Мамлакатимиз мустақиллиги байрами яхши янгиликлар билан, кўтаринки кайфиятда кутиб олинмоқда. Жойларда янги иншоотлар, марказлар ишга туширилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев 27 август куни Тошкент вилояти ва пойтахтимиздаги шундай мажмуалар билан танишди.
Улардан бири – Зангиота туманида қурилган “Электрон ҳукумат” тизими маълумотларини сақлаш ва қайта ишлаш ягона маркази.
Мамлакатимизда барча соҳаларни рақамлаштириш, хизматларни одамларга қулайлаштириш чоралари кўрилмоқда. Шунингдек, юртимиз масофавий хизматлар экспорти бўйича ўзига хос минтақавий хабга айланиб бормоқда. Бу халқаро талабларга мос Датамарказ ташкил қилишни заруратга айлантирди.
Шу боис “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида Ўзбекистонда илк бор катта ҳажмдаги маълумотларни сақлаш ва қайта ишлаш маркази барпо этилди. Давлатимиз раҳбари бу ерда яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Марказда Хитойнинг Huawei компанияси билан ҳамкорликда 20 пета байт хотирага эга тизим ташкил этилган. 580 та сервер, умумий электр қуввати 5 мегаваттли дизель генераторлар тизимнинг узлуксиз ишлашини таъминлайди. Бинони совутиш, ёнғин хавфсизлигини таъминлаш тармоқлари ҳам барча талабларга жавоб беради. Умуман, Маълумотлар маркази халқаро “Uptime” институти томонидан бериладиган TIER III сертификатига эга.
– Бу марказ рақамлаштиришнинг “юраги”, “Электрон ҳукумат”нинг замини, – деди Президент.
Мазкур марказ ишга тушиши натижасида давлат идораларининг маълумотларни сақлаш ва техник қўллаб-қувватлашга сарфлайдиган миллиардлаб ҳаражатлари тежалади, аҳоли ва тадбиркорларга кўрсатилаётган хизматлар сифати яхшиланади. Энг асосийси, киберҳужумлардан ишончли ҳимоя таъминланади.

Наш народ встречает годовщину независимости с хорошими новостями и приподнятым настроением. На местах сдаются в эксплуатацию новые сооружения и объекты.
27 августа Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с созидательной работой в Ташкентской области истолице.
Так, в Зангиатинском районе построен единый центр хранения и обработки данных системы «Электронное правительство».
В нашей стране принимаются меры по цифровизации всех сфер и повышению удобства обслуживания населения. Также наша страна становится уникальным региональным хабом дистанционных услуг. Это обусловило необходимость создания дата-центра в соответствии с международными стандартами.
Поэтому в рамках Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» впервые в Узбекистане создан центр хранения и обработки данных высокой производительности. Глава нашего государства ознакомился с созданными здесь условиями.
В центре совместно с китайской компанией Huawei установлена ​​система емкостью 20 петабайт. 580 серверов, дизель-генераторы общей мощностью 5 мегаватт обеспечивают непрерывную работу системы. Охлаждение зданий, противопожарные сети также отвечают современным требованиям. В целом дата-центр имеет сертификат TIER III, выданный международным институтом «Uptime».
— Этот центр является «сердцем» цифровизации, фундаментом «Электронного правительства», — сказал Президент.
В результате работы центра будут сэкономлены многомиллиардные расходы государственных органов на хранение данных и техническую поддержку, а также повысится качество предоставляемых услуг гражданам и предпринимателям. Самое главное, будет обеспечена надежная защита от кибератак.