Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трампнинг таклифига биноан 2018 йил 15-17 май кунлари расмий ташриф билан АҚШда бўлади.
Давлатимиз раҳбарининг АҚШга расмий ташрифи олдидан Ўзбекистон делегацияси аъзолари қатор муҳим тадбирларда иштирок этмоқда. Вашингтон шаҳридаги Миллий пресс-клубда «Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида эришган ютуқлари ва истиқболдаги вазифалар» мавзуида конференция бўлиб ўтди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Халқаро пресс-клуб, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси, Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчихонаси ва қатор халқаро ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилган анжуманда таниқли олимлар, мутахассислар, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов, франциялик тарихчи олим, социолог М.Ларюэль, Human Rights Watch ташкилотининг Марказий Осиё бўйича раҳбари С.Свердлов, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси бошқаруви раиси Ф.Абдухолиқов, Халқаро пресс-клуб раҳбари Ш.Қудратхўжаев ва бошқалар Ўзбекистонда демократик ҳуқуқий давлат, кучли фуқаролик жамияти барпо этиш, инсон ҳуқуқларини таъминлашда оммавий ахборот воситаларининг ролини кучайтириш, юртимизнинг халқаро майдонда муносиб ўрин эгаллашига йўналтирилган комплекс чора-тадбирлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Таъкидландики, Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва унинг асосида қабул қилинган қонунлар жамият ва давлат фаолиятининг барча соҳаларини ислоҳ қилиш учун мустаҳкам ҳуқуқий асос яратди. Ўзбекистон Конституциясида мамлакатимиз мустақилликка эришганидан сўнг қўшилган дастлабки халқаро ҳуқуқий ҳужжатлардан бири бўлган Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясида назарда тутилган асосий тамойиллар ўз ифодасини топган.
Бугунги кунда Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари бўйича 70 та асосий ҳужжатга қўшилган, БМТ томонидан ушбу соҳада қабул қилинган 10 та асосий халқаро шартнома иштирокчисидир.
Мамлакатимизда миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига халқаро стандартларни тизимли ва босқичма-босқич имплементация қилишнинг ўз модели, инсоннинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилиши мониторинги миллий тизими шакллантирилган.
Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатларини кучайтириш мақсадида қонун ҳужжатлари муттасил такомиллаштириб борилмоқда.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар ижроси доирасида мамлакатнинг халқаро муносабатларнинг тўла ҳуқуқли субъекти сифатидаги ўрни ва ролини янада мустаҳкамлаш, ривожланган демократик давлатлар қаторидан ўрин олиш, Ўзбекистон атрофида хавфсизлик, барқарорлик ва яқин қўшничилик муҳитини яратиш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Конференцияда сўнгги йилларда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари бўйича амалга оширилаётган ишлар дунё жамоатчилиги томонидан алоҳида эътирофга сазовор бўлаётгани қайд этилди.
Тадбирда мамлакатимизда суд ҳокимиятининг фуқаролар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишдаги роли, суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш соҳасида эришилган натижалар юзасидан фикр алмашилди.

Инициативы Узбекистана в сфере обеспечения прав человека получают широкое признание
photo5463038997552015691.jpgКак сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа 15-17 мая 2018 года посетит США с официальным визитом.
Накануне официального визита главы нашего государства в США члены делегации Узбекистана принимают участие в ряде важных мероприятий. Так, в Национальном пресс-клубе в Вашингтоне состоялась конференция на тему «Успехи Узбекистана в сфере обеспечения прав человека и задачи на перспективу».
В мероприятии, организованном совместно Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Международным пресс-клубом, Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации Узбекистана, посольством нашей страны в США и рядом международных организаций, приняли участие известные ученые, специалисты, представители средств массовой информации.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафаев, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов, французский историк и социолог М.Ларюэль, руководитель центральноазиатского отделения организации Human Rights Watch С.Свердлов, председатель правления Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Ф.Абдухаликов, руководитель Международного пресс-клуба Ш.Кудратходжаев и другие отметили, что в Узбекистане осуществляются комплексные меры, направленные на построение демократического правового государства и сильного гражданского общества, усиление роли средств массовой информации в обеспечении прав человека, занятие нашей страной достойного места в международном сообществе.
Отмечалось, что Конституция Республики Узбекистан и принятые на ее основе законы создали прочную правовую базу для реформирования всех сфер жизни государства и общества. В Конституции Узбекистана отражены основные принципы Всеобщей декларации прав человека, которая стала первым международным правовым документом, к которому присоединилась наша страна после достижения независимости.
Сегодня Узбекистан является участником 70 ключевых документов по правам человека. Наша страна присоединилась к 10 основным международным договорам, принятым ООН в этой сфере.
В нашей стране сформированы собственная модель системной и поэтапной имплементации международных стандартов в национальное законодательство и правоприменительную практику, национальная система мониторинга соблюдения конституционных прав и свобод человека.
В Узбекистане осуществляется постоянное совершенствование законодательства для укрепления гарантий прав и свобод человека.
В рамках реализации задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, принимаются последовательные меры по укреплению места и роли страны как полноправного субъекта международных отношений, вхождению в число развитых демократических государств, формированию пояса безопасности, стабильности и добрососедства вокруг Узбекистана.
На конференции подчеркивалось, что проводимая Узбекистаном в последние годы работа в области прав человека особо отмечается международным сообществом.
Состоялся обмен мнениями о роли судебной власти в защите прав и интересов граждан, достигнутых результатах в реформировании судебно-правовой системы нашей страны.