Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 март куни Осиё инфратузилмавий инвестициялар банкининг ушбу нуфузли молиявий институт президенти Цзинь Лицюнь бошчилигидаги делегациясини қабул қилди.
Кўп қиррали шерикликни янада кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари кейинги йилларда Банк билан муносабатларда юксак даражага эришилганини мамнуният билан қайд этди.
Ҳамкорлик портфели 2 миллиард долларга етди. Транспорт, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва коммунал соҳа, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича муҳим лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки президенти Цзинь Лицюнь Янги Ўзбекистондаги ортга қайтмас ислоҳотлар дастурини юқори баҳолади ва уни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди.
Банк камбағалликка қарши курашиш ва энг аввало қишлоқ жойларда иш ўринларини яратиш, давлат-хусусий шериклик ва лойиҳаларни аралаш тарзда молиялаштириш механизмларини жорий қилиш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлашни кенгайтириш ва бошқа муҳим йўналишларда Ўзбекистон билан стратегик шерикликни ривожлантиришга интилиши қайд этилди.
Марказий Осиё минтақасида стратегик муҳим инфратузилма лойиҳаларини илгари суриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Кенг кўламли ҳамкорлик доирасидаги лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш ва натижадорлигини таъминлашга қаратилган янги ўрта муддатли Шериклик дастури ва “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш юзасидан келишиб олинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 марта принял делегацию Азиатского банка инфраструктурных инвестиций во главе с президентом этого авторитетного финансового института Цзинь Лицюнем.
Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего расширения многопланового партнерства.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил достигнутый в последние годы высокий уровень взаимодействия с Банком.
Портфель сотрудничества увеличился до 2 миллиардов долларов. Реализуются важные проекты в области транспорта, энергетики, здравоохранения, сельского и коммунального хозяйства, поддержки предпринимательства.
Президент Азиатского банка инфраструктурных инвестиций Цзинь Лицюнь высоко оценил и заявил о готовности всемерно поддерживать программу необратимых реформ в Новом Узбекистане.
Подчеркнута приверженность Банка расширению стратегического партнерства с Узбекистаном по таким ключевым направлениям, как борьба с бедностью и создание рабочих мест, прежде всего в сельской местности, развитие солнечной энергетики, внедрение механизмов государственно-частного партнерства и смешанного финансирования проектов, расширение поддержки предпринимательства и другим.
Особое внимание уделено вопросам продвижения стратегически важных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии.
Достигнута договоренность о разработке новой среднесрочной Программы партнерства и «дорожной карты», нацеленных на ускорение реализации и обеспечение результативности проектов полномасштабного сотрудничества.