Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 март куни Боку шаҳрида Қўшилмаслик ҳаракати Мулоқот гуруҳининг саммитида нутқ сўзлади.
Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев раислигида ўтган тадбирда Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Ироқ Президенти Абдуллатиф Жамол Рашид, Ливия Давлати Президент кенгаши Раиси Муҳаммад Юнус Ал-Манфи, Босния ва Герцеговина Президиуми Раиси Желька Цвиянович, шунингдек, Куба вице-президенти Сальвадор Меса, Габон вице-президенти Роз Рапонда, Танзания вице-президенти Филип Мпанго ҳамда Жазоир Бош вазири Айман бин Абдураҳмон иштирок этди.
Халқаро ташкилотлар томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош ассамблеяси 77-сессияси раиси Чаба Кёрёши, БМТ бош котибининг ўринбосари Татьяна Валовая, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Хусрав Нозирий, Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Кубаничбек Омуралиев, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш бош котиби Қайрат Сарибай, БМТнинг Европа иқтисодий комиссияси ижрочи котиби Ольга Алгаерова, Халқаро миграция ташкилоти бош директори Антонио Виторино, Атом энергияси бўйича халқаро агентлик бош директори Рафаэль Гросси ва Жаҳон туризм ташкилоти бош котиби Зураб Пололикашвили қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, COVID-19 коронавирус пандемияси оқибатларини енгиб ўтиш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалалари ҳамда пандемиядан кейинги глобал тикланиш даврида барқарор ривожланишнинг бошқа долзарб муаммолари муҳокама қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев ўз нутқида сўнгги йилларда инсоният пандемияга қарши курашиш иқлим ўзгариши, табиий офатлар ва техноген фожиаларнинг оқибатларини ҳам ўз бошидан ўтказаётгани билан боғлиқ таҳдид ва хатарларни қайд этди.
– Бу муаммоларнинг кўлами тобора кенгайиб, улар нафақат айрим давлатлар, балки бутун бир минтақаларнинг хавфсизлиги ва барқарор тараққиёти учун жиддий хавф солмоқда, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу муносабат билан Ўзбекистон 2030 йилга қадар мўлжалланган Сендай ҳадли дастурининг асосий мақсадларига эришиш бўйича Глобал платформа фаолиятини янада кучайтириш тарафдори экани таъкидланди.
Бу каби фавқулодда ҳолатлар сабабларини чуқур ўрганиш ҳамда офат оқибатларини самарали бартараф этиш мақсадида Президентимиз Қўшилмаслик ҳаракатининг махсус мониторинг ва илмий тадқиқот тармоғини ташкил қилишни таклиф этди.
Давлатимиз раҳбари пандемиядан кейинги даврда геосиёсий ва мафкуравий зиддиятлар кучайиб, уларнинг таъсирида жаҳоннинг турли нуқталарида янги нотинчлик ўчоқлари пайдо бўлаётганини қайд этди.
– Яқин Шарқ минтақаси ва Афғонистонда узоқ вақтдан буён сақланиб қолаётган низоларнинг глобал ечими ҳанузгача топилгани йўқ, – деди Ўзбекистон етакчиси.
Кейинги пайтларда барча давлатларда ўсиб бораётган терроризм ва экстремизмнинг хавф-хатарига қарши Қўшилмаслик ҳаракати доирасида амалий алоқаларни кучайтириш тобора долзарб тус олаётганини алоҳида таъкидланди.
Шуни ҳисобга олиб, Қўшилмаслик ҳаракати терроризмнинг ҳар қандай кўринишига қарши курашнинг халқаро-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш бўйича саъй-ҳаракатларга етакчилик қилиши лозимлиги қайд этилди. Бу Ҳаракатга аъзо барча давлатларнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти доирасида кўп томонлама ҳамкорлигини янада фаоллаштиришга хизмат қилади.
Ўзбекистон етакчиси бу муаммоларни халқаро миқёсда самарали ҳал этиш ва тизимли мувофиқлаштиришда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва унинг ихтисослашган тузилмалари албатта асосий ролни бажариши лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотини ислоҳ қилиш жараёнида Хавфсизлик кенгаши таркибида Қўшилмаслик ҳаракати аъзоларининг доимий ўрни бўлиши кераклиги таъкидланди.
Шавкат Мирзиёев глобал кун тартибидаги яна бир муҳим мавзу – давом этаётган иқтисодий инқироз асоратларини юмшатиш масаласига эътибор қаратди.
– Озиқ-овқат маҳсулотлари, сув ва энергетика ресурсларининг тобора тақчил бўлиб бораётгани мамлакатларимиз ижтимоий-иқтисодий тизимлари учун жиддий синов бўлмоқда, – деди давлатимиз раҳбари. – Минг афсуски, бундай қийин вазиятда энг катта оғирлик ва салбий таъсир, аввало, айнан ривожланаётган давлатлар зиммасига тушмоқда.
Ўзаро амалий ҳамкорликни ривожлантириш, қўшма дастурлар ва йирик лойиҳаларни илгари суриш учун кенг иқтисодий имкониятлар эшигини очиб бериш мақсадида Қўшилмаслик ҳаракати саммитлари арафасида Иқтисодий форумларни мунтазам ўтказиб бориш таклиф этилди.
Бундай муҳим тадбирлар инновациялар, замонавий билим ва илғор технологиялар алмашувини жадаллаштиришга, умуман олганда, тўртинчи саноат инқилоби, хусусан, “ақлли” иқтисодиётни ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор яратишга хизмат қилади.
Ўзбекистон Президенти пандемиянинг салбий таъсирини, биринчи галда, ўсиб келаётган ёшлар ҳис қилаётганини кўрсатиб ўтди. Уларнинг сифатли таълим ва профес-сионал билим олиш, тиббий хизматлардан фойдаланиш ва спорт билан шуғулланиш имкониятлари кескин камаймоқда.
– Энг ёмони, ёш авлоднинг келгусида ҳаётда ўз муносиб ўрнини топишига бўлган ишончи ва қатъияти сусаймоқда. Шунингдек, минглаб ёшларнинг онгу тафаккурига бузғунчи ва радикал мафкуралар таъсири ҳам тобора кучаймоқда, – деди Ўзбекистон раҳбари.
Бу борадаги сиёсат ва режаларни уйғунлаштириш, тўпланган тажриба билан ўртоқлашиш мақсадида Ўзбекистон Қўшилмаслик ҳаракати Ёшлар тармоғининг “Чексиз имкониятлар саммити”ни келгуси йил жаҳон цивилизацияси марказларидан бири бўлган кўҳна Самарқандда ташкил этиш ниятида эканлиги таъкидланди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари Озарбайжон томонини Қўшилмаслик ҳаракатига самарали раислик қилаётгани ва саммит муваффақиятли ўтгани билан яна бир бор самимий табриклади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 марта выступил на саммите Контактной группы Движения неприсоединения в городе Баку.
В работе мероприятия, прошедшего под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, также приняли участие Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Президент Ирака Абдул Латиф Джамаль Рашид, Председатель Президентского совета Государства Ливия Мухаммад Юнис Аль-Манфи, Председатель Президиума Боснии и Герцеговины Желька Цвиянович, вице-президенты Кубы Сальвадор Меса, Габона Роз Рапонда, Танзании Филип Мпанго и Премьер-министр Алжира Айман Бенабдеррахман.
Международные организации представляли председатель 77-й сессии Генеральной ассамблеи Организации Объединённых Наций Чаба Кёрёши, заместитель генерального секретаря ООН Татьяна Валовая, генеральный секретарь Организации экономического сотрудничества Хусрав Нозири, генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубаничбек Омуралиев, генеральный секретарь Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии Кайрат Сарыбай, исполнительный секретарь Европейской экономической комиссии ООН Ольга Алгаерова, генеральный директор Международной организации по миграции Антонио Виторино, генеральный директор Международного агентства по атомной энергии Рафаэль Гросси и генеральный секретарь Всемирной туристской организации Зураб Пололикашвили.
В соответствии с повесткой дня обсуждены вопросы преодоления последствий пандемии коронавируса COVID-19, обеспечения продовольственной безопасности, защиты окружающей среды и другие актуальные проблемы устойчивого развития в период постпандемийного восстановления мира.
Президент Шавкат Мирзиёев в своём выступлении подчеркнул вызовы и риски, связанные с изменением климата, природными бедствиями и техногенными катастрофами, с которыми сталкивается в последние годы человечество помимо борьбы с пандемией.
— Их масштабы растут и представляют серьёзную угрозу безопасности и устойчивому развитию не только отдельных государств, но и целых регионов, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечено, что в этой связи Узбекистан выступает за усиление сотрудничества в рамках Глобальной платформы по достижению основных целей Сендайской программы до 2030 года.
В целях глубокого изучения причин возникновения таких чрезвычайных ситуаций и эффективного предотвращения их последствий Президент нашей страны предложил создать специальную Сеть мониторинга и научных исследований Движения неприсоединения.
Глава нашего государства подчеркнул, что в постпандемийный период усилились геополитические и идеологические противоречия, под воздействием которых в разных регионах мира возникают новые очаги нестабильности.
— До сих пор не найдены глобальные решения конфликтов, сохраняющихся на протяжении долгого времени в регионе Ближнего Востока и Афганистане, — отметил лидер Узбекистана.
Особо подчёркнута возрастающая актуальность расширения практического взаимодействия в рамках Движения неприсоединения в условиях усиливающейся в последнее время во всех странах угрозы терроризма и экстремизма.
С учётом этого выражена уверенность в том, что Движение неприсоединения должно возглавить усилия по укреплению международно-правовой базы борьбы со всеми проявлениями терроризма. Это будет способствовать ещё большей активизации многостороннего сотрудничества всех государств-членов Движения в рамках ООН.
Лидер Узбекистана указал, что в системной координации и эффективном решении этих проблем на международном уровне основная роль должна принадлежать Организации Объединённых Наций и её специализированным структурам.
Подчёркнуто, что в процессе реформирования Организации Объединённых Наций члены Движения неприсоединения должны обрести постоянное место в Совете безопасности.
Шавкат Мирзиёев поднял ещё один важный вопрос глобальной повестки дня – смягчение последствий продолжающегося экономического кризиса.
— Серьёзным испытанием для социально-экономических систем наших стран становится усугубляющийся дефицит продовольствия, водных и энергетических ресурсов, — отметил глава нашего государства. — К огромному сожалению, в столь непростой обстановке основная тяжесть этого негативного воздействия ложится именно на развивающиеся страны, — отметил глава нашего государства.
Для открытия широких экономических возможностей развития практического сотрудничества, продвижения региональных совместных программ и крупных проектов предложено регулярно накануне саммитов Движения неприсоединения проводить Экономические форумы.
Такие важные мероприятия будут способствовать ускорению обмена инновациями, современными знаниями и передовыми технологиями и, в целом, созданию прочного фундамента для четвёртой промышленной революции, в частности, развития «умной» экономики.
Президент Узбекистана отметил, что отрицательное влияние пандемии прежде всего сказывается на подрастающем поколении. Резко сокращаются возможности молодёжи для получения качественного образования и профессий, медицинских услуг и занятия спортом.
— Особенно тревожит, что у молодого поколения снижается уверенность в том, что в будущем оно сможет занять достойное место в жизни. Также усиливается влияние деструктивных и радикальных идеологий на сознание тысяч молодых людей, — сказал руководитель Узбекистана.
Выражено намерение организовать в следующем году «Саммит безграничных возможностей» Молодёжной сети Движения неприсоединения в одном из центров мировой цивилизации – древнем Самарканде, с целью гармонизации политики и планов, обмена накопленным опытом в этом направлении.
В заключение глава нашего государства ещё раз искренне поздравил азербайджанскую сторону с эффективным председательством в Движении неприсоединения и успешным проведением саммита.