24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов ўртасида телефон орқали мулоқот бўлиб ўтди.
Халқ Маслаҳати Раиси Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва биродар туркман халқи номидан давлатимиз раҳбарини туғилган куни билан дилдан муборакбод этиб, Ўзбекистонга тинчлик-осойишталик, фаровонлик, барқарор тараққиёт ва равнақ тилади.
Ўзбекистон-Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Жорий йил 14-15 июль кунлари мамлакатимизга амалга оширилган олий даражадаги ташрифнинг самарали якунлари юқори баҳоланди. Қабул қилинган “йўл харитаси” асосида эришилган келишувларни, шу жумладан Саноат кооперацияси бўйича ўрта муддатли дастурни, Чегараолди савдо зонасини ташкил этиш лойиҳасини, биринчи Ҳудудлар форуми ва Ишбилармонлар кенгаши якунида имзоланган савдо шартномалари ва битимларини амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Самарали йўлга қўйилган парламентлараро мулоқот доирасида олиб борилаётган фаол алоқалар ва алмашинувлар алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Минтақавий кун тартиби юзасидан ҳам фикр алмашилди, жумладан, жорий йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида Туркий давлатлар ташкилотининг саммитини ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.

24 июля состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Председатель Халк Маслахаты от имени Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова и братского туркменского народа сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, тепло пожелав мира, благополучия, устойчивого развития и процветанияУзбекистана.
Обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Высоко оценены плодотворные итоги визита на высшем уровне в нашу страну, состоявшегося 14-15 июля этого года. Подчеркнута важность практической реализации достигнутых договоренностей на основе «дорожной карты», в том числе среднесрочной Программы промышленной кооперации, проекта создания Зоны приграничной торговли, контрактов и соглашений по итогам первого Форума регионов и Делового совета.
С особым удовлетворением отмечены активные контакты и обмены по линии налаженного эффективного межпарламентского диалога.
Состоялся обмен мнениями по региональной повестке, в том числе рассмотрены вопросы проведения саммита Организации тюркских государств в городе Самарканде в ноябре этого года.