Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 сентябрь куни Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Кўп қиррали ҳамкорликнинг бугунги юқори суръати мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ва юк ташишлар ҳажми орти бормоқда, авиақатновлар тўлиқ тикланди. Иқтисодиётнинг турли тармоқларида кооперация лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда. Ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни янада кўпайтириш муҳим экани таъкидланди.
Афғонистондаги вазиятни ҳисобга олган ҳолда халқаро ва минтақа кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

20 сентября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
Рассмотрены состояние и перспективы развития узбекско-казахстанских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечена текущая высокая динамика многопланового сотрудничества. Растут объёмы взаимной торговли и грузоперевозок, полностью восстановлено авиасообщение. Успешно реализуются проекты кооперации в различных отраслях экономики. Подчеркнута важность дальнейшего наращивания межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки с учётом ситуации в Афганистане.