Turkiy davlatlar tashkiloti bilan hamkorlik doirasida O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan “Tabarruk ziyorat” turizm konsepsiyasi bo‘yicha tashabbusni yuqori saviyada tashkil etish, turizm sohasidagi tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash orqali yangi ish o‘rinlarini yaratish va aholi daromadlarini oshirish, shuningdek, Qo‘qon shahri 2022 yilda “Turkiy dunyoning turizm poytaxti” deb e’lon qilinganligi munosabati bilan shaharning madaniy va turizm infratuzilmasini rivojlantirish, turistlar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini takomillashtirish hamda jozibadorligini oshirish maqsadida:
1. Quyidagilarni nazarda tutuvchi turkiy dunyo doirasida “Tabarruk ziyorat” turizm konsepsiyasi (keyingi o‘rinlarda – Konsepsiya) 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin:
Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo mamlakatlar bilan turizm sohasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash;
ziyorat va madaniy meros ob’ektlariga turlarni tashkil qilish va yangi sayohat мaршрутлaрини ishlab chiqish;
ziyorat va madaniy-tarixiy turizm doirasida muntazam targ‘ibot tadbirlarini tashkil etib borish;
Toshkent, Samarqand, Buxoro, Xiva, Shahrisabz, Marg‘ilon, Qo‘qon, Termiz va boshqa tarixiy shaharlarda buyuk allomalarning ilmiy va madaniy merosi to‘g‘risida seminar, simpozium, konferensiya, ilmiy-amaliy anjumanlar o‘tkazish hamda ilmiy-ommabop nashrlarda materiallar e’lon qilish orqali sayyohlarni jalb etish;
Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar bilan hamkorlikda ilmiy-tahliliy materiallar, badiiy, teatr va kino asarlari, videoroliklar, kitoblar, tarqatma materiallar va boshqa ko‘rinishdagi targ‘ibot materiallarini tayyorlash;
Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida o‘zaro hamkorlik orqali “Tabarruk ziyorat” bрендини yaratish va targ‘ib qilish;
Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo va kuzatuvchi davlatlar, shuningdek, turkiy xalqlar diasporalari keng tarqalgan boshqa mamlakatlardan turistlarni mamlakatimizga keng jalb qilish;
tashkil etiladigan turli tadbirlar va loyihalar orqali turkiy xalqlar yosh avlod vakillarining o‘zaro madaniy yaqinlashuviga erishish, ularda milliy urf-odatlar va ajdodlarga hurmat kabi yuksak qadriyatlarni shakllantirish.
Turkiy dunyo doirasida “Tabarruk ziyorat” turizm konsepsiyasini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi 2-ilovaga muvofiq;
Qo‘qon shahrining “Turkiy dunyoning turizm poytaxti” maqomini olganligi munosabati bilan 2022-2023 yillarda amalga oshiriladigan
madaniy-ma’rifiy tadbirlar dasturi 3-ilovaga muvofiq;
Qo‘qon shahrida joylashgan restavratsiya qilinadigan va mukammal ta’mirlanadigan moddiy madaniy meros ob’ektlari ro‘yxati 4-ilovaga muvofiq;
2022 yilda Qo‘qon shahrining infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar dasturi 5-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
a) 2023 yildan boshlab, har ikki yilda bir marotaba:
may oyining uchinchi dekadasida Marg‘ilon shahrida “Marg‘ilon ipak matolarining xalqaro bozordagi ahamiyati” mavzusida ko‘rgazma
va ilmiy-konferensiya;
iyun oyining birinchi dekadasida “Lavanda” festivali;
iyul oyida oliy ta’lim muassasalari talabalari va yoshlar uchun Xalqaro “Turksoy” tashkiloti bilan hamkorlikda “Turkiy tilli yoshlar” xalqaro festivali;
avgust oyining uchinchi haftasida turkiy davlatlarning tadbirkorlik sub’ektlari, ommaviy axborot vositalari vakillari, jurnalist va blogerlar uchun “Tabarruk ziyorat” xalqaro mediaturi
va uning doirasida “B2B” formatida uchrashuvlar tashkil etiladi;
b) Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar tillarida Davlat
buyurtmasiga asosan milliy kino mahsulotlarini yaratish dasturi doirasida ajratiladigan mablag‘lar hisobidan madaniy merosimiz, buyuk alloma va ulamolarimizning ilm-fan rivojiga qo‘shgan bebaho merosini ommalashtirish va targ‘ib qilishga qaratilgan qisqa metrajli va hujjatli filmlar yaratish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Turizm va madaniy meros vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi – “Tabarruk ziyorat” xalqaro mediaturi va uning doirasida “B2B” uchrashuvlar hamda “Turkiy tilli yoshlar” xalqaro festivalini yuqori saviyada tashkil qilishga;
Turizm va madaniy meros vazirligi, Farg‘ona viloyati hokimligi, Savdo-sanoat palatasi – “Marg‘ilon ipak matolarining xalqaro bozordagi ahamiyati” mavzusida ko‘rgazma va ilmiy-konferensiya hamda “Lavanda” festivaliни yuqori saviyada tashkil qilishga;
Kinematografiya agentligi – qisqa metrajli va hujjatli filmlar yaratishga mas’ul hisoblanadi.
5. Turizm va madaniy meros vazirligi 2022 yil 1 oktyabrga qadar:
a) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar tillarida yuritiluvchi “Tabarruk ziyorat” turizm плaтформaсини (keyingi o‘rinlarda – Platforma) tashkil qilish;
b) Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda:
Platformani Turkiy davlatlar tashkilotining rasmiy veb-sahifasi bilan integratsiya qilish;
Turkiy davlatlar tashkilotining axborot resurslarida Konsepsiya
va uning doirasida amalga oshiriladigan tadbirlarni joylashtirish choralarini ko‘rsin.
6. Transport-logistika masalalarini tezkor ko‘rib chiqish bo‘yicha idoralararo komissiya (A.Abduxakimov) bir oy muddatda Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo va kuzatuvchi davlatlardan muntazam va charter aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha asoslantirilgan takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin.
7. Turizm va madaniy meros vazirligi, Farg‘ona viloyati hokimligi hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining:
Qo‘qon universiteti (keyingi o‘rinlarda – Universitet) huzurida Turizm fakulteti va Mehmonxona amaliyoti markazi, Akademik xostel, Akademik turizm markazi, Universitet va aholi uchun ochiq kutubxona
va nashriyotni tashkil etish hamda uni turizm masalalari bo‘yicha zamonaviy o‘quv adabiyotlari va kutubxona fondi bilan ta’minlash;
2022 yil 1 noyabrga qadar Madaniy meros agentligi huzurida davlat muassasasi shaklida “Qo‘qon” art-резиденциясини tashkil etish;
“Golden Valley Marathon” xalqaro мaрaфонини tashkil etish
va o‘tkazish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
Universitet huzuridagi Turizm fakulteti va Mehmonxona amaliyoti markazi, Akademik xostel hamda Akademik turizm markazi binolarini qurish – Universitet ta’sischilari mablag‘lari;
Universitet huzuridagi ochiq kutubxona va nashriyotni tashkil etish, uni asbob-uskunalar, texnika, xomashyo, butlovchi buyumlar va ehtiyot qismlar bilan ta’minlash – Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi huzuridagi Oliy ta’lim muassasalarini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari;
Universitetni turizmga oid zamonaviy o‘quv adabiyotlari va kutubxona fondi bilan ta’minlash – Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari va xalqaro moliya institutlarining grantlari hisobidan amalga oshiriladi.
9. Innovatsion rivojlanish vazirligi Farg‘ona viloyati hokimligi va Universitet bilan birgalikda Ilm-fanni moliyalashtirish va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 2022 yil 1 sentyabrga qadar yoshlar va talabalar uchun startap loyihalar tanlovini o‘tkazish choralarini ko‘rsin.
10. Quyidagilar “Qo‘qon” art-rezidensiyasini saqlash xarajatlari uchun:
Turizm va madaniy meros vazirligi 2024 yil 1 yanvarga qadar byudjetdan tashqari Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasidan;
Moliya vazirligi 2024 yildan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarida mablag‘ ajratilishini nazarda tutsin.
11. Turizm va madaniy meros vazirligi, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi va Farg‘ona viloyati hokimligining “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Farg‘ona viloyatida islom dini, mintaqadagi mavjud din namoyandalari merosi va moddiy madaniy meros ob’ektlarini aks ettiruvchi “Turkiy dunyo bog‘i”, “Askiyachilar bog‘i” va “Shaxmat bog‘i” nomli tematik bog‘larни barpo etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
a) Farg‘ona viloyati hokimligi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Turizm va madaniy meros vazirligi tomonidan “Turkiy dunyo bog‘i”, “Askiyachilar bog‘i” va “Shaxmat bog‘i” tematik bog‘larida:
Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo mamlakatlardan tashrif buyurgan turistlar tomonidan manzarali daraxt va buta ko‘chatlarini tanlab olib ekishi uchun maxsus interaktiv axborotlashtirilgan elektron portal tizimi yaratiladi;
mazkur portalda turistlar uchun manzarali daraxt va buta ko‘chatlarini ularning turlaridan kelib chiqib tanlash va xarid qilish, daraxt va buta ko‘chatlarini ekish joyini belgilab olish imkoniyati yaratiladi;
ekiladigan daraxt va buta ko‘chatlariga turistlar to‘g‘risida ma’lumot biriktiriladi;
b) 2022 yil 1 sentyabrdan boshlab:
Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi “Turistlarga xizmat ko‘rsatish markazi” DUKning turistik axborot markazlari O‘zbekiston Respublikasining xalqaro aeroportlari, chegara o‘tkazish punktlarida bepul joylashtiriladi hamda Konsepsiyani amalga oshirish doirasida respublikaning turizm salohiyati targ‘ib qilib boriladi;
turistik axborot markazlari xodimlarining chegara o‘tkazish punktlari orqali kirib-chiqishi turistik axborot markazida faoliyat olib borishini tasdiqlovchi hujjat asosida amalga oshiriladi.
13. Farg‘ona viloyati hokimligi Turizm va madaniy meros vazirligi, Qurilish vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda tematik bog‘lar tashkil qilish uchun yer uchastkalari tanlanishi va ularning belgilangan tartibda ajratilishini ta’minlasin.
14. Ozarbayjon Respublikasining Shemaxa shahri 2023 yilda “Turkiy dunyoning turizm poytaxti” etib belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Turizm va madaniy meros vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi hamda Farg‘ona viloyati hokimligining “Turkiy dunyoning turizm poytaxti” etib belgilanadigan shaharlar uchun ramziy kalit topshirish marosimini o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
15. Turizm va madaniy meros vazirligi hamda Farg‘ona viloyati hokimligi:
bir oy muddatda “Turkiy dunyoning turizm poytaxti” etib belgilanadigan shaharlar uchun ramziy kalit ishlab chiqsin;
Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda 2022 yil 1 dekabrga qadar Ozarbayjon Respublikasining Shemaxa shahriga ramziy kalit topshirish marosimini tashkil qilish choralarini ko‘rsin.
16. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi Tashqi ishlar vazirligi hamda Turizm va madaniy meros vazirligi bilan birgalikda
bir oy muddatda Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo va kuzatuvchi davlatlar o‘rtasida ziyorat turizmi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish va “Tabarruk ziyorat” turizm konsepsiyasini yoritishga doir targ‘ibot tadbirlarini amalga oshirsin.
17. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul
va shaxsiy javobgar etib turizm va madaniy meros vaziri o‘rinbosari B.Ibragimov va Farg‘ona viloyati hokimi X.Bozarov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.A. Abduxakimov zimmasiga yuklansin.

В целях организации на высоком уровне инициативы по Концепции туризма «Благословенное паломничество», выдвинутой Узбекистаном в рамках сотрудничества с Организацией тюркских государств, создания новых рабочих мест и увеличения доходов населения путем поддержки предпринимательства в сфере туризма, а также развития туристской и культурной инфраструктуры города Коканда в связи с его объявлением «Столицей туризма тюркского мира» в 2022 году, создания дополнительных удобств для туристов, совершенствования качества и повышения привлекательности оказываемых услуг:
1. Утвердить Концепцию туризма «Благословенное паломничество» в рамках тюркского мира (далее – Концепция) согласно приложению № 1, предусматривающую:
дальнейшее укрепление связей в сфере туризма со странами-членами Организации тюркских государств;
организацию туров по объектам паломничества и культурного наследия и разработку новых маршрутов путешествий;
организацию регулярных пропагандистских мероприятий в рамках паломнического и культурно-исторического туризма;
привлечение туристов путем проведения семинаров, симпозиумов, конференций, научно-практических форумов, публикации материалов в научно-популярных изданиях о научном и культурном наследии великих мыслителей в Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Хиве, Шахрисабзе, Маргилане, Коканде, Термезе и других исторических городах;
подготовку совместно с государствами-членами Организации тюркских государств научно-аналитического и раздаточного материала, художественных, театральных и кинопроизведений, видеороликов, книг и иных видов разъяснительного материала;
создание и продвижение бренда «Благословенное паломничество» на основе сотрудничества в рамках Организации тюркских государств;
широкое привлечение в страну туристов из государств-членов и наблюдателей Организации тюркских государств, других стран, в которых широко распространены диаспоры тюркских народов;
достижение взаимного культурного сближения представителей молодого поколения тюркских народов и формирование у них таких высоких ценностей, как почитание национальных традиций и предков путем организации различных мероприятий и проектов.
План мер по реализации Концепции туризма «Благословенное паломничество» в рамках тюркского мира согласно приложению № 2;
Программу культурно-просветительских мероприятий, осуществляемых в 2022–2023 годах в связи с присвоением городу Коканду статуса «Столица туризма тюркского мира», согласно приложению № 3;
Перечень объектов материального культурного наследия, подлежащих реставрации и капитальному ремонту, расположенных в городе Коканде, согласно приложению № 4;
Программу практических мер по развитию инфраструктуры города Коканда в 2022 году согласно приложению № 5.
а) с 2023 года раз в два года проводятся:
в третьей декаде мая в городе Маргилане выставка и научная конференция на тему «Значение маргиланских шелковых тканей на международном рынке»;
в первой декаде июня фестиваль «Лаванда»;
в июле совместно с международной организацией «Turksoy» Международный фестиваль «Тюркоязычная молодежь» для студентов высших образовательных учреждений и молодежи;
в третью неделю августа Международный медиатур «Благословенное паломничество» и в его рамках встреча формата «В2В» для субъектов предпринимательства, представителей средств массовой информации, журналистов и блогеров тюркских стран;
б) внедряется система создания на основе Государственного заказа за счет средств, выделяемых в рамках программы создания национальной кинопродукции на языках государств-членов Организации тюркских государств, короткометражных и документальных фильмов для популяризации и продвижения нашего культурного наследия, бесценного наследия наших великих мыслителей и деятелей, внесших свой вклад в развитие науки.
4. Возложить ответственность на:
Министерство туризма и культурного наследия, Министерство иностранных дел, Агентство по делам молодежи – за организацию на высоком уровне Международного медиатура «Благословенное паломничество» и в его рамках встреч «B2B», а также Международного фестиваля «Тюркоязычная молодежь»;
Министерство туризма и культурного наследия, хокимият Ферганской области и Торгово-промышленную палату – за организацию на высоком уровне выставки и научной конференции на тему «Значение маргиланских шелковых тканей на международном рынке», а также фестиваля «Лаванда»;
Агентство кинематографии – за создание короткометражных и документальных фильмов.
5. Министерству туризма и культурного наследия в срок до 1 октября 2022 года принять меры:
а) по созданию совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Туристической платформы «Благословенное паломничество» (далее – Платформа), функционирующей на языках государств-членов Организации тюркских государств;
б) совместно с Министерством иностранных дел:
по интеграции Платформы с официальной веб-страницей Организации тюркских государств;
по размещению на информационных ресурсах Организации тюркских государств Концепции и мероприятий, реализуемых в ее рамках.
6. Межведомственной комиссии по оперативному рассмотрению вопросов транспорта и логистики (А. Абдухакимов) в месячный срок внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан обоснованные предложения по налаживанию регулярных и чартерных авиасообщений из государств-членов и наблюдателей Организации тюркских государств.
7. Согласиться с предложениями Министерства туризма
и культурного наследия, хокимията Ферганской области и Министерства высшего и среднего специального образования о:
создании при Кокандском университете (далее – Университет) факультета Туризма и Центра гостиничной практики, Академического хостела, Академического центра туризма, открытой библиотеки и издательства для Университета и населения с обеспечением их современной учебной литературой и библиотечным фондом по вопросам туризма;
создании до 1 ноября 2022 года Арт-резиденции «Коканд» при Агентстве культурного наследия в форме государственного учреждения;
организации и проведении международного марафона «Golden Valley Marathon».
строительство зданий факультета Туризма и Центра гостиничной практикиАкадемического хостела и Академического центра туризма при Университете осуществляется за счет средств учредителей Университета;
создание открытой библиотеки и издательства при Университете, их обеспечение оборудованием, техникой, сырьем, комплектующими изделиями и запасными частями осуществляются за счет средств Фонда развития высших образовательных учреждений при Министерстве высшего и среднего специального образования;
обеспечение Университета современной учебной литературой и библиотечным фондом по туризму осуществляется за счет средств Внебюджетного фонда поддержки туризма при Министерстве туризма и культурного наследия и грантов международных финансовых институтов.
9. Министерству инновационного развития совместно с хокимиятом Ферганской области и Университетом принять меры по проведению в срок до 1 сентября 2022 года конкурса стартап-проектов за счет средств Фонда финансирования науки и поддержки инноваций.
10. Предусматривать регулярное выделение средств на расходы по содержанию Арт-резиденции «Коканд»:
Министерству туризма и культурного наследия – из Внебюджетного фонда поддержки туризма на срок до 1 января 2024 года;
Министерству финансов – в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан начиная с 2024 года.
11. Одобрить предложение Министерства туризма и культурного наследия, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Государственного комитета по лесному хозяйству и хокимията Ферганской области о сооружении в Ферганской области в рамках Общенационального проекта «Яшил макон» тематических парков «Сад тюркского мира»«Сад острословов» и «Шахматный сад», раскрывающих суть религии ислам и наследие видных представителей религий региона, а также отображающих объекты материального культурного наследия.
a) хокимиятом Ферганской области, Государственным комитетом по лесному хозяйству, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством туризма и культурного наследия в тематических парках «Сад тюркского мира», «Сад острословов» и «Шахматный сад»:
создается специальная система интерактивного информационного электронного портала для отбора и посадки саженцев декоративных деревьев и кустарников туристами из государств-членов Организации тюркских государств;
на данном портале туристам предоставляется возможность выбора и приобретения, определения мест посадки саженцев декоративных деревьев и кустарников в зависимости от их вида;
к посаженным деревьям и кустарникам прикрепляется информация о туристах;
б) с 1 сентября 2022 года:
туристские информационные центры ГУП «Центр обслуживания туристов» при Министерстве туризма и культурного наследия безвозмездно размещаются в международных аэропортах и пограничных пунктах Республики Узбекистан и в рамках реализации Концепции продвигают туристский потенциал республики;
въезд и выезд работников туристских информационных центров через пограничные пункты осуществляются на основании документа, подтверждающего их работу в туристских информационных центрах.
13. Хокимияту Ферганской области совместно с Министерством туризма и культурного наследия и Министерством строительства в месячный срок обеспечить выбор и выделение в установленном порядке земельных участков для сооружения тематических парков.
14. Принять к сведению, что город Шемаха Азербайджанской Республики определен «Столицей туризма тюркского мира» в 2023 году.
Согласиться с предложением Министерства туризма и культурного наследия, Министерства иностранных дел и хокимията Ферганской области о проведении церемонии передачи символического ключа городам, определенным «Столицей туризма тюркского мира».
15. Министерству туризма и культурного наследия и хокимияту Ферганской области:
в месячный срок разработать символический ключ для городов, определенных «Столицей туризма тюркского мира»;
совместно с Министерством иностранных дел принять меры по организации в срок до 1 декабря 2022 года церемонии передачи символического ключа городу Шемаха Азербайджанской Республики.
16. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Министерством иностранных дел и Министерством туризма и культурного наследия в месячный срок провести разъяснительные мероприятия, направленные на освещение деятельности по развитию сотрудничества в сфере паломнического туризма между государствами-членами и наблюдателями Организации тюркских государств и Концепции туризма «Благословенное паломничество».
17. Возложить на заместителя министра туризма и культурного наследия Ибрагимова Б. и хокима Ферганской области Бозарова Х. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.