Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 январь куни расмий ташриф билан Германия пойтахти Берлин шаҳрига келди. Бу ҳақида президент матбуот хизмати хабар бермоқда.
Тегел халқаро аэропортида олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди. Давлатимиз раҳбарини Германия расмий шахслари кутиб олди.
02a236fe-2ceb-5047-553b-68e3a9ab6b48.jpg
Ташрифнинг асосий тадбирлари 21 январга мўлжалланган. Президент Шавкат Мирзиёев Берлинда Федерал Президент Франк-Вальтер Штайнмайер, Федерал канцлер Ангела Меркель ва Бундестаг Раиси Вольфганг Шойбле билан учрашувлар ўтказади.
Музокараларда Ўзбекистон билан Германия ўртасидаги сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий ҳамкорликни ривожлантириш, маданий-гуманитар, фан-таълим ва туризм соҳаларидаги алоқаларни фаоллаштириш каби масалаларни муҳокама қилиш кўзда тутилган.
22 январь куни Мюнхен шаҳрида Бавария Бош вазири Маркус Зёдер ҳамда Германиянинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 января прибыл в столицу Германии Берлин с официальным визитом. Об этом сообщает Пресс-служба Президента.
В международном аэропорту «Тегель» в честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Главу нашего государства встретили официальные лица Германии.
Основные мероприятия визита намечены на 21 января. Президент Шавкат Мирзиёев проведёт в Берлине встречи с Федеральным президентом Франком-Вальтером Штайнмайером, Федеральным канцлером Ангелой Меркель и председателем Бундестага Вольфгангом Шойбле.
В повестке дня – вопросы дальнейшего углубления политического диалога, расширения торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества, активизации культурно-гуманитарных и научно-образовательных связей, туристического обмена.
На 22 января в городе Мюнхене запланированы встречи с Премьер-министром Баварии Маркусом Зёдером, а также руководителями ведущих немецких компаний и банков.