Aholining joylardagi dolzarb muammolarini hal etish uchun chinakam “xalq ovozi” bo‘lmish mahalliy Kengashlarga keng vakolatlar berildi, mahalliy Kengashlarga hokim emas, balki deputatlar orasidan saylanadigan rais boshchilik qilishi belgilab qo‘yildi.
Kuni kecha qabul qilingan Farmon – mahalliy darajada davlat hokimiyatini transformatsiya qilishga, tom ma’noda xalqchil tizimni joriy etishga qaratilgan muhim siyosiy islohotlarning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Farmon bilan O‘zbekiston mahalliy boshqaruvi tarixida birinchi marotaba mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatini yangi model – “Kuchli Kengash, hisobdor va tashabbuskor hokim” tamoyili asosida isloh qilishga qaratilgan qator qoidalar belgilab berildi.
Birinchidan, jamiyat va davlat hayotining muhim masalalarini hal etishda ushbu hududda istiqomat qilayotgan aholining fikrini inobatga olish, mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlarining rolini oshirish maqsadida ta’lim, atrof-muhitni muhofaza qilish, shaharsozlik, transport va hududning infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan 33 ta vakolat Kengashlar ixtiyoriga o‘tkazilmoqda. Jumladan:
1) Ta’lim sohasida:
tegishli hududda davlat bog‘cha va maktablarini tashkil etish bo‘yicha qaror aynan  mahalliy Kengashlar tomonidan qabul qilinadi.
Endilikda, hududdagi ehtiyojni har tomonlama o‘rgangan holda, qaysi hududda, mahallada yangi maktab yoki bog‘cha tashkil etish kerak, qaysi birini kengaytirish,  qaysisini tugatish kerakligini aholi irodasining ko‘zgusi bo‘lmish  xalq vakillari hal etadi.
2) Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida:
atmosfera havosini ifloslantiruvchi yoki unga bevosita ta’sir ko‘rsatuvchi korxona va inshootlar quriladigan joylar, chiqindilar ko‘mib tashlanadigan joylar xalq vakillari roziligi bilan belgilanadi.
Mahalliy ahamiyatga molik bo‘lgan kurort tabiiy hududlar, rekreatsiya zonalari, botanika va dendrologiya bog‘lari, tabiat bog‘lari ham faqatgina Kengashlar roziligi bilan tashkil etiladi yoki tugatiladi.
Ya’ni, bu boradagi qarorlar tegishli hudud aholisi tomonidan saylangan deputatlar fikrini inobatga olgan holda, kollegial tartibda qabul qilinadi.
Mazkur islohot, shubhasiz, umummilliy boyligimiz bo‘lmish tabiiy resurslarni asrashga xizmat qiladi.
3) Shaharsozlik va transport sohasida:
shahar yo‘lovchilar transportida yo‘lovchi va bagaj tashish tariflari mahalliy Kengashlar tomonidan belgilanadi. Fuqarolarning alohida toifalari uchun imtiyozli tariflar Kengash qarori bilan joriy etiladi.
Shuningdek, shahar yo‘lovchi transportida yo‘nalishlarni tashkil etish, yangi yo‘nalishlar ochish, bekatlar, to‘xtab turish va dispetcherlik manzillarini joylashtirish yerlari mahalliy Kengash bilan kelishilishi lozimligi belgilanmoqda.
Transport va muhandislik-texnika infratuzilmasi ob’ektlariga, tabiiy ob’ektlarga nom berish hamda ularning nomlarini o‘zgartirish bo‘yicha takliflar bevosita mahalliy Kengashlar tomonidan kiritiladi.
Bundan tashqari, ayrim toifadagi shaharsozlik faoliyati ob’ektlarini mahalliy ahamiyatga molik ob’ektlar sirasiga kiritish ham mahalliy Kengashlar qarori bilan amalga oshiriladi.
4) Hudud infratuzilmasini rivojlantirish sohasida:
aholi punktlarining hududiy zonalari toifalariga mahalliy sharoitlardan kelib chiqib o‘zgartirish kiritish, ichimlik suv ta’minoti va oqova suvlarni chiqarib yuborish bo‘yicha xizmatlar uchun tariflarni tasdiqlash kabilar ham Kengashlar tomonidan amalga oshirilishi uzil-kesil hal etilmoqda.
Ta’kidlash joiz, bu kabi vakolatlarning egasi etib mahalliy Kengashlarning belgilanishi jamiyat hayoti uchun muhim bo‘lgan masalalarni aholi fikrini inobatga olgan holda xalq vakillari tomonidan hal qilish imkonini beradi.
Ikkinchidan, yillar davomida mahalliy Kengashlar zimmasiga yuklanib kelingan qator vakolat va funksiyalar tizimlashtirilmoqda.
Xususan, mahalliy Kengashlarga mahalliy hokimliklar, hududdagi davlat organlari va tashkilotlari hisobotlarini eshitishda mazmunan yaqin sohalarda o‘zaro takrorlanuvchi vazifalar yuklanganligi sababli ularni qayta ko‘rib chiqish, maqbullashtirish hamda tizimlashtirish zarurati mavjud edi.
Kengashlarning qonunchilikdagi vakolatlari tizimlashtirilmagani natijasida, mahalliy Kengashlar hokimliklar va  qator davlat idoralarining u yoki bu sohaga oid hisobot va axborotlarini yiliga qariyb yuzdan ortiq marotaba eshitishi lozim edi. Bu esa, mahalliy Kengashlarning ish yuklamasini sun’iy ravishda oshirib, muhim vakolatlarini esa nomigagina amalga oshirishiga sabab bo‘layotgan edi.
Shu bilan birga ichki ishlar organlarining hududiy bo‘linmalari rahbarlari, ularning tarmoq bo‘yicha o‘rinbosarlari, shuningdek, mahallalardagi profilaktika inspektorlari ham mahalliy Kengashlarga alohida-alohida hisobot berar edi.
Shu sababli, Farmon bilan Kengashlarning hisobot va axborot eshitishga oid ayrim vakolatlari qayta ko‘rib chiqilib, ular sohalar bo‘yicha tizimlashtirildi.
Farmon bilan Kengashlar oldida tegishli hududda faqatgina hokim, shuningdek, hududiy davlat organlarining birinchi rahbarlari hisobdorligi belgilanishi kelgusida ushbu rahbarlarning Kengash oldida ham siyosiy, ham professional mas’uliyatini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Uchinchidan, “Kuchli Kengash, hisobdor va tashabbuskor hokim” tamoyili asosida qonunchilik hujjatlaridagi 100 dan ortiq vakolatlarni mahalliy Kengash va ijroiya hokimiyati o‘rtasida aniq taqsimlash yuzasidan takliflar ishlab chiqiladi.
Konstitutsiyaviy islohotlar natijasida 2024 yilgi saylov yakunlari bo‘yicha, dastlab viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlarida, so‘ngra 2026 yildan e’tiboran tuman (shahar) Kengashlarida Kengash raislari va hokimlar alohida-alohida faoliyat yuritishi belgilandi.
Shu sababli, amaldagi qonunchilik bilan bugunga qadar mahalliy davlat hokimiyati organlari zimmasiga yuklatilgan umumiy vazifa va funksiyalarning mahalliy vakillik organlari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari o‘rtasida aniq taqsimlanishi belgilanmoqda.
Shunga ko‘ra, Farmon bilan “yo‘l xaritasi” tasdiqlandi va manfaatdor vazirlik va idoralarga Adliya vazirligi bilan birgalikda tegishli qonunchilikdagi vakolatlarni takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish topshirildi.
Takliflarni ishlab chiqishda – jamiyat manfaatlariga bevosita daxl qiluvchi masalalarni hal etishga xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining mas’ul ekanligi bilan birga, hokimliklarning hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishdagi tashabbuskorligini oshirishga ham alohida e’tibor qaratiladi.
To‘rtinchidan, Kengashlarning o‘z faoliyatini davlat hokimiyati organlaridan mustaqil ravishda amalga oshirishi kafolatlanmoqda.
Xususan, endilikda:
mahalliy Kengashlar zimmasiga vazifa va funksiyalar faqatgina qonun hujjatlari bilan yuklanishi;
davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari tomonidan mahalliy Kengashlar faoliyatiga aralashishga yo‘l qo‘yilmasligi;
kelgusida normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqishda tegishli vazifalarni mahalliy vakillik organlari va ijro etuvchi hokimiyat organlari o‘rtasida aniq belgilab borish;
amaldagi qonunchilikdagi mahalliy davlat hokimiyati organlariga yuklatilgan va Kengashlar faoliyatiga xos bo‘lmagan vazifalar ijrosi bo‘yicha mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari mas’ul ekanligi belgilanmoqda.
Ushbu yangiliklar, shubhasiz, mahalliy Kengashlarning faoliyatini faqatgina o‘z saylovchilari va tegishli hudud manfaatini ko‘zlagan holda amalga oshirishiga asos bo‘lib xizmat qiladi.
Beshinchidan, Kengashlar samarali faoliyat yuritishi uchun zarur shart-sharoitlar va moddiy-texnika bilan ta’minlanadi.
Xususan, Farmonga muvofiq xalq deputatlari viloyatlar, Toshkent shahar va tuman (shahar) Kengashlarini alohida-alohida bino bilan ta’minlash bo‘yicha zarur choralar ko‘riladi. Bunda:
birinchi bosqichda (2024 yilning 1 oktyabriga qadar)  viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlarini, ikkinchi bosqichda (2025 yil 1 dekabrga qadar) – tuman va shahar Kengashlarini bino va inshootlar bilan ta’minlash bo‘yicha choralar ko‘riladi.
Buning uchun, Kengashlar joylashgan bino-inshootlar to‘liq xatlovdan o‘tkaziladi, xorijiy amaliyotni inobatga olgan holda, mahalliy Kengashlar binolariga va ularni jihozlashga doir minimal talablar ishlab chiqiladi.
Farmonda belgilangan vazifalarning amalga oshirilishi Kengashlarni joylardagi aholi manfaatlarini himoya qilish, hal etilishi lozim bo‘lgan masalalarga imkon qadar tezroq yechim topish, viloyat, tuman va shahar hokimining mahalliy Kengashlar oldidagi hisobdorligi, mas’uliyati va javobgarligini oshirishga, mahalliy davlat hokimiyati darajasida bir-birini tiyib turuvchi mexanizmlar samarali ishlashiga xizmat qiladi.

В соответствии с Конституцией в новой редакции в целях дальнейшего приближения государственной власти к народу, укрепления основ народовластия в стране разделены полномочия хокимов и местных Кенгашей.
Местным Кенгашам, являющимся настоящим голосом народа в решении на местах актуальных проблем населения, предоставлены широкие полномочия, определено, что местные Кенгаши возглавляют не хокимы, а председатели, избираемые из числа их депутатов.
Принятый на днях Указ стал логическим продолжением важных политических реформ, направленных на трансформацию государственной власти на местном уровне, внедрение поистине народной системы.
Указом впервые в истории местного управления Узбекистана определен ряд положений, направленных на реформирование деятельности органов государственной власти на местах на основе принципа «Сильный Кенгаш, подотчетный и инициативный хоким».
Во-первых, в целях учета мнения населения, проживающего на определенной территории, в решении важных вопросов жизни общества и государства, повышения роли представительных органов государственной власти на местах в ведение Кенгашей передаются 33 полномочия, направленные на развитие образования, охраны окружающей среды, градостроительной, транспортной и территориальной инфраструктуры. В частности:
1) в сфере образования:
решения по организации государственных детских садов и школ на соответствующей территории будут приниматься именно местными Кенгашами.
Теперь при всестороннем изучении потребностей территории необходимость создания новой школы или детского сада на какой-либо территории, в махалле, расширения и ликвидации какого-либо из них будут решать представители народа, являющиеся зеркалом воли населения;
2) в области охраны окружающей среды:
места застройки предприятий и сооружений, загрязняющих атмосферный воздух или непосредственно влияющих на него, места захоронения отходов будут определяться с согласия представителей народа.
Курортные природные зоны, рекреационные зоны, ботанические и дендрологические сады, природные сады местного значения создаются или ликвидируются также исключительно с согласия Кенгашей.
То есть решения в данном направлении будут приниматься в коллегиальном порядке с учетом мнения депутатов, избранных населением соответствующей территории.
Данная реформа, безусловно, послужит сохранению природных ресурсов, являющихся нашим общенациональным достоянием;
3) в сфере градостроительства и транспорта:
тарифы оплаты перевозки пассажиров и багажа в городском пассажирском транспорте устанавливаются местными Кенгашами. Льготные тарифы для отдельных категорий граждан внедряются в соответствии с решением Кенгаша.
Кроме того, определяется необходимость согласования с местным Кенгашем территорий, на которых создаются маршруты городского пассажирского транспорта, открываются новые направления, размещаются остановки, стоянки и диспетчерские пункты.
Предложения по наименованию или переименованию объектов транспортной и инженерно-технической инфраструктуры, природных объектов вносятся непосредственно местными Кенгашами.
Кроме того, включение объектов градостроительной деятельности отдельной категории в категорию объектов местного значения осуществляется также в соответствии с решением местных Кенгашей;
4) в области развития инфраструктуры территории:
окончательно решается также осуществление Кенгашами внесения изменений в категории территориальных зон населенных пунктов исходя из местных условий, утверждения тарифов по услугам питьевого водоснабжения и отведения сточных вод.
Следует отметить, что определение осуществления местными Кенгашами вышеуказанных полномочий предоставит возможность решения представителями народа важных для жизни общества вопросов с учетом мнения населения.
Во-вторых, систематизируется ряд полномочий и функций, возлагаемых на местные Кенгаши в течение многих лет.
В частности, была необходимость в пересмотре, оптимизации и систематизации возложенных на местные Кенгаши взаимно дублирующих задач в смежных по направлениям сферах при заслушивании ими отчетов местных хокимиятов, государственных органов и организаций на соответствующей территории.
В результате того, что в законодательстве полномочия Кенгашей не были систематизированы, они должны были заслушивать отчеты и информацию хокимиятов и ряда государственных органов касательно той или иной сферы более сотни раз в год. Это искусственно завышало рабочую нагрузку на местные Кенгаши, что служило причиной исполнения ими важных полномочий ради «галочки».
Наряду с этим руководители территориальных подразделений органов внутренних дел, их заместители по направлениям, а также инспекторы по профилактике в махаллях представляли отчеты местным Кенгашам по отдельности.
В этой связи в соответствии с Указом пересмотрены и систематизированы по сферам отдельные полномочия Кенгашей по заслушиванию отчетов и информации.
Определение в соответствии с Указом подотчетности перед Кенгашами исключительно хокима соответствующей территории, а также первых руководителей территориальных государственных органов в перспективе послужит дальнейшему повышению и политической, и профессиональной ответственности данных руководителей перед Кенгашем.
В третьих, на основе принципа «Сильный Кенгаш, подотчетный и инициативный хоким» будут разработаны предложения по четкому распределению в актах законодательства более 100 полномочий между местными Кенгашами и исполнительной властью.
В результате конституционных реформ определено осуществление раздельной деятельности председателей Кенгашей и хокимов первоначально по итогам выборов 2024 года в областные и Ташкентский городской Кенгаши, впоследствии с 2026 года – в районные (городские) Кенгаши.
В этой связи определяется четкое распределение общих задач и функций, возложенных до сегодняшнего дня действующим законодательством на органы государственной власти на местах, между представительными органами власти на местах и органами исполнительной власти на местах.
В соответствии с настоящим Указом утверждена «дорожная карта», соответствующим министерствам и ведомствам совместно с Министерством юстиции поручено разработать предложения по совершенствованию полномочий для внесения в соответствующее законодательство.
При разработке предложений наряду с ответственностью местных Кенгашей в решении вопросов, непосредственно касающихся интересов общества, особое внимание также уделяется повышению инициативности хокимов в социально-экономическом развитии территории.
В четвертых, гарантируется осуществление Кенгашами своей деятельности независимо от органов государственной власти.
В частности, устанавливается:
возложение на местные Кенгаши задач и функций исключительно актами законодательства;
недопущение вмешательства органами государственной власти и управления в деятельность местных Кенгашей;
четкое распределение соответствующих задач между представительными органами на местах и органами исполнительной власти на местах при разработке проектов нормативно-правовых актов в перспективе;
ответственность органов исполнительной власти на местах по исполнению задач, возложенных на органы государственной власти на местах действующим законодательством и несвойственных деятельности Кенгашей.
Данные нововведения, безусловно, послужат основанием для осуществления местными Кенгашами исключительно своей деятельности и с акцентом на интересы соответствующей территории.
В-пятых, Кенгаши для осуществления эффективной деятельности будут обеспечены необходимыми условиями и материально-технической базой.
В частности, в соответствии с Указом будут приняты меры по обеспечению областных, Ташкентского городского и районных (городских) Кенгашей народных депутатов отдельными зданиями. При этом:
на первом этапе (до 1 октября 2024 года) будут приняты меры по обеспечению областных и Ташкентского городского Кенгашей зданиями и сооружениями, на втором этапе (до 1 октября 2025 года) будут приняты меры по обеспечению ими районных и городских Кенгашей.
В этих целях будет проведена полная инвентаризация зданий и сооружений, в которых размещены Кенгаши, а также будут разработаны минимальные требования к зданиям местных Кенгашей и их материально-техническому оснащению с учетом зарубежной практики.
Осуществление определенных в Указе задач послужит защите Кенгашами интересов населения на местах, оперативному поиску решений актуальных вопросов, повышению подотчетности и ответственности хокимов областей, районов и городов перед Кенгашами, эффективной реализации взаимно сдерживающих механизмов на уровне органов государственной власти на местах.