O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20 sentyabr kuni Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Ko‘p qirrali hamkorlikning bugungi yuqori sur’ati mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo va yuk tashishlar hajmi orti bormoqda, aviaqatnovlar to‘liq tiklandi. Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvni yanada ko‘paytirish muhim ekani ta’kidlandi.
Afg‘onistondagi vaziyatni hisobga olgan holda xalqaro va mintaqa kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.

20 сентября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
Рассмотрены состояние и перспективы развития узбекско-казахстанских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечена текущая высокая динамика многопланового сотрудничества. Растут объёмы взаимной торговли и грузоперевозок, полностью восстановлено авиасообщение. Успешно реализуются проекты кооперации в различных отраслях экономики. Подчеркнута важность дальнейшего наращивания межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки с учётом ситуации в Афганистане.