Prezidentimiz tumandagi sobiq «Kanop» zavodi hududida bo‘lib, qishloq xo‘jaligi texnikalari va agregatlarini ko‘zdan kechirdi, agrar sohani rivojlantirish loyihalari bilan tanishdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda qishloq xo‘jaligida yetishtiriladigan xomashyodan tayyor mahsulot ishlab chiqarish jarayonini o‘z ichiga olgan klasterlar faoliyati yo‘lga qo‘yilmoqda. Bunday chora-tadbirlar yaxshi natija bermoqda.
Davlatimiz rahbari mamlakatimizda, jumladan, Piskent, O‘rta Chirchiq, Quyi Chirchiq, Oqqo‘rg‘on va Bo‘ka tumanlarida tashkil etiladigan paxta-to‘qimachilik klaster loyihalari bilan tanishdi. Xususan, Quyi Chirchiq tumanida 2018-2020-yillarda paxta yetishtirishdan tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan jarayonni o‘zida to‘la jamlagan klaster loyihasi amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Shu maqsadda 59 million dollardan ziyod investitsiya jalb etiladi, 600 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi. Joriy yil mamlakatimizda 60 dan ziyod ana shunday loyiha amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Quyi Chirchiq tumanida «Gold Agro Standart» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan go‘sht yetishtirishga ixtisoslashgan qiymati 7 milliard so‘mlik bo‘lgan chorvachilik fermasi tashkil etilmoqda. 2018-yilning 4-choragida ishga tushirilishi rejalashtirilgan mazkur majmuada yiliga 360 tonna go‘sht va go‘sht mahsulotlari aholiga yetkazib beriladi. Loyiha amalga oshirilgach 25 nafar aholi doimiy ish o‘rniga ega bo‘ladi.
Bekobod tumanida agrologistika markazi tashkil etish loyihasida meva-sabzavotlarni muzlatish, quritish, qadoqlash va saqlash ko‘zda tutilgan. Umumiy maydoni 2,5 gektar bo‘lgan markaz 2019-yilning 3-choragida ishga tushiriladi. Buning natijasida 200 nafar aholi bandligi ta’minlanadi. Yiliga 8,6 million dollarlik mahsulot Yaponiya, Janubiy Koreya va Yevropa Ittifoqiga eksport qilinadi.
Shuningdek, Toshkent viloyatida amalga oshiriladigan chorvachilik, parrandachilik, baliqchilikni yanada rivojlantirish, kanop yetishtirish, sholini qayta ishlash, sport va xizmat otlari uchun karantin hamda veterinariya xizmati ko‘rsatish bo‘yicha hamda ot zavodi majmuasi, issiqxonalar tashkil etish kabi loyihalar taqdimoti ham o‘tkazildi.

Президент нашей страны побывал на территории бывшего завода «Каноп», осмотрел сельскохозяйственную технику и агрегаты, ознакомился с проектами по развитию аграрной отрасли.
В настоящее время в нашей стране организуется деятельность кластеров, включающих в себя все процессы от заготовки сырья до производства готовой продукции.
Глава нашего государства ознакомился с проектами по организации в стране, в том числе Пскентском, Уртачирчикском, Куйирчирчикском, Аккурганском и Букинском районах, хлопково-текстильных кластеров. Так, в 2018-2020 годах в Куйичирчикском районе намечено реализовать проект по организации кластера с полным циклом производства готовой продукции из хлопка. На эти цели будут привлечены инвестиции на более чем 59 миллионов долларов, будет создано свыше 600 рабочих мест. В нынешнем году в нашей стране планируется реализовать более 60 таких проектов.
Обществом с ограниченной ответственностью «Gold Agro Standart» создается животноводческая ферма проектной стоимостью 7 миллиардов сумов. Комплекс, введение в строй которого ожидается в четвертом квартале текущего года, будет способен заготавливать в год 360 тонн мяса и мясной продукции. После реализации проекта постоянную работу получат 25 человек.
В Бекабадском районе планируется организовать агрологистический центр, который будет заниматься заморозкой, сушкой, упаковкой и хранением плодоовощной продукции. Центр общей площадью 2,5 гектара будет введен в строй в третьем квартале 2019 года. В результате будет обеспечена занятость 200 человек. В год предприятие будет экспортировать продукцию на 8,6 миллиона долларов в Японию, Южную Корею и страны Европейского Союза.
Состоялась также презентация проектов по дальнейшему развитию животноводства, птицеводства, рыбоводства в Ташкентской области, выращиванию технической конопли, организации комплекса по карантину и ветеринарным услугам для спортивных и служебных лошадей, конного завода, теплиц и другие.