Ўзбекистон Республикаси Президенти Қозоғистон Республикаси мудофаа вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 август куни мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турган Қозоғистон Республикаси мудофаа вазири Сакен Жасузоқовни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, мамлакатларимиз ўртасида самарали ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётганини мамнуният билан таъкидлади.
Мунтазамлик касб этган олий даражадаги алоқалар туфайли барча йўналишларда ўзаро ҳамкорлик фаоллашаётгани қайд этилди.
Товар айирбошлаш ҳажми барқарор ўсиб бормоқда, иқтисодиётнинг турли тармоқларида йирик қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда, автомобиль, темир йўл ва авиация қатнови соҳасида амалий ҳамкорлик сезилари даражада кенгайиб, минтақалар ўртасида шериклик мустаҳкамланмоқда, Ўзбекистон ва Қозоғистонда маданий-гуманитар тадбирлар ўтказилмоқда.
rasmiy_5814.jpg
Ҳарбий ва ҳарбий-техник ҳамкорлик икки томонлама муносабатларнинг муҳим ва истиқболли йўналиши сифатида белгиланган. Хусусан, суҳбат чоғида мамлакатларимиз мудофаа маҳкамалари ўртасида, жумладан, саноат кооперацияси ва ҳарбий кадрлар тайёрлаш соҳасида самарали ҳамкорлик қилиш масалалари кўриб чиқилди.
С.Жасузоқов Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдирди ва Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Меҳмон ҳарбий ва ҳарбий-техник соҳада мамлакатларимизнинг ўзаро ҳамкорлигини янада кучайтиришга Қозоғистон тайёр ва бундан манфаатдор эканини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 августа принял министра обороны Республики Казахстан Сакена Жасузакова, находящегося в нашей стране с официальным визитом.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил динамично развивающееся плодотворное сотрудничество между двумя нашими странами.
Было подчеркнуто, что благодаря регулярным контактам на высшем уровне наблюдается активизация взаимодействия по всем направлениям.
Устойчивыми темпами растут объемы товарооборота, реализуются крупные совместные проекты в различных отраслях экономики, заметно расширилось практическое сотрудничество в сфере автомобильного, железнодорожного и авиационного сообщения, укрепляется партнерство между регионами, проводятся совместные культурно-гуманитарные мероприятия в Узбекистане и Казахстане.
В качестве важного и перспективного направления двусторонних отношений обозначено развитие военного и военно-технического сотрудничества.
В частности, в ходе беседы были рассмотрены вопросы эффективного взаимодействия между оборонными ведомствами наших государств, в том числе в сфере промышленной кооперации и подготовки военных кадров.
С.Жасузаков выразил глубокую благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева.
Гость подчеркнул заинтересованность и готовность своей страны к дальнейшему расширению казахстанско-узбекского взаимовыгодного партнерства в военной и военно-технической сферах.