Мамлакатимиз мустақиллигининг 27 йиллиги муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарларидан самимий қутловлар келмоқда. Уларда давлатимиз раҳбарига муваффақиятлар, Ўзбекистон халқига равнақ ва фаровонлик тилаб, эзгу истаклар изҳор этилган.
Хитой Халқ Республикаси ҳукумати ва халқи номидан, шахсан ўз номимдан Сизни ва дўст Ўзбекистон халқини Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 27 йиллиги муносабати билан самимий табриклаш ва энг эзгу тилаклар билдиришга ижозат бергайсиз.
Сизнинг раҳбарлигингизда Ўзбекистонда барқарор сиёсий муҳит кузатилмоқда, барча йўналишларда жадал ислоҳотлар амалга оширилмоқда, иқтисодий тараққиёт суръатлари тобора ортмоқда, бунинг натижасида аҳоли фаровонлиги муттасил ошмоқда, давлат қурилиши соҳасида муваффақиятлар қўлга киритилиб, мамлакатнинг жаҳон миқёсидаги нуфузи юксалмоқда. Хитой Ўзбекистоннинг яхши қўшниси, ишончли ҳамкори ва яқин дўсти сифатида буларнинг барчасидан ғоят мамнун бўлмоқда.
Мен Хитой – Ўзбекистон муносабатларини ривожлантиришга катта эътибор қаратиб келмоқдаман, Сиз билан ўртамиздаги самимий ишчан муносабат ва шахсий дўстлигимизни юксак қадрлайман. Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг яқинда Циндао шаҳрида бўлиб ўтган саммити доирасида биз самарали учрашув ўтказдик, қатор муҳим келишувларга эришдик, уларнинг барчаси Хитой ва Ўзбекистон муносабатлари ривожига янги ҳаракатлантирувчи куч бағишлади. Хитой – Ўзбекистон ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини мамлакатларимиз ва халқларимиз равнақи ва фаровонлиги йўлида ривожлантиришда янги натижаларга эришиш учун саъй-ҳаракатларимизни Сиз билан биргаликда сафарбар этишга тайёрман.
Дўст Ўзбекистонга тараққиёт ва куч-қудрат, халқингизга бахт-саодат ва фаровонлик тилайман.
Си ЦЗИНЬПИН,
Сизни ва Ўзбекистон халқини катта мамнуният ила Мустақиллик куни билан табриклайман. Америка Қўшма Штатлари мамлакатингиз мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигининг қатъий тарафдори бўлиб қолади ва биз Ўзбекистон мустақиллигининг 27 йиллигини эркин ва жадал ривожланаётган давлат сифатида нишонлаётганингиздан хурсандмиз.
Ўтган 27 йил мобайнида бизнинг муносабатларимиз изчил ривожланди ва шу йил май ойида Сизнинг Оқ уйга тарихий ташрифингиз унинг энг юксак босқичи бўлди. Мен Сиз билан учрашганимдан, минтақадаги умумий таҳдидларни ҳал қилиш учун стратегик шериклигимизга янги суръат бахш этиш имкониятидан мамнун бўлдим. Шунингдек, Сизни сиёсат, иқтисодиёт ва инсон ҳуқуқлари соҳаларида амалга ошираётган, Ўзбекистон халқининг равнақи ва фаровонлиги ҳамда тинч тараққиёт орқали гуллаб-яшнаши учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қиладиган кенг кўламли ислоҳотларингиз билан қутлайман.
Биз 1 сентябрь куни шерикликда ўтган йилларимизга миннатдорлик билан назар ташлаймиз ҳамда истиқболда юзага келажак янги имкониятларни орзиқиб кутамиз. Америка халқи номидан Америка Қўшма Штатларининг Ўзбекистоннинг барқарор тараққиёти ва демократик юксалиши йўлидаги ишларимизни биргаликда давом эттирамиз, деб самимий ишонч билдиришга ижозат бергайсиз.

Позвольте мне от имени правительства Китайской Народной Республики и китайского народа, от себя лично выразить Вам и дружественному народу Узбекистана сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю 27-летия государственной независимости Республики Узбекистан.
Под Вашим руководством в Узбекистане наблюдается стабильная политическая обстановка, интенсивно продвигаются реформы по всем направлениям, экономическое развитие набирает все большие обороты, благодаря чему непрерывно повышается уровень жизни народа, намечаются успехи в строительстве государства и растет влияние страны в мире. Будучи добрым соседом, надежным партнером и хорошим другом Узбекистана, Китай от души этому радуется.
Я уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских отношений, высоко ценю сложившиеся с Вами добрые рабочие отношения и личную дружбу. Недавно на полях саммита ШОС в городе Циндао мы провели плодотворную встречу, достигли целого ряда важных договоренностей, что дало новую движущую силу китайско-узбекским отношениям. Я готов вместе с Вами прилагать усилия к достижению новых результатов в развитии китайско-узбекских отношений всестороннего стратегического партнерства на благо двух стран и народов.
С большим удовольствием поздравляю Вас и народ Узбекистана с Днем независимости. Соединенные Штаты Америки остаются приверженными независимости, суверенитету и территориальной целостности вашей страны, и мы рады, что вы отмечаете 27-летие независимости Узбекистана в качестве свободного и динамично развивающегося государства.
Наши отношения продвинулись далеко вперед за минувшие 27 лет, кульминацией которых стал Ваш исторический визит в Белый дом в мае этого года. Я был рад встрече с Вами и возможности придать новый импульс нашему стратегическому партнерству для решения общих вызовов в регионе. Также я хотел бы поздравить Вас за предпринятые значительные реформы в области политики, экономики и прав человека, которые послужат во благо народа Узбекистана и установлению прочного фундамента для мирного процветания.
1 сентября мы оглядываемся назад в благодарность за годы партнерства и с нетерпением ожидаем новых возможностей, которые возникнут в перспективе. От имени американского народа я хочу выразить искреннее желание Соединенных Штатов Америки продолжать совместную работу в направлении устойчивого, процветающего и демократического Узбекистана.