O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 5 noyabrdagi “Sport-ta’lim muassasalari faoliyatini 2025 yilgacha rivojlantirish dasturi to‘g‘risida”gi PQ–5280-son qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 29 apreldagi PQ–5099-son qarori bilan tasdiqlangan Boksni 2025 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasiga muvofiq, shuningdek, iqtidorli sportchilarni professional bokschilar sifatida tayyorlash, Olimpiya o‘yinlarida g‘olib va sovrindor bo‘lgan sportchilarimiz faoliyatini keng targ‘ib etish maqsadida:
1. Sportni rivojlantirish vazirligi tizimida Boks bo‘yicha Bahodir Jalolov sport mahorati maktabi (keyingi o‘rinlarda – boks maktabi) tashkil etilsin.
2. Quyidagilar boks maktabining asosiy vazifalari etib belgilansin:
zarur sport anjomlari va uskunalari bilan jihozlangan, zamonaviy xalqaro talablar va standartlarga javob beradigan moddiy-texnika hamda o‘quv-mashg‘ulot bazalarini yaratish va turli darajadagi xalqaro va mintaqaviy musobaqalarda – Olimpiya va Osiyo o‘yinlari, jahon va Osiyo chempionatlari, universiadalar hamda boshqalarda O‘zbekistonning sharafini munosib himoya qilishga qodir bo‘lgan xalqaro darajadagi bokschilarni tayyorlash;
xalqaro darajadagi bokschilarni tayyorlash uchun yuqori malakali mutaxassis-trenerlar, psixologlar va uslubchilarni, shu jumladan, xorijiy mamlakatlardan yetakchi mutaxassislarni keng jalb etish orqali boks bo‘yicha trenerlar tarkibini mustahkamlash;
bokschilarning o‘quv-mashg‘ulot jarayonini xalqaro standartlar darajasida tashkil etish, ilg‘or tajribani hisobga olgan holda, o‘quv-mashq jarayonlariga eng yangi ilmiy-uslubiy texnologiyalarni joriy etish yo‘li bilan ularni nazariy va texnik-taktik jihatdan tayyorlash sifatini muntazam oshirib borish;
bokschilarning professional fazilatlarini rivojlantirish, shuningdek, boksni rivojlantirishning xalqaro talablariga muvofiq holda O‘zbekiston milliy terma jamoalariga yuqori mahoratli bokschilarni tayyorlash;
yosh istiqbolli bokschilarni tanlash va tarbiyalash masalalari bo‘yicha bolalar-o‘smirlar sport maktablari, ixtisoslashtirilgan bolalar-o‘smirlar sport maktablari, olimpiya va milliy sport turlariga ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internatlari, olimpiya va paralimpiya zaxiralari kollejlari, boks bo‘yicha oliy sport mahorati maktablari, sport yakkakurashlari bo‘yicha Respublika oliy sport mahorati maktabi va boshqa sport-ta’lim muassasalari bilan uzluksiz hamkorlikni amalga oshirish;
boks bo‘yicha milliy terma jamoalar va ularning zaxiralari ishtirokida o‘quv-mashq yig‘inlari, respublika va mintaqaviy sport musobaqalarini tashkil etish hamda muntazam ravishda o‘tkazib borish, trenerlar hamda bokschilarning kasb mahorati darajasini oshirish uchun tajriba almashish bo‘yicha xorijiy boks maktablari, klublari va markazlari bilan hamkorlikni rivojlantirish.
boks maktabi o‘z faoliyatini Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 2 iyundagi “Sport turlari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internatlari faoliyatini takomillashtirish to‘g‘risida”gi 410-son qarorida belgilangan tartibga muvofiq amalga oshiradi, shu jumladan, yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lgan ixtisoslashtirilgan umumta’lim davlat sport-ta’lim muassasasi hisoblanadi;
boks maktabi o‘z faoliyatini 2022/2023 o‘quv yilидaн boshlaydi;
boks maktabi o‘quvchilarining umumiy kontingenti jami 175 nafarni tashkil etib, ular 5-11-sinf o‘quvchilaridan iborat bo‘ladi;
boks maktabi o‘quvchilarini umumta’lim dasturlari bo‘yicha o‘qitish ularga eng yaqin joylashgan umumiy o‘rta ta’lim maktablarida amalga oshiriladi;
boks maktabi o‘quvchilarini yashash uchun jihozlar, sutkalik oziq-ovqat normasi, sport kiyim-boshi va anjomlari, forma bilan ta’minlashda oliy mahorat sport maktablarining normativlari tatbiq etiladi;
boks maktabi o‘quvchilarini tekin (imtiyozli) ovqatlantirish xarajatlarini qisman qoplash uchun ota-onalar to‘lovi undirilmaydi hamda o‘quvchilar to‘liq Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan oziq-ovqat bilan ta’minlanadi;
boks maktabi direktori, uning o‘rinbosarlari, trener-o‘qituvchilar, yo‘riqchi-uslubchilar, tarbiyachilar mehnatiga haq to‘lash hamda maktab direktorining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari va tarbiyachilar mehnatini rag‘batlantirish Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 21 dekabrdagi “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 275-son qaroriga muvofiq;
boks maktabi direktori, uning o‘quv va sport ishlari bo‘yicha o‘rinbosari, trener-o‘qituvchilar, yo‘riqchi-uslubchilar, tibbiyot xodimlari mehnatini rag‘batlantirish Vazirlar Mahkamasining 2010 yil 23 sentyabrdagi “Sport maktablari faoliyatini hamda sport maktablari trenerlari va mutaxassislari mehnatini moddiy rag‘batlantirish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 211-son qaroriga muvofiq;
boks maktabi tibbiyot xodimlari mehnatiga haq to‘lash Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 21 dekabrdagi “Tibbiyot xodimlari mehnatiga haq to‘lashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 276-son qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
4. Quyidagilar boks maktabini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
asosiy mashg‘ulotlar o‘tkazilmaydigan vaqtda bo‘sh turgan mol-mulkni ijaraga berishdan tushgan daromadlar;
5. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov):
boks maktabining ustavini tasdiqlash, shuningdek, uni belgilangan tartibda davlat ro‘yxatidan o‘tkazish;
boks maktabini zamonaviy pedagogik texnologiyalarni egallagan malakali pedagog kadrlar hamda trenerlar bilan bosqichma-bosqich to‘ldirish choralarini ko‘rsin;
b) O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi va O‘zbekiston boks federatsiyasi bilan birgalikda boks maktabida sportchilarni tayyorlash sifati yuzasidan doimiy davlat nazoratini amalga oshirsin;
v) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Moliya vazirligi bilan birgalikda boks maktabining boshqaruv, texnik, xizmat ko‘rsatuvchi va o‘quv-yordamchi xodimlarining shtat jadvalini ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
g) Xalq ta’limi vazirligi bilan birgalikda umumiy o‘rta ta’lim maktablarining o‘quvchilarini boks maktabida shug‘ullanish uchun jalb etish choralarini ko‘rsin.
6. Sportni rivojlantirish vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, Qurilish vazirligi va Toshkent shahar hokimligi 2022 yil 1 avgustga qadar Toshkent shahar, Yunusobod tumani, 9-mavzeda joylashgan 259-son umumiy o‘rta ta’lim maktabi hududida zamonaviy boks maktabi tashkil etilishi va jihozlanishini ta’minlasin.
Boks maktabini tashkil etish va jihozlash uchun Davlat byudjetidan jami 25 milliard so‘m yo‘naltirilsin.
Vazirlar Mahkamasi Sportni rivojlantirish, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish, Moliya vazirliklari bilan birgalikda mazkur band talablaridan kelib chiqib 2022-2024 yillarda O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturining tegishli parametrlarini qayta ko‘rib chiqsin.
7. Qurilish vazirligi (B.Zakirov) boks maktabining loyiha hujjatlari ishlab chiqilishida eng maqbul me’moriy hamda texnik yechimlar qo‘llanilishini, maktabni innovatsion texnologiyalarga asoslangan, arzon, energiya tejamkor va tez barpo etiladigan yengil konstruksiya va materiallardan qurishshinamlik va ekologik xavfsizlik talablariga muvofiqlik yuzasidan loyiha-smeta hujjatlarini kompleks ekspertizadan o‘tkazishni ta’minlasin va qurilish-montaj ishlarining sifatli bajarilishi ustidan doimiy davlat arxitektura-qurilish nazoratini o‘rnatsin.
8. Moliya vazirligi boks maktabi faoliyatini saqlash bilan bog‘liq zarur mablag‘larni 2022 yil respublika byudjetida ko‘zda tutilgan mablag‘lar doirasida, 2023 yildan boshlab esa Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutishni ta’minlasin.
9. Sportni rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.

В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП–5280 «О Программе развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года» и Концепцией развития бокса до 2025 года, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 апреля 2021 года № ПП–5099, а также в целях подготовки талантливых спортсменов в качестве профессиональных боксеров, широкой пропаганды деятельности отечественных спортсменов – победителей и призеров Олимпийских игр:
1. Создать в системе Министерства развития спорта Школу спортивного мастерства по боксу Баходира Жалолова (далее – школа бокса).
2. Определить основными задачами школы бокса:
создание материально-технической и учебно-тренировочной баз, оснащенных необходимым спортивным инвентарем и оборудованием, отвечающих современным международным требованиям и стандартам, и подготовку боксеров международного уровня, способных достойно защищать честь Узбекистана на международных и региональных соревнованиях различного уровня – Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и Азии, универсиадах и других;
укрепление тренерского состава по боксу путем широкого привлечения высококвалифицированных специалистов-тренеров, психологов и методистов, включая ведущих специалистов зарубежных стран, для подготовки боксеров международного уровня;
организацию учебно-тренировочного процесса боксеров на уровне международных стандартов, постоянное повышение качества их теоретической и технико-тактической подготовки путем внедрения новейших научно-методических технологий в учебно-тренировочный процесс с учетом передового опыта;
развитие профессиональных качеств боксеров, а также подготовку боксеров высокого уровня мастерства для национальных сборных команд Узбекистана в соответствии с международными требованиями развития бокса;
осуществление непрерывного сотрудничества с детско-юношескими спортивными школами, специализированными детско-юношескими спортивными школами, специализированными государственными школами-интернатами по олимпийским и национальным видам спорта, колледжами олимпийского и паралимпийского резерва, школами высшего спортивного мастерства по боксу, Республиканской школой высшего спортивного мастерства по спортивным единоборствам и иными спортивно-образовательными учреждениями по вопросам отбора и воспитания молодых перспективных боксеров;
развитие сотрудничества с зарубежными школами бокса, клубами и центрами по организации и регулярному проведению учебно-тренировочных сборов, республиканских и региональных спортивных соревнований с участием национальных сборных команд и их резервов по боксу, обмену опытом для повышения уровня профессионального мастерства тренеров и боксеров.
школа бокса осуществляет свою деятельность в соответствии с порядком, установленным постановлением Кабинета Министров от 2 июня 2018 года № 410 «О совершенствовании деятельности государственных специализированных школ-интернатов по видам спорта», в том числе является специализированным общеобразовательным государственным спортивно-образовательным учреждением со статусом юридического лица;
школа бокса начинает свою деятельность с 2022/2023 учебного года;
общий контингент школы бокса составляет 175 учащихся 5–11 классов;
обучение учащихся школы бокса по общеобразовательным программам проводится в ближайших к ним общеобразовательных школах;
по обеспечению принадлежностями для проживания, суточной нормой питания, спортивной экипировкой, инвентарем и формой к учащимся школы бокса применяются нормативы обеспечения, установленные для школ высшего спортивного мастерства;
для частичного покрытия расходов на бесплатное (льготное) питание учащихся школы бокса родительская плата не взимается, и учащиеся обеспечиваются питанием полностью за счет средств государственного бюджета;
оплата труда директора школы бокса, его заместителей, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов, воспитателей и стимулирование труда заместителя директора по духовно-просветительской работе и воспитателей школы осуществляются в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда работников народного образования»;
стимулирование труда директора школы бокса, его заместителя по учебной и спортивной работе, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов, медицинских работников осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года № 211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ»;
оплата труда медицинских работников школы бокса осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 276 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда медицинских работников».
4. Определить источниками финансирования школы бокса:
доходы, полученные от реализации товаров (работ, услуг) по специализации деятельности и иных соответствующих задачам устава школы видов деятельности;
утверждению устава и государственной регистрации школы бокса
поэтапному укомплектованию школы бокса квалифицированными педагогическими кадрами и тренерами, владеющими современными педагогическими технологиями;
б) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Федерацией бокса Узбекистана осуществлять постоянный государственный контроль за качеством подготовки спортсменов в школе бокса;
в) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством финансов разработать и утвердить штатное расписание управленческого, технического, обслуживающего и учебно-вспомогательного персонала школы бокса;
г) совместно с Министерством народного образования принять меры для привлечения учащихся общеобразовательных школ к занятиям в школе бокса.
6. Министерству развития спорта, Национальному Олимпийскому комитету Узбекистана, Министерству строительства и хокимияту города Ташкента в срок до 1 августа 2022 года обеспечить создание современной школы бокса и ее оснащение на территории общеобразовательной школы № 259, расположенной по адресу: город Ташкент, Юнусабадский район, квартал 9.
Направить на создание и оснащение школы бокса в общей сложности 25 миллиардов сумов из государственного бюджета.
Кабинету Министров совместно с министерствами развития спорта, экономического развития и сокращения бедности, финансов исходя
из требований настоящего пункта пересмотреть соответствующие параметры Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2022–2024 годы.
7. Министерству строительства (Закиров Б.) обеспечить проведение комплексной экспертизы проектно-сметной документации на предмет применения наиболее оптимальных архитектурных и технических решений при разработке проектной документации школы бокса, строительства школы из доступных, энергосберегающих, быстровозводимых легких конструкций и материалов, основанных на инновационных технологияхих соответствия требованиям комфорта и экологической безопасности, а также установить постоянный государственный архитектурно-строительный контроль за качественным выполнением строительно-монтажных работ.
8. Министерству финансов обеспечить выделение необходимых средств, связанных с содержанием деятельности школы бокса в рамках средств, предусмотренных республиканским бюджетом на 2022 год, а с 2023 года – ежегодно предусматривать в параметрах государственного бюджета.