Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 апрель куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлат раҳбарлари муқаддас Рамазон ойи бошлангани билан бир-бирларини самимий қутлаб, биродар Ўзбекистон ва Қозоғистон халқларига фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзаро савдони кўпайтириш, саноат кооперацияси бўйича қўшма лойиҳаларни илгари суриш, маданий-гуманитар дастур доирасида фаол алмашинувларни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, минтақавий ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари, шу жумладан жорий йил сентябрь ойида Ўзбекистонда ШҲТ саммитини ўтказиш ва унга тайёргарлик кўриш юзасидан фикр алмашилди.

5 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Главы государств обменялись искренними поздравлениями в связи с началом священного месяца Рамадан, пожелав братским народам Узбекистана и Казахстана благополучия и процветания.
Особое внимание уделено наращиванию объемов взаимной торговли, продвижению совместных проектов промышленной кооперации, продолжению активных обменов в рамках культурно-гуманитарной программы.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам регионального взаимодействия, в том числе по подготовке и проведению саммита ШОС в Узбекистане в сентябре этого года.