Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Миср Араб Республикаси Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сиси билан 27 март куни ўтган телефон орқали мулоқотида олий даражада эришилган келишувлар ижросининг таҳлили батафсил кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Миср етакчилари суҳбатни муборак Рамазон ойи кириб келгани билан бир-бирини самимий қутлашдан бошлаб, дўст халқларимизга фаровонлик, тинчлик-осойишталик ва равнақ тиладилар.
Икки мамлакат етакчи компанияларининг энергетика, тоғ-кон, чарм ва заргарлик тармоқлари, соғлиқни сақлаш ва телекоммуникация соҳалари каби йўналишларда аниқ кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Қўшма лойиҳаларни самарали амалга ошириш учун фаол мулоқотларни давом эттириш ва қулай шароитларни шакллантириш муҳимлиги қайд этилди.
Шу мақсадда икки томонлама Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгаши йиғилишларини мунтазам ўтказиб бориш зарурлиги таъкидланди.

Анализ исполнения договоренностей на высшем уровне был подробно рассмотрен в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Арабской Республики Египет Абдельфаттахом ас-Сиси, состоявшегося 27 марта.
Лидеры Узбекистана и Египта начали беседу с обмена теплыми поздравлениями по случаю наступления священного месяца Рамазан, искренне пожелав дружественным народам благополучия, мира и процветания.
Особое внимание было уделено продвижению конкретных проектов кооперации ведущих компаний в таких направлениях, как энергетическая, горнодобывающая, кожевенная и ювелирная отрасли, здравоохранение и телекоммуникации.
Подчеркнута важность продолжения интенсивных контактов и формирования благоприятных условий для эффективной практической реализации совместных проектов.
В этих целях отмечена необходимость регулярного проведения заседаний двусторонней Межправительственной комиссии и Делового совета.