарур жойларга коммуникация тармоқлари тортиш, аҳолини иш билан таъминлаш ва бўшаган ерлардан самарали фойдаланиш бўйича топшириқлар берилди.
Энди янги иш ўрни яратишга эътибор қаратишимиз керак. Токи янги уйга кўчиб ўтадиган юртдошларимиз доимий даромад манбаига эга бўлсин, деди давлатимиз раҳбари.
Шу ерда Президентимизга Сирдарё вилояти, хусусан, Ховос туманида ичимлик суви таъминоти ва оқова тизимини ривожлантириш, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти томонидан Мирзаобод туманида бунёд этилаётган паррандачилик, боғдорчилик, сабзавотчилик ва полиз экинлари мажмуаси, “Хавфсиз шаҳар” концепцияси доирасида Ховос шаҳрида жамоат тартибини сақлаш бўйича ҳамкорликда ташкил этиладиган хизматлар, жорий йилда туманда ташкил этиладиган кичик бизнес субъектлари ҳақида маълумот берилди.
Хусусан, кейинги йилларда 1 минг 164 километр сув қувурлари, 57 та сув тарқатиш станцияси ва бошқа иншоотлар қурилгани қайд этилди. Шу ва галдаги ишлар натижасида 2020 йил бошида вилоят аҳолисининг ичимлик суви билан таъминланиши 88 фоиздан ошади. Мирзаобод туманида бунёд этилаётган паррандачилик, боғдорчилик, сабзавотчилик ва полиз экинлари мажмуасида минглаб янги иш ўрни яратилади.

Хаваст благоустраивается
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом созидательной работы и социально-экономических реформ на местах 18 июля посетил Хавастский район Сырдарьинской области.
Сначала глава государства ознакомился с работой, проводимой в центре района.
В настоящее время население поселка Хаваст составляет более 27 тысяч человек. За последние пятьдесят лет не было построено ни одного многоэтажного дома. Население проживало в старых обветшалых домах. Сооружения инфраструктуры также устарели, высокий уровень грунтовых вод ухудшал условия проживания людей.
В ходе предыдущей поездки главы государства, состоявшейся 19 февраля текущего года, должностным лицам были даны поручения по реконструкции районного центра и улучшению инфраструктуры. Исходя из этого 7 мая было принято постановление Кабинета Министров о развитии центра Хавастского района, имеющего более чем двухтысячелетнюю историю.
18e64472-934a-7d38-2182-c9fda0c13467.jpg
В настоящее время на территории вдоль автомобильной дороги М-39 ведутся комплексные строительные работы. Возводятся 30 многоэтажных домов, 20 из них строятся компанией «Кишлок курилиш инвест», 10 – при участии коммерческих банков.
В целом в этих домах будет 760 квартир. Из них 600 – по доступной, 160 – по коммерческой цене. 380 квартир – двухкомнатные, еще 380 – трехкомнатные. На первых этажах 10 коммерческих домов будут располагаться объекты торговли и услуг. Также возводятся 150 одноэтажных домов. Планируется, что они будут сданы в эксплуатацию осенью нынешнего года. Дома с современной инфраструктурой улучшат социальные условия и повысят качество жизни населения.
62c01dd1-5f9c-de95-6ed0-a89381186a42.jpg
Теперь мы должны обратить внимание на вопрос создания новых рабочих мест, чтобы новоселы имели постоянный источник дохода, сказал глава государства.
Здесь же Президенту представили информацию о работе по улучшению водоснабжения и системы сточных вод в Сырдарьинской области, в частности в Хавастском районе, комплексе птицеводства, садоводства, овощеводства и бахчевых культур, создаваемого в Мирзаабадском районе акционерным обществом «Узбекистон темир йуллари», услугах по сохранению общественного порядка в поселке Хаваст, совместно организуемых в рамках концепции «Безопасный город», субъектах малого бизнеса, создаваемых в районе в текущем году.
e2fd678e-9b42-2ec0-9043-be690d21d9d5.jpg
Отмечалось, что в последние годы проложено 1 тысяча 164 километра водопроводных труб, возведены 57 станций подачи воды и других сооружений. В результате этой и предстоящей работы к началу 2020 года намечено довести уровень обеспеченности жителей области питьевой водой более чем на 88 процентов.
Особо подчеркивалось, что для снижения уровня и предупреждения преступности на местах следует проводить совместную работу с органами внутренних дел и прокуратуры, анализировать преступления и обстановку не в масштабах области, как это делалось ранее, а в разрезе каждой махалли. Учитывая отсутствие в Хавастском районе крупных производственных сооружений нужно развивать малое предпринимательство, эффективно использовать имеющиеся возможности и потенциал.