Шавкат Мирзиёев: Манфаатдорлик бўлсагина, интилиш, натижа бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев Бўка туманидаги «Саркор» фермер хўжалиги даласида пахта ва ғалла ривожини кўздан кечирди.
Тошкент вилоятида 2019-2020 йилларда қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти бўлиб ўтди. Ушбу лойиҳалар натижасида 14,5 мингдан зиёд иш ўрни ташкил этилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари фермерлар, қишлоқ хўжалиги мутасаддилари билан мулоқот қилди. Кейинги йилларда пахта толасини юртимизда қайта ишлаш 30 фоиздан 70 фоизга етказилгани бу соҳада инқилоб бўлгани таъкидланди.
– Биз қишлоқ хўжалигида илм, инновацияларни қўлламаганимиз учун ерни «чарчатиб», унумдорликни йўқотиб қўйдик. Шунинг учун қишлоқ хўжалигини таркибий ўзгартириб, маҳсулотларнинг харид нархини оширдик. Манфаатдорлик бўлсагина, интилиш, натижа бўлади, – деди Президент.

Президент Шавкат Мирзиёев побывал на поле фермерского хозяйства «Саркор» Букинского района, где ознакомился с состоянием развития хлопчатника и пшеницы.
Представлены проекты, планируемые к реализации в Ташкентской области в 2019-2020 годах, в результате которых будет создано более 14,5 тысячи рабочих мест.
Здесь он побеседовал с фермерами и ответственными лицами сельского хозяйства. Отмечалось, что доведение уровня переработки хлопкового волокна отечественными мощностями с 30 до 70 процентов стало революционным достижением в аграрной отрасли.
— Из-за того, что в сельском хозяйстве не применялись научный подход, инновации, мы «утомили» землю, понесли потери в урожайности. Поэтому мы преобразовали структуру сельского хозяйства, повысили закупочные цены на продукцию. Стремление и результат будут тогда, когда в этом заинтересованы, — сказал глава государства.