Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasiga amaliy tashrifi davomida Moskva shahrining Aleksandr bogʻidagi “Nomaʼlum askar” yodgorligiga gul qoʻydi.
Umumbashariy ahamiyatga ega ushbu majmua Ikkinchi jahon urushi oʻchoqlarida Vatan himoyasi yoʻlida mardlarcha halok boʻlgan turli millatga mansub millionlab askarlar, shu jumladan oʻzbek oʻgʻlonlarining ham unutilmas xotirasi uchun bunyod etilgan. “Isming nomaʼlum, jasorating barhayot” yozuvi bitilgan mazkur yodgorlik ajdodlarning koʻrsatgan qahramonligi va jasoratining ramziy ifodasidir.
Ikkinchi jahon urushi Oʻzbekiston sarhadlaridan olisda kechgan boʻlsa-da, uning suronli taʼsiri, iztiroblari hech bir oʻzbek xonadonini chetlab oʻtgan emas. Xalqimiz fashizm ustidan erishilgan gʻalabani taʼminlashga buyuk hissa qoʻshgan. Respublikamizdan 1 million 951 mingga yaqin kishi urushga safarbar etilib, 200 mingdan ziyod askar va ofitserlarimiz jangovar davlat mukofotlari bilan taqdirlangan. Urush oʻchogʻiga aylangan oʻlkalardan yurtimizga 1 million 500 ming kishi, jumladan, 250 mingdan ziyod bola evakuatsiya qilingan. Saxovatli va tanti elimiz ularga oʻz uyidan joy berib, soʻnggi burda nonini ham baham koʻrgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в ходе рабочего визита в Российскую Федерацию возложил венок к Могиле Неизвестного солдата в Александровском саду Москвы.
Данный памятник, имеющий общечеловеческое значение, создан как дань уважения бессмертной памяти миллионов солдат различных национальностей, в том числе сыновей Узбекистана, храбро сражавшихся и павших за Родину во Второй мировой войне. Мемориал, на котором выложена надпись “Имя твое неизвестно, подвиг твой бессмертен”, символизирует героизм и подвиг наших предков.
Несмотря на то, что боевые действия проходили далеко за пределами нашей республики, тяготы и страдания затронули каждую узбекскую семью, внесен колоссальный вклад в обеспечение победы над фашизмом. Так, на войну были мобилизованы около 1 миллиона 951 тысячи человек, свыше 200 тысяч солдат и офицеров удостоены боевых наград. В Узбекистан было эвакуировано 1,5 миллиона человек, в том числе более 250 тысяч детей. Наш великодушный народ приютил их и поделился последним куском хлеба.
Президент Шавкат Мирзиёев почтил память патриотов, пожертвовавших жизнями во имя мирного будущего человечества.
В центре мемориала, возведенного в 1966-1967 годах, вечно горит огонь. Могила Неизвестного солдата является объектом культурного наследия Российской Федерации.