Ўзбекистон ва Тожикистон Президентларининг учрашуви
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг бешинчи саммитида иштирок этиш учун Душанбе шаҳрига келди.
Давлатимиз раҳбарини Тожикистон Республикаси Бош вазири Қоҳир Расулзода ва Душанбе шаҳри ҳокими Рустам Эмомали кутиб олди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Душанбе шаҳридаги Миллат саройида Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан учрашди.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасида дўстлик, яхши қўшничилик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатлари жадал ривожланиб, тобора мустаҳкамланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Уйғун сиёсий ирода ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлар туфайли стратегик шериклик тамойиллари амалда рўёбга чиқарилаётгани қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми ортмоқда, қўшма кооперация лойиҳалари ва маданий-гуманитар алмашинув дастурлари илгари сурилмоқда. Ҳудудлар даражасида фаол мулоқот йўлга қўйилган.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди ҳамда минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Тожикистон Президентига ОҲИЧК саммити доирасидаги тадбирларни самарали ўтказишда муваффақиятлар тилади.

Душанбе, 14 июня. Передает специальный корреспондент УзА Матназар ЭЛМУРОДОВ.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в Душанбе для участия в пятом саммите Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.
Главу нашего государства встретили Премьер-министр Республики Таджикистан Кохир Расулзода и хоким города Душанбе Рустам Эмомали.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев во Дворце наций в городе Душанбе встретился с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Главы государств с большим удовлетворением отметили активные темпы развития узбекско-таджикской дружбы, добрососедства и отношений многогранного сотрудничества.
Отмечалось, что благодаря гармоничной политической воле и совместным действиям практический характер приобретают принципы стратегического партнерства. Растут объемы товарооборота, выдвигаются совместные кооперационные проекты и программы культурно-гуманитарного обмена. Налажен активный диалог на уровне регионов.
На встрече обсуждены перспективы расширения масштабного сотрудничества между нашими странами и рассмотрены актуальные вопросы регионального и международного значения.
Глава нашего государства пожелал Президенту Таджикистана успешного проведения мероприятий в рамках саммита СВМДА.