Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд туманида барпо этилаётган савдо, саноат ва сервис мажмуасининг қурилиш майдонида бўлди. Унинг ҳудуди 37 гектар. Бу ерда умумий қиймати 2 триллион 79 миллиард сўмлик 7 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Улардан биринчиси – автомобиллар эҳтиёт қисмлари бозори яқинда ишга туширилади. 11 гектарни эгаллаган савдо дўконларида 3 мингта иш ўрни яратилади.
Айни пайтда газоблок, пенопласт, оҳак ва зичлагич ишлаб чиқариш корхоналари қурилиши жадал олиб борилмоқда. Улар шу йил охирида фойдаланишга топширилади. Шунингдек, келгуси йилларда “Кўксарой автомолл” савдо ва кўнгилочар маркази, ойнага ишлов бериш, пластик ва алюмин ромлар корхонаси қуриб битказилиши режалаштирилган.
Умуман, ушбу лойиҳаларда ўн мингга яқин аҳоли доимий иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари бунинг аҳамиятига алоҳида тўхталиб, лойиҳаларни тезлаштириш, шу ернинг ўзида ишлаб чиқаришларни йўлга қўйиш, ишсиз аҳоли бандлигини таъминлаш муҳимлигини таъкидлади.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил строительство комплекса торговли, промышленности и сервиса в Самаркандском районе.
Его территория занимает 37 гектаров. Здесь реализуется 7 проектов на сумму 2 триллиона 79 миллиардов сумов.
Первый проект – рынок автомобильных запасных частей – будет запущен в скорое время. В магазинах рынка общей площадью 11 гектаров будет создано 3 тысячи рабочих мест.
В настоящее время активно продолжается строительство предприятий по выпуску газоблоков, пенопласта, извести и уплотнителя. На ближайшие годы запланировано открытие торгово-развлекательного центра, предприятий по обработке стекла, изготовлению пластиковых и алюминиевых рам.