Prezident Shavkat Mirziyoyev 18 mart kuni Toshkent viloyatida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, yirik korxonalar faoliyati bilan tanishdi, aholi bilan muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari dastlab Chinoz tumani suv xo‘jaligida amalga oshirilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi.
Ma’lumki, global iqlim o‘zgarishi tufayli suv resurslari taqchilligi yildan-yilga kuchayib bormoqda. So‘nggi 50 yil davomida Markaziy Osiyodagi muzliklar maydoni taxminan 30 foizga qisqargan. Qishloq xo‘jaligi ekinlari asosan egatlab sug‘orilmoqda. Ko‘p yerlar lazerli uskuna bilan tekislanmagan. Kollektor-drenaj tarmoqlari eskirgan. Bularning oqibatida suv juda ko‘p isrof bo‘lmoqda.
Lekin ayni paytda aholi soni o‘sib, qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga talab ortmoqda.
Shu bois davlatimiz rahbari suvni tejash, uning aniq hisobini yuritish va samarali foydalanish zarurligini doim ta’kidlab keladi. 2020 yil 10 iyuldagi Prezident farmoni bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi suv xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan konsepsiyasida shu boradagi barcha masalalar o‘z ifodasini topgan. Ushbu konsepsiyaga muvofiq, joriy yil 24 fevralda suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirishning uch yillik strategiyasi qabul qilindi. Unda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilishni kengaytirish va davlat tomonidan rag‘batlantirib borish, bu sohaga xorijiy investitsiyalarni jalb etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilangan.
Chinoz tumani Yangiobod qishlog‘idagi ekin maydoni aynan shunday ishlar natijasi. Bu joyda 1 million 350 ming dollar investitsiya evaziga 850 gektar yer qayta o‘zlashtirilgan. Jami 202 ming kub metr sig‘imga ega 3 ta suv havzasi barpo etilib, ekinlarni tomchilatib sug‘orish yo‘lga qo‘yilgan.
Yangi qo‘riq yerning 702 gektariga qo‘shqator usulda, plyonka ostida “Andijon-72” navli paxta ekiladi. Buning uchun zamonaviy seyalkalar olib kelingan. Ular chigit ekish bilan bir vaqtda tomchilatib sug‘orish shlanglarini o‘rnatib, plyonka bilan yopib ketadi.
148 gektarda eksportbop poliz mahsulotlari yetishtiriladi. Jumladan, uning bir qismi ishsiz yoshlarga bo‘lib beriladi.
– Ekishdan oldin sotishni o‘ylash kerak. Yerni tadbirkorga berish zarur. Chunki u bozorni biladi, raqobatni biladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qayta foydalanishga kiritilgan bu yerlarda 220 kishi doimiy, 1 ming 200 dan ziyod aholi mavsumiy ish bilan ta’minlanadi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev Chinoz tumanidagi Eshonobod mahallasini borib ko‘rdi.
Bu yerda 3 mingdan ziyod aholi yashaydi. Ularga munosib turmush sharoitlari yaratish maqsadida “Obod qishloq” dasturi doirasida uylar, maktablar, yo‘llar va kommunal tarmoqlar ta’mirlanib, zamonaviy madaniyat saroyi barpo etildi.
Fayzobod ko‘chasida qad rostlagan mahalla markazida “Obod va xavfsiz mahalla”, “Mahalla raisi – islohotchi” tamoyillari asosida fuqarolar bilan ishlash, ijtimoiy muammolarni hal qilish bo‘yicha yangi tizimni samarali joriy etish uchun barcha imkoniyat yaratilgan. Binoda mahalla fuqarolar yig‘ini raisi, uning o‘rinbosari va turli yo‘nalishlar bo‘yicha maslahatchilari, profilaktika inspektori o‘zaro uyg‘un va samarali faoliyat ko‘rsatadi.
Aholi, ayniqsa, yoshlarning kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish, dam olish sharoitlarini yaxshilash uchun “Kitobxonlar bog‘i”ning barpo qilingani – mahalla hayotida katta voqea bo‘ldi. Bu xiyobon – mamlakatimiz va jahondagi eng nodir me’moriy obidalarning ixcham maketlarini o‘zida mujassam etgan.
Davlatimiz rahbari shu yerda mahallaning turli millatga mansub vakillari bilan suhbatlashdi.
– Bugun kelishimdan maqsad – Toshkent viloyatida ham zamonga munosib sharoit yaratish. Viloyatda salkam 3 million aholi bor. 150 ming nafari ishsiz. Shuning uchun har bir mahalladagi «o‘sish nuqtalari»ni topib, shunga javobgarlarni belgilab, kerakli mablag‘larni berib, odamlarni ish bilan ta’minlashimiz kerak. Ichimlik suvi, elektr energiyasi, yo‘l, ta’lim va boshqa sharoitlarni yaxshilash zarur. Bu maqsadlar, yirik va o‘rta loyihalar uchun viloyatga 119 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Hali hech bir viloyatda bunday marra olinmagan, – dedi Prezident.
Muloqotda Chinoz tumanidagi o‘zgarishlar, imkoniyatlar haqida ham gapirildi.
– O‘zi Chinoz tumanida ishsiz bo‘lishi kerak emas. Yeri keng, odamlari mehnatkash. Har bir uyda, har bir ko‘chada madaniyat bo‘lishi kerak. Xalqimiz aytganidek, olma pish, og‘zimga tush, degan bilan natija bo‘lmaydi. Birgalikda harakat qilishimiz zarur. O‘zgarishlarni istasak, hammamiz ongli ravishda o‘zgarishimiz kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mahallada davlat xizmatlari markazi shoxobchasi, bank filiali, tibbiyot punkti, tikuvchilik korxonasi ham tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari «Qo‘jakent tekstil grup» korxonasidagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Bu yerda ikki smenada 500 nafar xotin-qiz ishlamoqda. Oxirgi bir yarim oyda 100 ming dollarlik tayyor kiyimlar eksport qilingan. Korxonaning o‘zida tikish-bichishni o‘rgatuvchi 200 o‘rinli o‘quv markazi ham ochilgan.
Mutasaddilarga tadbirkorlarga ko‘maklashib, bino va mablag‘lar ajratib, bunday kichik korxonalarni ko‘paytirish va 3 ming nafar xotin-qizni ish bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
“Mahallabay” tizimi asosida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ham ma’lumot berildi. Eng avvalo, odamlarni tashvishlantirayotgan muayyan masalalar aniqlandi. Bular suv, yo‘llar, chiroq, bandlik masalalaridir. Mavhum, uzoq muddatga mo‘ljallangan emas, 3-6 oylik dasturlar ishlab chiqiladi.
Agar dasturlar to‘liq amalga oshirilsa bir yildan so‘ng mavjud muammolarning kattagina qismi hal etiladi, kambag‘allikni qisqartirishga erishiladi.
Prezidentimiz shu yerda ommaviy axborot vositalari vakillari bilan muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyatining Quyi Chirchiq tumanidagi “TST Sluster” klasteri tomonidan bunyod etilgan sholini qayta ishlash zavodi faoliyati bilan tanishdi.
“TST Rice” nomli ushbu mas’uliyati cheklangan jamiyatda sholi yetishtirish va uni chuqur qayta ishlash bo‘yicha to‘liq sanoat zanjiri yaratilgan. O‘tgan yili 2,6 ming gektardan ortiq yerda “Lazurniy”, “Iskandar”, “Mustaqillik”, “Nukus” navlaridan mo‘l hosil yetishtirilgan.
Aytish joizki, ilgari sholikorlar faoliyati tarqoq bo‘lgani uchun tuzuk daromad ololmasdi. Ayniqsa, sholini qayta ishlashda ko‘plab muammolarga duch kelinardi.
2021 yil 2 fevraldagi “Sholi yetishtirishni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qaroridan so‘ng sohada o‘zgarishlar boshlandi.
“TST Rice” majmuasi maydoni ham ilgari tashlandiq joy edi. 27 milliard so‘mlikdan ziyod loyiha tufayli ushbu 6 gektar hududda zamonaviy majmua barpo etildi. U xirmon maydoni, umumiy sig‘imi 15 ming tonnalik 2 ta yopiq ombor, sholini tozalash va quritish sexi hamda qayta ishlash zavodini o‘z ichiga olgan.
Sholini tozalash va quritish sexi to‘rtta liniya bilan jihozlangan. Ularning har biri orqali bir smenada 120 tonna sholini quritish imkoni bor. Bu yerda boshqa dukkakli mahsulotlarni tozalash va quritish ham mumkin.
Sholini qayta ishlash zavodi Turkiyaning “Yashar Makina” kompaniyasi uskunalari bilan jihozlangan. Ular yordamida eng yuqori navdagi guruch mahsulotlari ishlab chiqariladi. Chunki “aqlli” uskunalar guruchni nafaqat katta-kichikligi, balki rangi bo‘yicha ham saralaydi.
Hozirgi paytda zavod bir yilda 40 ming tonna mahsulotni qayta ishlash quvvatiga ega. Istiqbolda rejalashtirilgan ikkinchi bosqich ham ishga tushirilgach, korxona quvvati ikki barobarga ortadi.
Bu yerda zamonaviy laboratoriya ham bor. Qabul qilinayotgan sholining namligi, quritish va qayta ishlash jarayonlari, shuningdek, guruch mahsulotlarining sifat ko‘rsatkichlari doimiy nazorat qilib boriladi.
“Daladan dasturxongacha” tamoyili asosida ish yuritayotgan sholichilik klasterida joriy yilda hosildorlikni 60 sentnerdan oshirish, xorijga 100 ming AQSH dollari miqdorida guruch eksport qilish rejalashtirilgan.
“TST Rice” korxonasida 365 nafar, umuman, klasterda 8 ming 750 nafar aholi ishlamoqda.
– Mana, inson huquqlari deymiz. Eng katta huquqlardan biri – ish bilan ta’minlanish. Bizning hamma harakatlarimiz shunga qaratilgan. Odamlarni ishli qilsak, aholi jon boshiga daromadni ko‘paytirsak, sotib olish qobiliyati oshsa, boshqa hamma huquqlar o‘zi joy-joyiga tushadi. Shuning uchun Toshkent viloyatini ishsizlik minimal darajada bo‘lgan hududga aylantirmoqchimiz. Viloyatda buning uchun hamma sharoit bor, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Asosiy e’tibor eksportni ko‘paytirish, yangi bozorlarni o‘zlashtirishga qaratilmoqda. Xususan, kelgusi yili guruch eksportini 500 ming AQSH dollariga yetkazish mo‘ljallangan. Bundan tashqari, “TST Sluster” klasterining 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan to‘rt bosqichli loyihasi doirasida 114 million dollarlik tayyor to‘qimachilik va tikuvchilik mahsulotlari eksport qilinishi ko‘zda tutilgan.
Shu yerda viloyatda qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilikni rivojlantirish bo‘yicha loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
Qayd etilishicha, 2021-2022 yillarda qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida meva-sabzavot, dorivor o‘simliklarni qayta ishlash, muzlatkich, agrologistika markazi, chorvachilik majmuasi, issiqxonalar barpo etish, uzumzor va bog‘ yaratish kabi loyihalar amalga oshiriladi.
Ushbu maqsadlar uchun 218,4 million dollar, shu jumladan, qariyb 95 million dollar xorijiy investitsiya yo‘naltirilib, 7 ming 800 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratilishi ko‘zda tutilgan. Jumladan, joriy yil yakuniga qadar 40 ming gektar uzumzor, 60 ming gektar bog‘ tashkil etiladi.
Ohangaron va Parkent tumanlarida “Textile technologies group” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan agrosanoat klasteri tashkil etiladi. Qiymati 60,3 million dollardan iborat mazkur loyihaning birinchi bosqichi 2021-2022 yillarda amalga oshirilib, 40 ming gektar yaylov va lalmi yer maydoni o‘zlashtiriladi.
Loyihaning 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan ikkinchi bosqichida esa 5 ming bosh naslli qoramol, 50 ming qo‘y va echki boqish yo‘lga qo‘yilib, chorvachilik kompleksi, sutni qayta ishlash korxonasi, yog‘ ekstraksiyasi zavodi, don va omixta yemni qayta ishlash korxonasi barpo etiladi.
Chirchiq – Toshkent viloyatining eng yirik beshta shahridan biri. Poytaxtga yaqinligi, ishlab chiqarish korxonalari ko‘pligi aholi soni va uy-joyga bo‘lgan talab ortib borishiga sabab bo‘lmoqda.
Shaharning Shodlik mahallasida qurilgan 4 ta 16 qavatli uy aholining o‘sib borayotgan talabini ta’minlashga qaratilgan. Ularda jami 288 xonadon bo‘ladi. To‘rtalasi ham shu yil foydalanishga topshiriladi.
Ushbu uylar qisqa muddatda qurib bitkaziladi. Zilzilabardoshligi yuqori, zamonaviy Hi-Tech usulida bunyod etilgan. Yo‘laklari keng, har bir yo‘lakka ikkitadan lift o‘rnatilgan. Chunki, bu uylarda xonadonlar soni ko‘p.
Uylarning shifti baland, gaz quvurlari fasad qismidan o‘tgan. Bu yong‘in xavfsizligi jihatidan ham ishonchli. Har bir kvartira yong‘in o‘chirish tizimi va gaz analizatorlari bilan ta’minlangan. Agar gaz hidi chiqsa, xonadonga kelayotgan tabiiy gaz oqimi avtomatik tarzda o‘chiriladi.
Bu – Toshkent viloyatida qurilgan dastlabki 16 qavatli uylar bo‘lib, Chirchiq shahriga yangi qiyofa baxsh etgan.
17 ta xonadon nogironligi bor hamda uy-joyga muhtoj ayollarga, 15 tasi o‘z sohasida alohida o‘rnak ko‘rsatayotgan yosh oilalarga ajratilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev qurilishning borishi bilan tanishdi.
Shu yerda Chirchiq shahrini rivojlantirish bo‘yicha bosh reja muhokama qilindi. Yangi turar joylar qurish, eski uylarni renovatsiya qilish, bo‘sh turgan binolardan samarali foydalanib, Toshkent shahridagi ayrim ishlab chiqarish korxonalarini shu yerga ko‘chirish hamda yangi loyihalarni joylashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
– Chirchiqni innovatsion, investitsion shahar qilish mumkin. Shuning uchun hamma binolarni inventarizatsiyadan o‘tkazish kerak. Bu yerda hamma infratuzilma bor. Avtomobil va temir yo‘llarning o‘tkazuvchanligini oshirish, jamoat transportini rivojlantirish kerak. Qulaylik yaratilsa, aholi ham, ishbilarmonlar ham keladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident Chirchiq shahar issiqlik ta’minot korxonasini ham borib ko‘rdi.
Chirchiq shahrida jami 911 ta ko‘p qavatli uyga 14 ta qozonxona xizmat ko‘rsatadi. Shulardan biri 1957 yilda qurilgan. Bu qozonxona ochiq tizimda ishlaydi. Ya’ni, shahar ichimlik suvi tarmog‘idan suv olib, uni isitib, xonadonlarga tarqatadi. Bu ortiqcha suv va gaz yoqilg‘isi sarfini yuzaga keltirayotgan edi.
Shu bois bu yerda Turkiya texnologiyasi asosida yangi qozonxona barpo etilmoqda. Ushbu uskunalar avtomatlashtirilgan tizimda, yopiq usulda ishlaydi. Bu degani, suv kimyoviy tozalanib, isitilib, so‘ng ko‘p qavatli uylarga yuboriladi. Ushbu usulda suv markazlashgan tarmoqdan emas, sizot suvlardan olinib, yopiq tizimda ishlatiladi.
Loyihaning qiymati 16 million dollardan ziyod bo‘lib, Jahon banki krediti asosida moliyalashtiriladi.
Yangi qozonxonaning quvvati 75 megavatt bo‘ladi. Qurilish ishlari uch bosqichda amalga oshiriladi. Modernizatsiya natijasida shaharda 24 kilometr issiqlik quvuri tortilib, 175 ta ko‘p qavatli uy, 19 ta ijtimoiy soha ob’ektlari issiqlik tizimi bilan sifatli ta’minlanadi. 12 million metr kub tabiiy gaz, 3,4 million kilovatt elektr energiyasi, 300 ming kub suv tejaladi. Atmosferaga chiqayotgan 4,7 ming tonna gaz ushlab qolinadi.
Bu mamlakatimizda tatbiq etilayotgan dastlabki pilot loyiha bo‘lib, Chirchiq, Andijon, Samarqand, Buxoro shaharlari va Toshkentning Sergeli tumanida joriy etilishi ko‘zda tutilgan.
Shu yerning o‘zida viloyatda elektr energiyasi, issiqlik, ichimlik suvi ta’minoti hamda shaharlarda kommunal xizmatlarni yaxshilash bo‘yicha rejalar taqdimoti o‘tkazildi.
Toshkent viloyatida eng ko‘p yuqori qavatli uylar Chirchiq va Angren shaharlarida joylashgan. Chirchiqdagi ko‘p qavatli uylarning 352 tasida issiqlik ta’minoti mavjud, qolganlarida boshqa turdagi moslamalar o‘rnatilgan yoki umuman issiqlik ta’minoti yetib bormagan. Bu aholi turmushi yomonlashuviga olib kelayotgan edi.
Taqdimot chog‘ida shu haqda ma’lumot berildi. Shahardagi 90 kilometr issiqlik tarmoqlarining 49 kilometri ta’mirtalab ekani aytildi.
44 ta qozonxonadan 15 tasi eskirgan. Joriy yilda ularni mukammal ta’mirlash, 4 ta lokal qozonxonani, 28 kilometr issiqlik tarmoqlarini almashtirish, uylarning isitish tizimlarini o‘zgartirish ko‘zda tutilgan. Bular bo‘yicha taqdimot qilinib, moliyalashtirishni hal etish va kuz-qish mavsumigacha ishlarni yakunlash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Toshkent viloyatining 7 ta shahri va tuman markazlaridagi 4 ming 948 ta ko‘p qavatli uyga issiqlik yetkazib berish masalasi ham muhokama qilindi. Hozirgi kunda bu uylarning 48 foizi issiqlik manbaiga ulangan. 343 kilometr issiqlik tarmoqlari ta’mirtalab. 133 ta qozonxonadan 69 tasini yangilash zarur.
Prezident odamlar bu yil qishdagi kabi sovuqda qiynalmasligi uchun qozonxonalarni bosqichma-bosqich yangi tizimga o‘tkazish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Viloyatdagi ichimlik suv tarmoqlarini yangilash bo‘yicha ham vazifalar belgilangan. Shu maqsadda 1 ming 57 ta mahalla o‘rganilganda, 145 tasida markazlashgan ichimlik suvi yo‘qligi ma’lum bo‘ldi.
Joriy yilda viloyatda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida 450 mingdan ziyod aholini ichimlik suvi bilan ta’minlash choralari ko‘riladi. Natijada ichimlik suvi bilan ta’minlashni hozirgi 68 foizdan 80 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Prezident Chirchiq shahriga tashrifi chog‘ida Iftixor mahallasiga kirib ko‘rdi. Ko‘p qavatli uylarda yashayotgan odamlar bilan suhbatlashdi.
Davlat rahbarining mahallalarni aylangani bu gal ham aholining ko‘nglini ko‘tardi. Odamlar ochiq yuz bilan Prezidentga peshvoz chiqdi. Kimdir salomlashishga, kimdir o‘z muammosini aytishga oshiqdi.
– Chirchiq bir paytlar dong‘i ketgan shahar edi. Oxirgi vaqtlarda ancha «charchab» qolgandi. Bu deganim, trubalari eskirgan, issiqlik tizimi “charchagan”, suv taqchil, ko‘chalarni yoritish yo‘q. Tegirmon navbati bilan degandek, endi bu yerda ham barcha sharoitlarni yaratamiz. Sanoatni ko‘tarish, ish joylari ochish, yo‘lni, issiqlik ta’minotini yaxshilash bo‘yicha katta ishlarni boshlayapmiz, – dedi davlat rahbari.
Shavkat Mirziyoyev hududdagi muammolarni, aholining talab va istaklarini so‘radi. Iftixor mahallasidagi uchrashuvda tadbirkorlik qilmoqchi bo‘lgan yigitga yer ajratish bo‘yicha shahar hokimiga ko‘rsatma berdi. Prezidentni ko‘rishni orzu qilib, davlat rahbari oldiga chiqqan bolakayni bag‘riga bosib suratga tushdi.
Prezidentimiz “Lola” mahallasida ham bo‘ldi. Davlatimiz rahbari mahalla raisi, nuroniylar hamrohligida 35-uydagi ijtimoiy himoyaga muhtoj oilaga kirib, hol-ahvol so‘radi.
“Lola” mahalla fuqarolar yig‘inida qariyb 3 ming nafar turli millat vakillari yashaydi. Mahalla ahli ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga alohida g‘amxo‘rlik ko‘rsatadi.
“Temir daftar”, “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari”ga kirganlarni ish bilan ta’minlashga hududdagi 6 ta tadbirkorlik sub’ekti ham hissa qo‘shayapti. Joriy yilda bu yerda yana 2 ta loyiha amalga oshiriladi.
Mahalla raisi Muborak Abdurahimova Prezidentga hududda ikki yarim yildan buyon jinoyatchilik qayd etilmaganini aytdi.
Prezident yo‘l-yo‘lakay mehnat faxriylari bilan ham samimiy suhbatlashdi. Ular mamlakatimizdagi tinchlik-osoyishtalik, Chirchiq shahridagi o‘zgarishlardan mamnun ekanini aytib, duolar qildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Yuqori Chirchiq tumanidagi “Yevro Global Invest” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishdi.
Bugun yurtimizda qurilish ko‘lami keng. Shu bois yangicha dizayndagi temir-beton materiallariga talab yuqori.
O‘tgan yili dekabrda ish boshlagan “Yevro Global Invest” korxonasi yirik yig‘ma temir-beton panellari tayyorlashga ixtisoslashgan. Mazkur loyihaning umumiy qiymati 40 million yevro. 7 gektarlik ishlab chiqarish maydoniga Italiya, Germaniya va Avstriyadan zamonaviy liniyalar keltirib o‘rnatilgan.
Korxona mahsulotlari jahon standartlariga mos. Mazkur qurilish materiallari ishlatilgan uylar tannarxi boshqalarga nisbatan 30 foiz arzon bo‘ladi. Mahsulotlar rangli qilib tayyorlanishi ham mumkin.
Klaster usulidagi korxona yiliga 500 ming kub metr beton mahsulotlar ishlab chiqarish, 1 million tonna tosh maydalash, yana shuncha asfalt tayyorlash quvvatiga ega. Bu yerda, shuningdek, ichki va tashqi eshiklar, deraza romlari, mebellar ham yasalmoqda.
Davlatimiz rahbari materiallar ishlab chiqarish va qurilishning to‘liq «zanjiri»ni tashkil etib, uy-joylar narxini yanada arzonlashtirish, ko‘proq yoshlarni ishga jalb etish zarurligini ta’kidladi.
– Shunday klasterlarni boshqa hududlarda, Samarqand va vodiy viloyatlarida ham ko‘paytirish kerak. Qurilishda eng muhimi narx, sifat va muddat. Shuning uchun raqobatbardosh qurilish materiallari turi ko‘p bo‘lsa, narx-navo arzonlashadi. Bu korxonada malakali mutaxassislar tayyorlash uchun markaz tashkil etish kerak, – dedi Prezident.
Korxonada ayni paytda 850 nafar ishchi mehnat qiladi. Yil yakunigacha ish o‘rinlarini 1 ming 500 taga yetkazish rejalashtirilgan.
Shu yerda 2021-2022 yillarda Toshkent viloyatida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari taqdimoti o‘tkazildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 марта ознакомился с реализуемой работой в Ташкентской области по строительству и благоустройству, деятельностью крупных предприятий, побеседовал с населением.
Глава государства вначале ознакомился с работой, проводимой в водном хозяйстве Чиназского района Ташкентской области.
Известно, что из-за глобального изменения климата с каждым годом усиливается нехватка водных ресурсов. Площадь ледников в Центральной Азии за последние 50 лет сократилась примерно на 30 процентов. Сельскохозяйственные культуры орошаются в основном бороздковым методом. На многих площадях не проведено лазерное нивелирование. Устарели коллекторно-дренажные сети. В результате тратится очень много воды.
В этой связи глава государства всегда подчеркивает необходимость экономного и эффективного использования воды, ведения ее точного учета. Все эти вопросы отражены в Концепции развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы, утвержденной указом Президента от 10 июля 2020 года. В соответствии с Концепцией 24 февраля нынешнего года была принята трехлетняя стратегия управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора. Программа ставит конкретные задачи по расширению и государственному стимулированию внедрения водосберегающих технологий, привлечению иностранных инвестиций в эту сферу.
Одним из результатов этой работы стали посевные площади в селе Янгиабад Чиназского района. Здесь за счет привлечения 1 миллиона 350 тысяч долларов инвестиций освоено 850 гектаров земли. Построены три водохранилища общей емкостью 202 тысячи кубометров, внедрено капельное орошение.
— Прежде, чем сажать, необходимо подумать, как потом продавать выращенный урожай. Землю надо отдать предпринимателю, потому что он знает рынок, знает условия конкуренции, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На освоенных землях постоянной работой будут обеспечены 220 человек, сезонной – более 1 тысячи 200 человек.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю «Эшонобод» Чиназского района.
В махалле с населением более 3 тысяч человек для улучшения условий жизни в рамках программы «Обод кишлок» были отремонтированы дома, школы, дороги и коммунальные сети, построен современный дворец культуры.
В махаллинском центре, построенном на улице Файзобод, созданы все условия для успешного внедрения в соответствии с принципами “Благоустроенная и безопасная махалля”, “Председатель махалли – реформатор” новой системы по работе с гражданами, решению их проблем. В здании согласованно и эффективно работают председатель схода граждан махалли, его заместитель и советники по разным направлениям, инспектор по профилактике.
Строительство “Сада книголюбов” для повышения читательской культуры населения, особенно молодежи, стало большим событием в жизни махалли. Здесь представлены мини-макеты уникальных архитектурных памятников нашей страны и мира.
Глава государства здесь побеседовал с жителями этой многонациональной махалли.
— Цель моего приезда – создание современных условий и в Ташкентской области. Население области составляет немногим меньше 3 миллионов человек, 150 тысяч из них – безработные. Вот почему нам следует найти «точки роста» в каждой махалле, определить ответственных за их задействование, выделить необходимые средства и обеспечить людей работой. Необходимо улучшить дороги, снабжение питьевой водой, электричеством, поднять уровень образования. На эти цели для крупных и средних проектов области будет выделено 119 триллионов сумов. Ни один регион еще не ставил перед собой цели такого масштаба, — сказал Президент.
На встрече обсуждены также происходящие в Чиназском районе изменения, неиспользуемые возможности.
— На самом деле в Чиназском районе не должно быть безработных. Здесь много земли, трудолюбивый народ. В каждом доме, на каждой улице должна чувствоваться культура. Действуя по народной поговорке: яблоко упади, в рот попади, результата не достигнешь. Нам нужно действовать сплоченно. Если хотим перемен, мы все должны изменить наше сознание, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Также в махалле открыты филиал центра государственных услуг, отделение банка, медицинский пункт и швейное предприятие.
Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия «Кужакент текстил груп».
Здесь в две смены работают 500 женщин. За последние полтора месяца коллективу удалось поставить на экспорт готовую одежду на 100 тысяч долларов. Действует современный учебный центр, в котором обучаются швейному делу 200 человек.
Ответственным лицам поручено оказать содействие предпринимателям, в том числе в вопросах выделения зданий и средств, принять меры по увеличению числа малых предприятий и обеспечению занятости 3 тысяч женщин.
Были представлены сведения о реализуемой работе по системе «махаллябай». Прежде всего выявлены конкретные вопросы, волнующие людей. В первую очередь, это вода, дороги, свет, занятость. Разработаны программы не на далекую, абстрактную перспективу, а вполне конкретные – на 3, 6 месяцев.
Если программы будут полностью реализованы, уже через год будет решена большая часть имеющихся проблем и сокращена бедность.
Затем Президент побеседовал с представителями средств массовой информации.
Глава государства ознакомился с деятельностью завода по переработке риса «ТСТ Сluster» в Куйичирчикском районе Ташкентской области, работающего на основе кластерного метода.
В ООО «ТСТ Rice» задействована полная производственная цепочка по выращиванию и глубокой переработке риса. В прошлом году более 2600 гектаров было засеяно рисом сортов «Лазурный», «Искандар», «Мустакиллик» и «Нукус».
Следует отметить, что в прошлом производители риса не могли получать приличный доход из-за своей разрозненной деятельности. Было много проблем, особенно при переработке риса.
С принятием постановления Президента Республики Узбекистан от 2 февраля 2021 года «О мерах по дальнейшему развитию выращивания риса» в отрасли начались изменения.
Территория комплекса «TCT Rice» ранее была заброшена. Благодаря проекту стоимостью более 27 миллиардов сумов на территории в 6 гектаров построен современный комплекс. Он включает в себя гумно, 2 закрытых склада общей вместимостью 15 тысяч тонн, цех очистки и сушки риса и завод по его переработке.
Цех очистки и сушки риса оборудован четырьмя линиями. С помощью каждой из них можно сушить 120 тонн риса за смену. Здесь также можно чистить и сушить другие зернобобовые.
Завод по переработке риса оснащен оборудованием турецкой компании «Yashar Makina». Оно используется при производстве рисовой продукции высшего сорта. «Умная» техника сортирует рис не только по размеру, но и по цвету.
В настоящее время завод имеет мощность переработки 40 тысяч тонн в год. После запуска второй очереди мощности завода увеличатся вдвое.
Здесь также есть современная лаборатория. Постоянно контролируется влажность принимаемого заводом риса, процессы сушки и обработки, а также показатели качества рисовой продукции. В этом году в рисовом кластере, работающем по принципу «от поля – к столу», планируется увеличить урожайность до 60 центнеров с гектара и экспортировать рис не менее чем на 100 тысяч долларов США.
В «TCT Rice» трудятся 365 человек, а во всем кластере работают 8750 человек.
— Вот мы говорим о правах человека. Одно из важнейших прав – право на труд. Все наши усилия направлены на это. Если мы обеспечим занятость людей, если увеличим доход на душу населения, если повысится покупательская способность, все остальные права встанут на свои места. Поэтому мы хотим превратить Ташкентскую область в регион с минимальной безработицей, для этого здесь есть все условия, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Главное внимание уделяется увеличению экспорта, освоению новых рынков. В частности, в следующем году намечено довести экспорт риса до 500 тысяч долларов США. Кроме того, в рамках четырехэтапного проекта кластера «ТСТ Сluster» на 2021-2023 годы планируется экспортировать готовую текстильную и швейную продукцию на 114 миллионов долларов.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию сельского хозяйства и текстильного производства в регионе.
Как отмечалось, в 2021-2022 годах в сельскохозяйственной сфере области будут реализованы такие проекты, как переработка плодоовощной продукции, лекарственных растений, создание холодильных складов, агрологистического центра, животноводческого комплекса, теплиц, виноградников и садов. На эти цели будет направлено 218,4 миллиона долларов, в том числе около 95 миллионов зарубежных инвестиций, и предусматривается создание более 7 тысяч 800 новых рабочих мест. В частности, по итогам текущего года будут созданы 40 тысяч гектаров виноградников и сады на 60 тысячах гектаров.
В Ахангаранском и Паркентском районах обществом с ограниченной ответственностью “TEXTILE TECHNOLOGIES GROUP” будет создан агропромышленный кластер. Первый этап проекта стоимостью 60,3 миллиона долларов будет реализован в 2021-2022 годах, будет освоено 40 тысяч гектаров пастбищ и богарных земель.
На втором этапе проекта – в 2022-2023 годах будет налажено содержание 5 тысяч голов породистого крупнорогатого скота, 50 тысяч голов мелкого скота, будут построены предприятие по переработке молока, маслоэкстракционный завод, предприятие по переработке зерна и производству комбикормов.
Чирчик – один из пяти крупных городов Ташкентской области. Близкое расположение к столице, большое количество производственных предприятий приводит к росту численности населения и потребности в жилье.
Для удовлетворения растущей потребности в жилье на территории махалли “Шодлик” города были возведены 4 шестнадцатиэтажных дома на 288 квартир. Дома будут сданы в эксплуатацию в текущем году.
Такие дома можно построить в короткие сроки. Они возводятся в современном стиле Hi-Tech, с высокой сейсмостойкостью. Подъезды в домах широкие, в каждом из них установлено по 2 лифта, так как в таких домах много квартир.
Квартиры высокопотолочные, газопроводы проведены по фасаду здания. Это более надежный способ с точки зрения пожарной безопасности. Каждая квартира обеспечена системой пожаротушения и газоанализаторами. Если начинается утечка газа, то его подача автомтически отлючается.
Это первые 16-этажные дома, строящиеся в Ташкентской области, они придают новый облик городу Чирчику.
В домах зарезервировано 17 квартир для женщин с инвалидностью и женщин, нуждающихся в жилье, 15 квартир – для молодых семей, ведущих образцовую деятельность в своей сфере.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства.
Здесь же состоялось обсуждение генерального плана города Чирчика. Ознакомившись с проектом генплана, глава государства дал указания по строительству нового жилья, реновации устаревшего жилого фонда, эффективному использованию пустующих сооружений за счет переноса сюда части производственных мощностей из города Ташкента, а также размещения новых объектов.
— Чирчик можно превратить в инновационный, привлекательный для инвестиций город. Поэтому необходимо провести инвентаризацию всех построек. Здесь есть вся инфраструктура. Необходимо увеличивать пропускную способность автомобильных и железных дорог, развивать общественный транспорт. Если будут созданы удобства, в город придут и новые жители, и деловые люди, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент посетил также Чирчикское предприятие теплоснабжения.
Всего в городе функционируют 14 котельных, которые обслуживают 911 многоэтажных домов. Одна из них была построена еще в 1957 году. Она работает по проточной системе, то есть забирает воду из городской системы водоснабжения, нагревает ее и подает в дома, что приводит к чрезмерному расходу воды и газа.
Поэтому котельная модернизируется по турецкой технологии. Ее оборудование работает по автоматизированной системе, закрытым способом. То есть, вода проходит химическую очистку, подогревается и направляется в многоэтажные дома. При таком способе воду не берут из централизованной системы, а используют сточные воды.
Стоимость проекта составляет более 16 миллионов долларов, он будет профинансирован за счет кредита Всемирного банка.
Мощность новой котельной составит 75 мегаватт. Строительные работы будут проводиться в три этапа. В рамках модернизации в городе будет проложено 24 километра теплотрасс, налажено качественное теплоснабжение 175 многоэтажных домов и 19 социальных объектов. Работа котельной сэкономит 12 миллионов кубометров природного газа, 3,4 миллиона киловатт электроэнергии и 300 тысяч кубометров воды. Выбросы в атмосферу сократятся на 4,7 тысячи тонн.
Это первый пилотный проект, реализуемый в нашей стране, планируется его внедрение в городах Чирчик, Андижан, Самарканд, Бухара и Сергелийском районе Ташкента.
Здесь же прошла презентация проектов по улучшению энергоснабжения, теплоснабжения и водоснабжения, а также коммунальных услуг в области.
В Ташкентской области наибольшое количество многоэтажных домов расположено в городах Чирчик и Ангрен. В 352 многоэтажных домах в Чирчике имеется теплоснабжение, в остальных установлено различное оборудование или теплоснабжение вовсе отсутствует. Это ухудшало условия жизни населения.
Во время презентации были представлены сведения об этом. Отмечалось, что 49 километров из 90 километров теплотрасс города нуждаются в ремонте.
15 из 44 котельных устарели. В этом году предусматривается их капитальный ремонт, замена 4 локальных котельных, 28 километров теплотрасс, отопительных систем домов. Проведены презентации по этим направлениям, даны указания по решению вопроса финансирования и завершению работы к осенне-зимнему периоду.
Обсуждался вопрос подачи тепла в 4 тысячи 948 многоэтажных домов в 7 городах и районных центрах Ташкентской области. В настоящее время 48 процентов этих домов подключены к отопительной системе. 343 километра теплотрасс нуждаются в ремонте. 69 котельных из 133 нужно заменить.
Президент дал указания по поэтапному переводу котельных на новую систему, чтобы люди больше не сталкивались с трудностями из-за холода, как зимой этого года.
Определены задачи и по обновлению водопроводных сетей области. При изучении 1 тысячи 57 махаллей с этой точки зрения было установлено, что в 145 из них отсутствует централизованная система питьевой воды.
В текущем году в рамках программ “Обод кишлок” и “Обод махалла” были приняты меры по обеспечению питьевой водой более 450 тысяч жителей. В результате ожидается увеличение обеспечения населения питьевой водой с 68 процентов до 80 процентов.
В ходе посещения Чирчика Президент приехал в махаллю “Ифтихор”, где поговорил с жителями многоквартирных домов.
Прогулка Президента по махаллям и здесь воодушевила жителей. Люди приветливо выходили на встречу к Президенту. Кто-то стремился поздороваться, кто-то рассказать о своей проблеме.
— Чирчик когда-то был известным городом. В последнее время он, образно говоря, устал. Иными словами, «устала» отопительная система, существует нехватка воды, на улицах нет освещения. Как говорится, пришел черед и здесь создавать все условия. Мы начинаем большую работу по подъему промышленности, созданию рабочих мест, улучшению дорог и теплоснабжения, — сказал глава государства.
Шавкат Мирзиёев поинтересовался проблемами в регионе, требованиями и запросами жителей. На встрече в махалле “Ифтихор” поручил хокиму города выделить землю молодому человеку, рассказавшему о желании открыть свое дело. Поднял мальчиком, мечтавшего встретиться с Президентом, и сфотографировался с ним.
Президент также посетил махаллю “Лола”. В сопровождении председателя махалли, аксакалов побывал дома у социально уязвимой семьи, поинтересовался ее проблемами.
В махалле “Лола” проживает около 3 тысяч человек – представители разных национальностей. Жители махалли проявляют особую заботу о семьях, нуждающихся в социальной защите.
6 субъектов предпринимательства в данной местности вносят свой вклад в трудоустройство людей, включенных в “железную тетрадь”, “женскую тетрадь”, “молодежную тетрадь”. В текущем году здесь будет реализовано еще 2 проекта.
Председатель махалли Муборак Абдурахимова рассказала Президенту о том, что в махалле в течение 2,5 лет не было зафиксировано ни одного преступления.
Продукция предприятия соответствует мировым стандартам. Стоимость домов с использованием этих стройматериалов будет на 30 процентов дешевле. Изделия могут быть выполнены в цвете.
Кластерное предприятие способно производить 500 тысяч кубометров железобетонных изделий, дробление 1 миллиона тонн камней и столько же асфальта. Здесь же изготавливаются межкомнатные и входные двери, оконные рамы, мебель.
Глава государства подчеркнул необходимость дальнейшего удешевления жилья и трудоустройства большего количества молодежи за счет создания полного цикла производства стройматериалов.
— Нужно увеличить количество таких кластеров и в соседних регионах, в Самарканде и областях долины. В строительстве главное – цена, качество и сроки. Поэтому, если будет больше конкурентоспособных материалов, цены станут доступными. На этом предприятии нужно организовать центр для подготовки квалифицированных специалистов, — сказал Президент.
В настоящее время здесь трудятся 850 человек. До конца года планируется довести число рабочих мест до 1,5 тысячи.