Сиз, азизларни, кўпмиллатли Ўзбекистон халқини янги – 2025 йил билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Жаҳондаги мураккаб вазиятга қарамасдан, ўтаётган йил мамлакатимиз учун қутли ва баракали бўлди. Бунинг учун ҳар қанча шукрона айтсак, арзийди.
Меҳнаткаш халқимизнинг фидокорона меҳнати, сиёсий-ижтимоий фаоллиги билан Янги Ўзбекистон ғояси реал воқеликка айланмоқда.
Олий Мажлис ва маҳаллий кенгашларга бўлиб ўтган сайловлар демократик ислоҳотларнинг янги даврига қадам қўйганимизни яна бир марта тасдиқлади.
Юртимизда юқори технологияли янги саноат мажмуалари, инфратузилма ва логистика тармоқлари, автомобиль ва темир йўллар барпо этилди. Бизнес, IT ва туризм соҳалари изчил ривожланмоқда. Аҳоли даромадлари ва турмуш сифати ошмоқда.
Миришкор деҳқон ва фермерларимиз, кластерларимиз ишчи-хизматчилари мардона меҳнат қилиб, мўл ҳосил етиштирдилар.
Янги уй-жойлар, боғча ва мактаблар, олийгоҳлар, маданият ва спорт масканлари қад кўтармоқда. Юртимиз тобора обод қиёфа касб этмоқда. Минглаб юртдошларимиз Янги йилни янги уйларда кутиб олмоқда.
Билимли ва шижоатли, навқирон ёшларимиз улкан ютуқларни қўлга киритмоқда. Айниқса, Олимпия ва Паралимпия ўйинларида эришилган рекорд натижалар миллий спортимиз тарихида янги саҳифа очди.
Фуқаролик жамияти институтлари, хусусан, маҳалланинг роли ва таъсири кучаймоқда. Маънавий юксалиш жараёнлари ҳаётимизда янги куч, янги ҳаракатга айланмоқда.
Глобал аҳамиятга эга ташаббусларимиз жаҳон ҳамжамияти томонидан қўллаб-қувватланмоқда. Халқаро майдонда Ўзбекистоннинг рақобатбардош мамлакат, ишончли ҳамкор сифатидаги обрў-эътибори юксалиб бормоқда.
Ҳеч шубҳасиз, буларнинг барчаси диёримиздаги барқарорлик, дўстлик ва ҳамжиҳатлик натижасидир.
Бугунги шукуҳли оқшомда сиз, азизларга, олижаноб ва бунёдкор халқимизга ҳалол меҳнатингиз, она юртга садоқатингиз учун самимий миннатдорчилик изҳор этаман.
Биз 2025 йилга мамлакатимизда Атроф-муҳитни асраш ва “яшил иқтисодиёт” йили деб ном бердик. Асосий мақсадимиз – инсон ва табиат мувозанатига асосланган тизим яратишдир.
Янги йилда бизнес учун янада кенг имкониятлар яратилади. Хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш, хорижий инвестицияларни фаол жалб этиш ишларини қатъий давом эттирамиз.
Ижтимоий соҳалар, иш ҳақи, пенсия ва стипендиялар, нафақалар миқдорини ошириш эътиборимиз марказида бўлади.
Фарзандларимизнинг замонавий билим ва касб-ҳунар эгалари, баркамол бўлиб тарбия топишлари учун бор куч ва имкониятларимизни сафарбар этамиз.
Илм-фан, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият ва санъат, спорт соҳаларига эътибор янада кучайтирилади.
Муҳтарам фахрийларимиз, хотин-қизлар ва ёшларга ғамхўрлик қилиш, ижтимоий ҳимоя самарасини ошириш устувор вазифамиз бўлиб қолади.
Қуролли Кучларимиз салоҳиятини мустаҳкамлаш, ҳарбий хизматчилар ва уларнинг оила аъзоларини қўллаб-қувватлаш ишларини янги босқичга кўтарамиз.
Мухтасар айтганда, “Инсон қадри учун, инсон бахти учун!” деган олижаноб мақсадни барчамиз биргаликда амалга оширамиз.
Барчангизни, чет эллардаги ватандошларимиз, хорижий ҳамкор ва дўстларимизни бугунги қутлуғ байрам билан яна бир бор чин дилдан табриклайман.

От всей души поздравляю вас, многонациональный народ Узбекистана с наступающим новым – 2025 годом.
Благодаря самоотверженному труду, общественно-политической активности нашего народа идея Нового Узбекистана становится реальностью.
Прошедшие выборы в Олий Мажлис и местные Кенгаши вновь подтвердили, что мы вступили в новый этап демократических реформ.
В стране построены новые высокотехнологичные промышленные комплексы, инфраструктурные и логистические сети, автомобильные и железные дороги, развиваются бизнес, сферы IT и туризма. Повышаются доходы и качество жизни населения.
Наши умелые дехкане и фермеры, кластеры заготовили богатый урожай. Благоустраивается вся страна.
Возводятся детские сады и школы, вузы, объекты культуры и спорта. Тысячи соотечественников встречают Новый год в новых домах.
Наша энергичная, инициативная молодежь добивается успехов во всех сферах. Ее рекордные достижения на Олимпийских и Паралимпийских играх открыли новую страницу в истории национального спорта.
Усиливаются роль и влияние институтов гражданского общества, в том числе махалли. Развивается сфера духовности и просветительства. Инициативы нашей страны, имеющие глобальное значение, получают широкую поддержку.
Растет авторитет Узбекистана на международной арене как конкурентоспособной страны и надежного партнера.
Все это стало возможным благодаря устойчивому развитию, атмосфере дружбы и согласия в нашем обществе.
В этот праздничный вечер выражаю искреннюю признательность вам, дорогие мои, всему нашему народу-созидателю за добросовестный труд и служение Родине.
Мы объявили 2025 год в стране Годом защиты окружающей среды и «зеленой экономики».
Наша главная цель — создать устойчивый баланс между экономической системой и окружающей нас средой. Мы создадим еще более широкие возможности для бизнеса.
Решительно продолжим работу по обеспечению неприкосновенности частной собственности, активному привлечению иностранных инвестиций.
В центре внимания будут социальная сфера, увеличение размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий.
Мы мобилизуем все силы и возможности, чтобы воспитать наших детей гармонично развитыми, имеющими современные знания и профессии.
Усилим внимание к развитию науки, образования, здравоохранения, культуры, искусства и спорта.
И впредь приоритетными для нас будут забота о ветеранах, женщинах и молодежи, повышение эффективности социальной защиты.
Мы поднимем на новый уровень работу по укреплению потенциала наших Вооруженных Сил, поддержке военнослужащих и членов их семей.
Словом, все вместе, сплотившись, будем действовать для реализации главного принципа — «Во имя человека, во имя его счастья!».
Еще раз искренне поздравляю вас — наших соотечественников за рубежом, а также партнеров и друзей Узбекистана во всем мире с этим замечательным праздником.